Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikatowe zdjęcia Lublina: Kolekcja wojennych fotografii zostanie przekazana do IPN

redakcja
redakcja
Na zdjęciach widać m.in. płonącą katedrę i zgliszcza na Starym ...
Na zdjęciach widać m.in. płonącą katedrę i zgliszcza na Starym ... redakcja
Na zdjęciach widać m.in. płonącą katedrę i zgliszcza na Starym Mieście. Przekazane zdjęcia z czasów niemieckiej okupacji w ub. tygodniu zostały po raz pierwszy pokazane publicznie. – Część z nich to prawdziwe perły – oceniają eksperci.

Fotografie pochodzą z lat 1939–1941. Wykonał je niemiecki oficer. Po latach trafiły do Jerzego Żukowskiego, Polaka mieszkającego na stałe we Francji. – To mój szkolny kolega. Przekazał mi zdjęcia z prośbą o pomoc w ich identyfikacji – mówi Stanisław Turski, były wieloletni dyrektor Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. – To wspaniały materiał. Zawiera wiele ujęć do tej pory nieznanych. Niestety, nie udało się jeszcze zidentyfikować wszystkich miejsc, przedstawionych na fotografiach.

Zbiór trafił do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Tam specjaliści postarają się dokładnie go opisać. – Duża część zbiorów to unikatowe kadry – ocenia Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Jedna z fotografii przedstawia najprawdopodobniej Wieniawę. W tle widoczna jest wieża ratuszowa. Po 1940 roku dawny wieniawski Rynek i układ ulic zniknął całkowicie, tak jak żydowscy mieszkańcy tego przedmieścia, które dzisiaj traktowane jest jako część centrum Lublina.

Tajemniczych fotografii jest więcej. Na kilku widać robotników układających kamienną nawierzchnię w szczerym polu. Wokół leżą setki beczek. – Możliwe, że to sceny z lotniska przy fabryce Plagego i Laśkiewicza – dodaje Kopciowski. – Ale nie mamy pewności. Liczymy na pomoc czytelników.

W kolekcji Jerzego Żukowskiego jest również kilka zdjęć przedstawiających zniszczoną katedrę. Są wśród nich zarówno znane ujęcia, jak i unikat, przedstawiający płonącą świątynię, tuż po niemieckim bombardowaniu we wrześniu 1939 r.

Zwraca uwagę fotografia zniszczonego hotelu Victoria przy Krakowskim Przedmieściu. Na podstawie znanych wcześniej materiałów można było wnioskować, że hotel był nieco przesunięty względem klasztoru Kapucynów. Teraz wiadomo, że oba budynki stały w tej samej linii. – W znanych nam zbiorach nie ma tak dokładnego ujęcia hotelu – podkreśla Kopciowski

W zbiorach są też fotografie zniszczonej ul. Szerokiej oraz niemieckich żołnierzy. Część przedstawia skutki działań wojennych i sceny egzekucji. Materiał trafi do Instytutu Pamięci Narodowej.


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto