Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS: Studentki rusycystyki na praktyce w Moskwie

Leszek Mikrut
Rada Pracodawców Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS skrzętnie dba o to, aby studia wyższe nie istniały tylko same dla siebie, ale żeby starannie i wszechstronnie przygotowywały absolwenta do wykonywania przyszłego zawodu.

Przedsiębiorcy i urzędy, jednostki samorządowe mogą dziś wspólnie z uczelniami opracowywać programy studiów, uczestniczyć w procesie kształcenia poprzez organizowanie zajęć praktycznych. Podejmowanie efektywnej współpracy pomiędzy nauką a biznesem jest konieczne, jeżeli uczelnie chcą kształcić studentów w taki sposób, aby po studiach ich kompetencje i wiedza odpowiadały na realne zapotrzebowanie rynku. We współpracy z dyrekcją IFS oraz opiekunami praktyk zawodowych z ramienia uczelni ustawicznemu wdrażaniu podlegają opracowane wcześniej modele dostosowywania programu kształcenia slawistów do potrzeb dzisiejszego rynku. Stałym uzgodnieniom podlegają również modelowe programy praktyk zawodowych dla studentów oraz procedury i możliwości współpracy uczelni z podmiotami działającymi w przestrzeni gospodarczej.

Co jednak w teorii wydaje się nie być skomplikowane, w praktyce przysparza zazwyczaj wielu problemów zainteresowanym stronom. Instytut Filologii Słowiańskiej sukcesywnie przełamuje jednakże te bariery.

Członek Rady Pracodawców IFS, a jednocześnie wykładowca przedmiotów z zakresu turystyki, lubelski touroperator i dyrektor „Watra Travel” Sp. z o.o. Robert Mazur, w składzie grupy zorganizowanej przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną, brał udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych MITT w Moskwie w połowie marca br. Zaprosił on do współpracy dwie studentki II roku 2 st. filologii rosyjskiej UMCS, przebywające aktualnie na semestralnych studiach w Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym im. M.W. Łomonosowa, Magdalenę Prusakowską oraz Agnieszkę Żyłę.

Same Targi są głównym forum dla profesjonalistów branży turystycznej i najważniejszym przedsięwzięciem promującym turystykę na obszarze Federacji Rosyjskiej. Odbywały się one w największym centrum wystawienniczym stolicy Rosji - „Expocentr", na powierzchni 60.000 m². W Targach wzięło udział ponad 1600 wystawców z ok. 180 krajów i regionów całego świata, a imprezę odwiedziło ponad 30.000 osób, w tym w większości przedstawiciele rosyjskiego przemysłu turystycznego. Po raz pierwszy w bieżącym roku targi MITT zostały połączone z targami medycznymi INTERMED.

- W rozmowach z rosyjskojęzycznymi klientami i kontrahentami bardzo pomocnym wsparciem na naszym stoisku - informuje Robert Mazur - były obydwie panie studentki, które w ramach praktyk i ćwiczeń z zakresu różnic programowych z praktycznego tłumaczenia udzielały po rosyjsku informacji o atrakcjach turystycznych Regionu Lubelskiego i prezentowały w tymże języku nasze materiały promocyjne. Miały one również możliwość aktywnego uczestniczenia w tłumaczeniach rozmów bilateralnych pomiędzy rosyjskimi a polskimi kontrahentami z branży turystycznej touroperatorów oraz samodzielnego prowadzenia rozmów na stoiskach wystawienniczych innych Państw z rosyjskiej strefy językowej.

Za udział i pomoc w obsłudze klientów na moskiewskim stoisku obydwie studentki otrzymały od przedstawicieli zarządu LROT i „Watra Travel” Sp. z o.o. bardzo wysokie oceny za swoje zaangażowanie i wykazane kompetencje językowe. Wstępne oceny spotkań branżowych i rozmów prowadzonych podczas Targów Turystycznych MITT pozwalają na optymistyczne założenia, że ruch turystyczny do Polski z Rosji oraz z państw członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw będzie wzrastał, a tym samym będą pojawiały się coraz szersze możliwości zatrudnienia dla absolwentów rusycystyki, wśród których największe szanse mogą mieć studenci UMCS ze względu na uczestnictwo w Radzie Pracodawców przy IFS przedstawiciela dużego lubelskiego touroperatora.

- Taka możliwość praktycznego weryfikowania i wykorzystania zdobywanej wiedzy językowej oraz umiejętności filologicznych przez studentów UMCS podczas Targów Turystycznych MITT przy współpracy z konkretnym przedstawicielem przedsiębiorców, wchodzącym w skład Rady Pracodawców przy IFS UMCS, była dla studentów bardzo dobrą okazją praktycznego sprawdzenia znajomości języka, jak również korzystnym wsparciem dla przedsiębiorcy - podkreślił Robert Mazur, prezes zarządu touroperatora "Watra Travel" Sp. z o.o. - Należy również przypuszczać, że dla Polaków kierunek wyjazdów turystycznych do Federacji Rosyjskiej - Moskwa, Petersburg, Syberia, rejsy rzekami, rejsy po Morzu Czarnym, itp. oraz innych członków Wspólnoty Niepodległych Państw może być bardzo atrakcyjną ofertą. I takie właśnie propozycje w najbliższym czasie będziemy przedstawiać naszym klientom - podsumował.

Dziś rosyjskojęzyczni turyści są w Europie i na świecie znaczącymi i ważnymi konsumentami usług turystycznych, a Polska ma szanse w tym kontekście powrócić do dobrych czasów wzajemnie korzystnej dla obydwu stron wymiany turystycznej. Taka właśnie perspektywa podróżniczej aktywności na rynku rosyjskim umożliwi zatrudnienie absolwentów rusycystyki w szeroko rozumianej branży turystycznej w naszym kraju, jak również pozwoli na ich wyjazdy w charakterze pilotów wycieczek, a nawet rezydentów polskich biur turystycznych za granicę, wszędzie tam, gdzie rosyjski jest powszechnie używanym językiem.

- Kiedy poproszono mnie o udział w Targach Turystycznych w Moskwie, nie zastanawiałam się ani chwili - zwierza się Agnieszka Żyła, studentka I r. 2 st. rusycystyki. - Z reguły jestem bowiem człowiekiem ciekawym świata i wszystkiego, co nowe. Pomimo iż nigdy nie brałam udziału w tego typu imprezie, wiedziałam, że stres mną nie zawładnie. Targi odbywały się w połowie marca, a wraz z koleżanką przyjechałyśmy na wymianę studencką już na początku lutego, tak że „chrzest bojowy” w postaci swobodnego porozumiewania się z rodowitymi użytkownikami języka rosyjskiego miałyśmy już poza sobą. Obawy pojawiły się tylko w związku z naszą stosunkowo nikłą wiedzą na temat Regionu Lubelskiego, gdyż obie pochodzimy z innych części kraju. Wystarczyło jednak przejrzeć kilka przewodników i byłyśmy gotowe na spotkanie z przygodą - zaręcza.

- Byłam bardzo podekscytowana, kiedy dowiedziałam się o możliwości pomocy podczas Targów Turystycznych w Moskwie - wspomina Magdalena Prusakowska, studentka tegoż kierunku - Nigdy wcześniej nie brałam udziału w podobnego typu wydarzeniach. Dlatego, jak to zwykle bywa, ogarnął mnie lęk przed nieznanym. Bałam się, że mój poziom języka nie będzie wystarczająco dobry, że nie sprawdzę się w powierzonej mi roli. Jednak ciekawość wygrała ze strachem. Przecież była to wyjątkowa okazja do sprawdzenia swoich umiejętności. Już pierwszego dnia, po paru rozmowach z klientami, lęk odszedł w zapomnienie. Podchodzili do nas zarówno przedstawiciele biur podróży, zainteresowani współpracą z "Watrą Travel", jak i potencjalni klienci tego touroperatora, czy też ludzie rozważający możliwość spędzenia tegorocznego urlopu w Polsce - dodaje.

- Naszym głównym zadaniem było promowanie zarówno Lublina, jak i całego województwa lubelskiego - podkreśla Aga. - Rosjanie bardzo chętnie podchodzili do naszego stoiska, niektórzy zaciekawieni ofertą, a niektórzy chcąc podzielić się swoimi wspomnieniami z pobytu w Polsce. Niestety, większość przyjeżdżających nad Wisłę celem swojej podróży wciąż wybiera Warszawę lub Kraków. Być może jest to związane ze słabą promocją Lublina za granicą. Mało kto wie, gdzie położone jest nasze miasto, dlaczego warto je odwiedzić, jakim bogactwem kulturowym może się pochwalić. Mam nadzieję, że choćby część osób udało nam się przekonać do przyjazdu nad Bystrzycę - uśmiecha się.

- Dużo odwiedzających zatrzymywało się obok nas, żeby po prostu powiedzieć, jak bardzo kochają Polskę, że często u nas bywają i że nasz kraj jest przepiękny - dumnie zauważa Magda. - Było nam bardzo miło słyszeć, iż pomimo krążących pogłosek Rosjanie naprawdę nas lubią. Jednak rozmowy nie koncentrowały się tylko wokół naszego pięknego kraju. Był to po prostu czas, kiedy można było zbliżyć się z naszymi wschodnimi braćmi i porozmawiać zwyczajnie - o życiu. Mogę bez zbędnej kokieterii stwierdzić, że warto było uczestniczyć w Targach. Miałam okazję jeszcze jako studentka zobaczyć, jak wygląda praca związana z turystyką, a to zmusza do refleksji nad wyborem przyszłego zawodu. Obydwie z koleżanką przekonałyśmy się również, że wiedza, którą posiadłyśmy podczas zajęć na UMCS, bardzo nam się przydała w praktyce. Dzięki bazie teoretycznej, bez większych problemów poradziłyśmy sobie w odnalezieniu się w realiach żywego języka, gdzie nie ma czasu na przemyślenie wypowiedzi - podsumowuje.

Projekt, spontanicznie powstały w ubiegłym roku, a w bieżącym kontynuowany i dwukrotnie już z powodzeniem zrealizowany, stał się zarówno dla byłych już, jak i obecnych jeszcze studentek rusycystyki oraz dla członka Rady Pracodawców IFS bardzo pozytywnym i niezwykle potrzebnym doświadczeniem. Jednoznacznie dowodzi on, że nabywane w trakcie studiów kompetencje językowe, wiedza akademicka z zakresu realioznawstwa obcego obszaru językowego - znajdują swe realne odzwierciedlenie w praktyce dnia codziennego. Przebywające wciąż jeszcze w Moskwie studentki, podobnie jak i ich ubiegłoroczne koleżanki, przekonały się, iż język rosyjski oraz umiejętność tłumaczenia mogą stanowić ich wartościową kartę przetargową w czekającym już je niedługo trudnym i odpowiedzialnym życiu zawodowym. A dyrektor lubelskiego Biura Podróży "Watra Travel" nie tylko ponownie skorzystał z profesjonalnej pomocy specjalistycznej filologów, ale także sam ma poczucie satysfakcji z dobrze spełnionej misji jako pracodawca.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto