Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS: Stypendium dla doktorantów inne niż wszystkie

Redakcja
Leszek Mikrut
Środki na stypendium naukowego im. Profesora Adama Kerstena pochodzą od Fundacji Kerstenów, która na ten cel przeznaczać będzie rocznie co najmniej 10 tys. zł. Jest to pierwsze tego rodzaju stypendium naukowe, które ufundowane zostało dla doktorantów Instytutu Historii Wydziału Humanistycznego UMCS.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Stypendium, począwszy od października br., będzie wynosić 1000 zł. miesięcznie.

- O tego rodzaju stypendium będą mogli ubiegać się słuchacze studiów doktoranckich historii II-IV roku. Jest to pierwsza taka inicjatywa na Wydziale Humanistycznym, przewidująca wsparcie poczynań naukowych początkujących badaczy ze środków prywatnych, innych niż budżetowe – informuje rzecznik prasowy UMCS Anna Guzowska.

Fundacja Kerstenów powstała w 2011 roku w celu uczczenia i upamiętnienia życia oraz dokonań Krystyny i Adama Kerstenów. Kultywowaniu pamięci obojga profesorów służyć będą właśnie dwa ustanowione stypendia naukowe. Jedno – dla UMCS, drugie – imienia Krystyny Kersten - Fundacja przeznaczyła także dla doktorantów, ale z Instytutu Historii PAN w Warszawie.

Profesor Adam Kersten był wybitnym historykiem, badaczem dziejów szlacheckiej Rzeczypospolitej, a jego prace, dotyczące XVII stulecia, weszły na stałe do kanonu polskiej historiografii.

- Profesor był aktywnym i czynnym uczestnikiem życia społecznego na różnych polach – wspomina jego uczeń, prof. Henryk Gmiterek. -Wkład Adama Kerstena, jako konsultanta historycznego, przy ekranizacji „Pana Wołodyjowskiego” i „Potopu” był bardzo wysoko oceniany. Profesor czynnie angażował się również w działalność samodzielną, prowadząc cykle wykładów z historii w ramach Towarzystwa Kursów Naukowych, publikując w niezależnych wydawnictwach czy aktywnie włączając się w tworzący się ruch Solidarności. W UMCS w latach 80. ubiegłego stulecia prowadził słynne wykłady pod hasłem „Historia Polski dla Polaka XXI wieku”, na które przybywały tłumy słuchaczy – tłumaczy.

- Od 1955 roku, a więc przez niemal całe swoje zawodowe życie prof. Adam Kersten związany był z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, prowadząc wykłady i seminaria dla studentów historii – uzupełnia prof. Henryk Gmiterek. - Pozostawił po sobie pamięć głębokiego erudyty, potrafiącego w znakomity sposób nawiązywać kontakt ze studentami i dzielić się z nimi swoją ogromną wiedzą. Nie była to przy tym wiedza tylko o epoce, którą się interesował, ale i ogromne doświadczenie badawcze, które zaszczepiał swoim uczniom.

Przedwcześnie zmarły Profesor miał zaledwie 53 lata, kiedy odszedł.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto