MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Przyrodniczy: Wkrótce otwarcie nowej biblioteki (zdjęcia)

Redakcja
Już 15 czerwca nastąpi odbiór techniczny nowego budynku biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczego. Pierwsi chętni będą mogli skorzystać z jej zasobów wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

- Przetarg na budowę obiektu wygrała kielecka firma „Unimax” – informuje kanclerz uczelni dr Henryk Bichta. - Dzięki tej inwestycji, finansowanej z Regionalnego Programu Operacyjnego, będziemy w posiadaniu nie tylko tradycyjnych książek, ale także i połączenia internetowego z innymi bibliotekami w kraju i zagranicą. Z każdego niemal powiatu po szerokopasmowym Internecie będzie można wejść na nasze strony, odszukać sobie podręcznik, inne źródło.

Urząd Marszałkowski dofinansował inwestycję w ramach linii dla projektów do 20 mln euro, przy czym 25 proc. to był wkład własny Uniwersytetu Przyrodniczego. Pozostała zaś część pochodziła ze środków unijnych. Dodatkowo ten właśnie wkład dofinansowany został przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

- Mamy ponad 300 tysięcy woluminów w naszej dotychczasowej bibliotece zlokalizowanej w podnajmowanych od lat pomieszczeniach w Bibliotece Głównej UMCS, przy czym umowa najmu kończy się w 2012 roku – zauważa zastępca kanclerza inż. Wiktor Dziubiński.

W wakacje książki będą przeniesione do nowego budynku. Przyrodniczy chcą zdążyć przed 1 października.

Do nowej biblioteki przeniosą się 42 osoby z dotychczasowych pomieszczeń przy ul. Radziszewskiego. UP przewiduje dodatkowe miejsca pracy maksymalnie dla 4-5 osób.

W powstającej rotundzie będzie aż ok. 1000 metrów kwadratowych powierzchni. Jest to nowoczesna biblioteka, której nie można porównywać do tradycyjnych.

- Biblioteka jest 6-kondygnacyjnym okrągłym budynkiem o kształcie rotundy, połączonym z kompleksem Agro i Agro 2 wewnętrznym łącznikiem, umożliwiającym przejście bezpośrednio do biblioteki z dwóch poziomów– konstatuje Henryk Bichta.

Jest również i wejście zewnętrzne. W bibliotece będą m.in. kioski internetowe, gdzie studenci będą mogli skorzystać z komputera.

- Część budynku o głębokości 1 piętra będzie natomiast znajdowała się pod powierzchnią ziemi. Tam właśnie zlokalizujemy magazyny, składy książek. Nikt jeszcze nie opatentował natomiast okrągłych czy półokrągłych regałów na książki i dlatego przewidziane są one w formie prostokątnej o łącznej powierzchni 400 metrów kwadratowych. Będą odchodziły od rotundy w bok. Pozwoli to na zgromadzenie 450 tysięcy woluminów – dodaje kanclerz uczelni.

- Pewną atrakcją budynku jest fakt, że na poziomie I piętra z kierunku południowo-zachodniego częściowo nie posiada on tradycyjnego dachu, a na dachu właśnie znajduje się zielony taras. Takie rozwiązanie pozwoli studentom na bardzo przyjemny wypoczynek w trakcie pracy w bibliotece – zauważa majster budowy Piotr Wójciak

- Na plac budowy weszliśmy w sierpniu 2010 roku, a termin ukończenia obiektu mamy zaplanowany na 30 czerwca 2012 – zauważa kierownik budowy inż. Lech Piasecki. - Tak więc ze swoich zobowiązań względem inwestora wywiązujemy się nie tylko terminowo, ale nawet wyprzedzamy je o 2 tygodnie. Dzięki temu Uniwersytet będzie miał jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby do końca roku rozliczyć się z funduszy unijnych.

W ubiegły piątek na frontonie gmachu Biblioteki Głównej UP montowane już były napisy oraz logo uniwersytetu. Na parterze i III piętrze trwały prace porządkowe i ostatnie montażowe. Piętro II i III oraz zielony taras są już natomiast przygotowane do odbioru technicznego, a ten już za niespełna 4 tygodnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto