MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS w Lublinie wprowadza oznaczenia dla niewidomych

Leszek Mikrut
UMCS w Lublinie wprowadza oznaczenia dla niewidomych
UMCS w Lublinie wprowadza oznaczenia dla niewidomych Leszek Mikrut
W pierwszych dniach stycznia na wszystkich wewnętrznych drzwiach w dwóch budynkach dydaktycznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej pojawiły się niewielkie metalowe tabliczki z oznaczeniami w alfabecie Braille’a.

- Decyzja o dostosowaniu Wydziału Humanistycznego do potrzeb osób niewidomych została podjęta, ponieważ na jednym z kierunków tego Wydziału studiuje osoba niewidoma – informuje Katarzyna Skalska, uczelniany koordynator Zespołu ds. Studentów Niepełnosprawnych. - Chcieliśmy ułatwić jej poruszanie się po budynku, a tym samym zwiększyć samodzielność studenta - dodaje.

Dostosowanie gmachu Wydziału Humanistycznego kosztowało ponad 10 tysięcy złotych.

Drugi dostosowany budynek do potrzeb osób niewidomych – to znajdujący się przy ul. Narutowicza Instytut Pedagogiki UMCS. Nie jest to jednak wynik realizacji wymogów unijnych, czy innych zewnętrznych dyrektyw, ale odpowiedź na konkretne lokalne potrzeby.

- Rzecznik Praw Obywatelskich promuje ideę projektowania uniwersalnego, to znaczy takiego, które uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników danego obiektu – przypomina Katarzyna Skalska. - Przepisy budowlane koncentrują się bardziej na potrzebach osób z niepełnosprawnością ruchową. W polskim prawie budowlanym znajdują się wymogi dotyczące dostosowania wind do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzrokową.

W roku akademickim 2013/2014 na UMCS studiowało łącznie 25 studentów z niepełnosprawnością wzroku. W większości byli to jednak studenci słabowidzący, ale nie niewidomi. Dwa wspomniane budynki uniwersyteckie, które wyposażone zostały w oznaczenia w języku Braill’a, nie są jednak odosobnione pod tym względem. - We wszystkich bowiem obiektach znajdują się mapy miasteczka akademickiego, które mają pomóc osobom niewidomym w poruszaniu się po terenie kampusu – zaznacza koordynator Zespołu ds. Studentów Niepełnosprawnych.

Starania uniwersytetu nie są jednak skoncentrowane jedynie na studentach z tego typu niepełnosprawnością.

- UMCS wciąż podejmuje działania w celu dostosowania obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową – tłumaczy Katarzyna Skalska. - Jednak jest to praca wymagająca dużych kosztów i nakładu sił ze względu na czas powstawania tych budynków. Wiele obiektów zostało wzniesionych w latach 60. oraz 70. ubiegłego stulecia. Oczekiwania osób z niepełnosprawnościami nie były wtedy brane pod uwagę. Stąd też często stosowano schody czy drzwi, które są dosyć wąskie. Natomiast nowo powstałe i nowo powstające budynki są lepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto