UMCS w Lublinie chce zamienić się z Ratuszem działkami (ZDJĘCIA)

Leszek Mikrut
W całej sprawie chodzi o to, aby Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej mógł przekazać miastu działkę przy ul. Akademickiej 14 w Lublinie, zaś w zamian, aby przejął tę, która zlokalizowana jest przy ul. Radziszewskiego, naprzeciwko sali widowiskowej Chatki Żaka.

Obydwie nieruchomości mają zbliżona powierzchnię i obydwie też usytuowane są w bezpośrednim sąsiedztwie UMCS.

Bądź na bieżąco. Polub nas na Facebooku!

Kwestia działki przy ul. Akademickiej 12 zaistniała jeszcze pod koniec 2011 roku, gdy ówczesny Senat UMCS dał zielone światło dla budowy podziemnego parkingu na miasteczku akademickim. W ten sposób bowiem chciano zagospodarować wolny teren i wyjść naprzeciw rosnącym problemom z parkowaniem.

W zamyśle miał to być dwu- lub trzypoziomowy parking na ok. 100-150 pojazdów zlokalizowany w trójkącie pomiędzy budynkami uczelni, Centrum Kongresowym UP oraz cmentarzem przy ul. Lipowej. Miały tam również znaleźć swe siedziby biura i placówki sklepowe. Jednakże na przeszkodzie stanął brak funduszy na ten cel w kasie uczelnianej i dlatego Senat UMCS, na wniosek rektora i kanclerza, postanowił oddać wspomniany teren w ręce prywatnego inwestora, który miałby zbudować taki właśnie obiekt.

Uczelnia pragnęła wydzierżawić teren nieodpłatnie na 30 lat. Nie udało się tego zrobić jednak przez trzy kolejne lata, więc pod koniec 2014 r. Senat UMCS wyraził zgodę na zbycie tejże nieruchomości. Działka bowiem od wielu lat generowała koszty związane z jej utrzymaniem, a UMCS nie posiadał dodatkowych środków na zmianę zagospodarowania tego terenu. Myślano także, choć bez powodzenia, o wybudowaniu w tym miejscu akademika.

- Na swym posiedzeniu w październiku 2016 r. Senat UMCS podjął Uchwałę - informuje rzecznik prasowy uczelni Aneta Adamska - w sprawie wyrażenia zgody na zamianę własności działek z „nieruchomości UMCS, stanowiącej działkę nr 3/7 o pow. 0,3461 ha (obręb 26 Rury Brygidkowskie), położonej w Lublinie przy ulicy Akademickiej 14” na „nieruchomość Gminy Lublin, stanowiącą działkę nr 5 o pow. 04570 ha (obręb Rury Brygidkowskie), położoną w Lublinie przy ulicy Idziego Radziszewskiego”. Dodatkowo, zamiana mogłaby nastąpić po uprzednim uzyskaniu zgody Ministra Skarbu Państwa na przedmiotową transakcję - dodaje.

Nieruchomość przy ul. Radziszewskiego to plac przed Chatką Żaka, który od dwóch lat nazywa się skwerem im. Rektora Grzegorza Leopolda Seidlera, byłego rektora UMCS (1959-1969). To za jego sprawą powstało w Lublinie miasteczko akademickie - pierwsze w Polsce - wzorowane na tym w Oxfordzie. Przez cztery lata profesor L. Seidler był posłem na Sejm PRL. "Był również wizjonerem, który całą swoją działalnością przyczynił się do rozwoju uniwersytetu i miasta" - jak twierdzi Anna Przyborowska-Klimczak, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMCS.

Uchwała ma jedynie charakter intencyjny i została przyjęta po to, aby Uczelnia mogła podjąć procedurę skierowania oficjalnej prośby w tej sprawie do Urzędu Miasta Lublin.

- Ze względu na swe położenie działkę przy ul. Akademickiej trudno wykorzystać na potrzeby Uczelni, a jej utrzymanie generuje pewne koszty - uzupełnia Aneta Adamska. - Jesteśmy w posiadaniu negatywnej opinii Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w sprawie budowy na tym terenie akademika oraz odmownej decyzji o warunkach zabudowy przez wzgląd na obecność w tym miejscu pomnika Rabbego-Czugały i bliskie sąsiedztwo cmentarza.

Wspomniany pomnik Raabego-Czugały to odsłonięte w 1966 roku dzieło dłuta Juliusza Kłeczka. Ten monument o wysokości ponad 3 metrów utrzymany został w abstrakcyjnej formie, nieco przypominającej orła z rozłożonymi skrzydłami. Usytuowany jest on na półmetrowym postumencie. Kiedyś umieszczony był na nim napis: „Walka - Nauka - Praca”, jednakże te mosiężne litery zniknęły. Podobny los spotkał także napis na murku poniżej: „H. Raabe, L. Czugała”. Pod nazwiskami tych dwóch lublinian zlokalizowany był kiedyś niewielki zbiorniczek wodny, ale został on zlikwidowany. Teraz rosną tam kwiaty. Pomnik nie musi stać w tym miejscu, tym bardziej, że podczas, gdy nazwisko Henryka Raabego, pierwszego rektora UMCS, jest powszechnie znane i szanowane, to drugie – Ludwika Czugały - przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej, zastrzelonego w 1951 roku przez ppor. Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego” – budzi kontrowersje.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie