Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Dziecięcy: Mali odkrywcy idą na studia

Redakcja
Choć mają zaledwie po kilka lat, dostaną studenckie czapki i indeksy. Następnie zasiądą w uniwersyteckiej auli, gdzie czeka ich mnóstwo dobrej zabawy i wiedzy.

Takie atrakcje przygotował dla nich pierwszy w Lublinie Uniwersytet Dziecięcy, który rusza już w październiku.

Nietypowa uczelnia zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Maluchy będą spotykać się raz w miesiącu w sobotnie przedpołudnie na zajęciach z prawdziwymi uniwersyteckimi wykładowcami. Eksperci mają za zadanie przybliżyć dzieciom świat wiedzy w ciekawy i prosty do zrozumienia sposób. – Chcemy, by dzieci przekonały się, że nauka to fascynująca przygoda i by rozbudziły w sobie naukową pasję. Na pierwszy wykład zapraszamy małych studentów już 17 października – wyjaśnia Marzena Łata, dyrektor regionalny Centrum Języka Angielskiego Helen Doron, które organizuje Uniwersytet Dziecięcy. – Dzieci będą miały okazję spotkać się ze słynnym astrofizykiem Stanisławem Bajtlikiem, który opowie im o kosmicznym zoo, czyli o tym, co możemy zobaczyć na niebie.

Kolejne wykłady zapowiadają się równie ciekawie.

– Dzieci poznają świat fizyki, matematyki, biologii, a także geologii, chemii czy medycyny – dodaje Marzena Łata. – Dla przykładu, na zajęciach z fizyki mali żacy poznają magię światła, na wykładzie z geometrii dowiedzą się, co Alicja zobaczyła po drugiej stronie lustra, a podczas spotkania z geologią będą miały okazję zapoznać się ze szmaragdami i złotem – dodaje.

Aby maluchy nie nudziły się w uniwersyteckich ławach, profesorowie przygotują dla nich ciekawe slajdy i prezentacje, przeprowadzą eksperymenty, a także dadzą maluchom czas na zadanie najbardziej nurtujących ich pytań.

Zajęcia poprowadzą eksperci z renomowanych uczelni, m.in. z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego. Dzięki współpracy lubelskiego Uniwersytetu Dziecięcego z podobną taką placówką w Wiedniu, do Lublina przyjadą także goście z zagranicy. W planach są również spotkania z ciekawymi ludźmi, np. z podróżnikami.

Maluchy dostaną prawdziwe indeksy i studenckie czapki.

By zaliczyć semestr, nie będą musiały zdawać egzaminów, a jedynie zdobyć trzy pieczątki za udział w wykładach. Zajęcia potrwają ok. 1,5 godziny i będą odbywać się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego.

Na czas zajęć dzieci zostaną w auli tylko z naukowcami, a ich rodzice będą mogli wziąć udział w wykładach z psychologii rozwoju dziecka, albo obejrzeć transmisję z auli w innej sali.

Aby zapisać malucha na „studia”, trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.unikids.pl. Semestr zajęć kosztuje 160 zł. Zaplanowano 350 miejsc dla dzieci.

Pomysł na założenie dziecięcej uczelni przywędrował do Polski z zachodu. Pierwsza taka placówka powstała w Niemczech siedem lat temu. Maluchy szybko zasmakowały w nowym sposobie zdobywania wiedzy. Obecnie na świecie działa ponad 100 uczelni dla milusińskich. W Polsce takie działają m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Zrzesza je międzynarodowa organizacja European Children's University Network, której członkiem jest także lubelski Uniwersytet Dziecięcy.

W czym tkwi sukces takich placówek?

– Pokazujemy dzieciom wiedzę w atrakcyjny sposób. Wykłady są interaktywne, towarzyszą im pokazy, doświadczenia, eksperymenty i prezentacje multimedialne – tłumaczy Magdalena Zarębska z Uniwersytetu Dzieci, który z powodzeniem organizuje wykłady dla maluchów z Krakowa, Wrocławia i Warszawy. – Wykłady przygotowywane są przez naukowców, którzy dopasowują je do wieku i potrzeb uczestników, no i prowadzą je w języku zrozumiałym dla dzieci. To wiedza, której maluchy nie otrzymają w szkole. Działamy we współpracy z uczelniami, muzeami, galeriami czy innymi instytucjami wiedzy.

Patronat nad lubelskim uniwersytetem dla maluchów objęli m.in. Kuratorium Oświaty, wojewoda lubelski i UMCS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto