Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS: Sympozjum w ramach Roku Johna Cage’a

Redakcja
Od dnia dzisiejszego do soboty w Pałacu Czartoryskich, siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego przy placu Litewskim, dobywa się sympozjum CAGE 100, równolegle z którym mają miejsce liczne imprezy towarzyszące.

Rok 2012 na mocy uchwały Senatu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej poświęcony został setnej rocznicy urodzin znakomitego amerykańskiego artysty, a honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, rektor UMCS prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski oraz Ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein.

Autorami tego niepowtarzalnego programu, przewidzianego jako 12-miesięczny cykl imprez, są: Jan Bernad, dyrektor artystyczno-programowy Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” oraz amerykanista prof. Jerzy Kutnik z UMCS. „Rozdroża” są również głównym organizatorem całego przedsięwzięcia, który do współpracy zaprosił, m.in., UMCS, Związek Kompozytorów Polskich, Filharmonię Lubelską, Centrum Kultury, Galerię Labirynt, Fundację 4.99, Magazyn „Glissando” i lubelskie szkoły muzyczne.

- W programie obchodów zaplanowano wydarzenia, prezentujące zarówno dzieła J. Cage’a, jak i kompozytorów, muzyków, performerów, poetów i malarzy, powstałe z inspiracji Jego twórczością. W przedsięwzięciu wezmą udział artyści z całego świata – informuje Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS - którzy współpracowali z Johnem Cage’m, badacze jego twórczości oraz twórcy, reprezentujący dziedziny, zapoczątkowane przez artystę.

- W odbywającym się już sympozjum CAGE100, zorganizowanym w ramach obchodów jubileuszu 100. rocznicy urodzin artysty, biorą udział naukowcy, kompozytorzy, artyści, kuratorzy i pisarze nie tylko z licznych europejskich krajów, ale również ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Prezentują oni odczyty poświęcone szerokiemu spektrum zagadnień istotnych dla zrozumienia dziedzictwa Johna Cage’a we współczesnej sztuce i kulturze – wyjaśnia organizator spotkania prof. Jerzy Kutnik, autor książki o tym kontrowersyjnym artyście.

Jan Bernad i Jerzy Kutnik akcentują, iż John Cage, będąc od lat 40. ubiegłego stulecia centralną postacią amerykańskiej awangardy, poprzez swoje myślenie, filozofię działania, twórczość oraz oddziaływanie stał się jedną z najważniejszych postaci sztuki nowoczesnej XX wieku. Wynosząc potoczne doświadczenie do rangi inspiracji artystycznej, uczynił on użyteczność społeczną miarą wartości dzieła sztuki i procesu twórczego. Artysta przywrócił zagubioną w muzyce i literaturze zachodniej tożsamość muzyki i języka, wprowadził do definicji muzyki nowe podmioty, takie jak: cisza, szum i naturalne dźwięki - jako zjawiska par excellence muzyczne.

- Temu amerykańskiemu artyście zawdzięczamy wprowadzenie do muzyki współczesnej aleatoryzmu i operacji losowych oraz live electronics, jako praktyki kompozytorskiej i wykonawczej, podsumowuje prof. Jerzy Kutnik. - Dał on początek nowym dziedzinom sztuki, takim jak: happening, performance, poezja dźwiękowa, poezja wizualna i dźwiękowe odczyty. Będąc „artystą styku”, działającym na granicy muzyki, happeningu, poezji i filozofii, łączył różne formy w obszarze jednego dzieła. Przyczynił się jednocześnie do wyłonienia się pojęcia intermedium.

- Zapraszając artystów uważających Johna Cage’a za mistrza, przewodnika i inspiratora, chcemy – deklarują organizatorzy - by Lublin stał się otwartym miejscem dla poszukujących twórców z całego świata - zarówno tych już utytułowanych, którzy znali Cage’a i mieli okazję z nim pracować, jak i najmłodszych artystów, którzy wybrali niełatwą drogę eksperymentatorów.

Ramowa koncepcja sympozjum i układ programu zostały opracowane przez prof. Jerzego Kutnika, który również prowadzi zaplanowane sesje.

Informacja oraz program znajdują się tutaj.

John Cage – to urodzony w 1912 roku w Los Angeles amerykański kompozytor, artysta i myśliciel, jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej kultury. Zmarł w 1992 roku w Nowym Jorku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto