Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS zamyka parking, bo rusza budowa windy

Ilona Leć
UMCS zamyka parking, bo rusza budowa windy
UMCS zamyka parking, bo rusza budowa windy Małgorzata Genca/Archiwum
Nowoczesna, sterowana i z widokiem na miasto. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wkracza w następny etap modernizacji budynku rektoratu i przymierza się do zapowiadanej od dawna, budowy czwartej windy. Nowy dźwig ma powstać z boku gmachu rektoratu od strony ul. Radziszewskiego.

Prace mogą się zacząć już na przełomie kwietnia i maja. Zanim to jednak nastąpi, teren przy rektoracie musi być odpowiednio przygotowany. W poniedziałek przekazano go wykonawcy, który będzie odpowiedzialny za prace budowlane.

Ze względów bezpieczeństwa, uczelnia musiała zamknąć parking pod kładką. Utrudnienia mogą nawet potrwać do 30 września przyszłego roku.

- Nowa winda, to element projektu związanego z przebudową rektoratu i dostosowaniem go do aktualnych przepisów przeciwpożarowych. Zakłada on właśnie m.in. budowę drogi ewakuacyjnej w postaci klatki schodowej z szybem windowym od strony północnej - informuje Aneta Adamska z biura prasowego UMCS. Przetarg na modernizację rektoratu rozstrzygnięto w marcu. Wygrał go Zakład Remontowo-Budowlany Zbigniew Rachwał z Janowa Lubelskiego.

Wizualnie, najciekawszym elementem przebudowy siedziby władz uniwersytetu będzie zewnętrzna winda. Nowy dźwig ma być sterowany, dzięki czemu np. wyjątkowo ważny gość odwiedzający władze uczelni będzie mógł wjechać z parteru wprost na XV piętro. Dodatkowo, w trakcie przebudowy zmieni się rozkład pomieszczeń na parterze, a portiernia oraz kancelaria zamienią się miejscami.

Wcześniej 15-piętrowy wieżowiec przeszedł termomodernizację, zyskał nową elewację i został ocieplony. Inwestycja warta w sumie 13 mln zł, objęła też Wydział Chemii, tzw. chemię organiczną przy ul. Glinianej, Wydział Humanistyczny, tzw. starą humanistykę, Wydział Biologii i Biotechnologii przy ul. Akademickiej oraz Centrum Kultury Fizycznej.

Z kontynuacją przebudowy rektoratu zbiegło się zamknięcie przejścia po kładce biegnącej nad ul. Radziszewskiego. Powód? Zły stan techniczny obiektu. To nie jedyna bolączka uczelni. UMCS od dawna przymierza się do remontu drugiej kładki biegnącej nad ul. Sowińskiego w stronę Chatki Żaka. Ale na to brakuje pieniędzy. Uczelnia ma jeszcze nadzieję na dofinansowanie inwestycji z MNiSW. Jeżeli ten pomysł nie zostanie zrealizowany, idealnym rozwiązaniem, rozważanym wcześniej, jest przekazanie kładki miastu. Wówczas remont zaniedbanego przejścia można byłoby połączyć z pewną drogową inwestycją.

- Uniwersytet nie przekazał jeszcze kładki w całości Zarządowi Dróg i Mostów. A tylko w takim przypadku mogłaby zostać włączona do zadania polegającego na przebudowie Al. Racławickich, ul. Sowińskiego, ul. Poniatowskiego i ul. Lipowej - podkreśla Karol Kieliszek z biura prasowego UML.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto