MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS: Rusza VII edycja Konkursu Slawistycznego (ZDJĘCIA)

Leszek Mikrut
UMCS: Rusza VII edycja Konkursu Slawistycznego
UMCS: Rusza VII edycja Konkursu Slawistycznego Leszek Mikrut
Młodzież z całej Lubelszczyzny, ucząca się języka rosyjskiego, ukraińskiego, białoruskiego, bułgarskiego i czeskiego, pasjonująca się kulturą Słowian wschodnich, południowych i zachodnich, już wkrótce, bo 17 kwietnia, będzie miała swoje zasłużone święto.

Imprezą, w której co roku biorą udział uczniowie wielu szkół z regionu, są finałowe rozgrywki w ramach Konkursu Slawistycznego, organizowanego przez Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS.

Ale jeszcze wcześniej, bo już za tydzień - 13 marca - w ramach akcji Drzwi Otwarte UMCS młodzież, poszukująca miejsca swego startu akademickiego w dorosłe życie, będzie miała okazję do zapoznania się ze specyfiką poszczególnych kierunków studiów. I choć główna odsłona tej cyklicznej imprezy po raz pierwszy zlokalizowana zostanie w obchodzącej w tym roku swe 50-lecie „Chatce Żaka”, dziś – Akademickim Centrum Kultury UMCS, to wszystkie wydziały uczelni w tym samym czasie szeroko otworzą swe podwoje, oczekując na przyszłych żaków.

- Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Wybierz swój klucz do sukcesu” – informuje rzecznik prasowy uczelni Magdalena Kozak-Siemińska. - Kluczem do niego jest dziś dobre wykształcenie, ono otwiera drzwi do przyszłej kariery zawodowej. Dlatego na plakacie, promującym Drzwi Otwarte znajduje się dwanaście kluczy, czyli tyle, ile wydziałów liczy UMCS. Ta tradycyjna impreza, której adresatem są głównie przyszli maturzyści, od wielu już lat organizowana jest właśnie na przełomie zimy i wiosny – dodaje.

Akcja zostanie zainaugurowana o godz. 9.00 (13.03.) w Chatce Żaka przez rektora prof. dra hab. Stanisława Michałowskiego oraz prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Urszulę Bobryk. W Akademickim Centrum Kultury przygotowane zostaną strefy tematyczne: edukacji, aktywności i kultury. Zajęcia odbywać się będą również w sali widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS. Do godz. 14.00 zaprezentują się wszystkie wydziały i jednostki uczelni. Kandydaci będą mogli również wziąć udział w spotkaniach z doradcami z Biura Karier UMCS.

Więcej informacji na temat Drzwi Otwartych UMCS na stronie internetowej

A działający w ramach Wydziału Humanistycznego Instytut Filologii Słowiańskiej zaprasza szczególnie młodzież, która interesuje się studiami rusycystycznymi, ukrainistycznymi i bułgarystycznymi. W podwojach gmachu wydziału przy pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a starsi koledzy, ale również i wykładowcy wyjaśnią maturzystom, czego można oczekiwać po ukończeniu specjalności: „język rosyjski w biznesie”, „tłumaczeniowa”, „nauczycielska”, „rosjoznawstwo”, „białorutenistyka” czy też „język ukraiński w obsłudze administracyjno-celnej i turystycznej”. Poinformują, że jakby „przy okazji” w trakcie studiów będzie można perfekcyjnie nauczyć się władania nie tylko językiem rosyjskim, ukraińskim czy bułgarskim, ale także czeskim, białoruskim, chorwackim, rumuńskim, serbskim, a nawet greckim.

Szczegóły na stronie Instytutu.

A 17 kwietnia br. – finał Konkursu Slawistycznego co roku organizowanego przez Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS.

Współorganizatorem tegorocznej, siódmej już, edycji tej imprezy jest Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS. Wzorem ubiegłych lat, imprezie patronuje Lubelski Kurator Oświaty oraz Marszałek Województwa Lubelskiego.

Intymne życie Jesienina, smak bułgarskiego wina, zwyczaje ukraińskich Kozaków, dusza zaklęta w białoruskim ręczniku i najśmieszniejsze czeskie kreskówki to tylko niektóre tematy wybierane w ubiegłych latach przez uczestników konkursu, który pokochali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i który na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych przez Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie. I wcale nie jako czeski film...

- Celem konkursu jest popularyzacja kultury słowiańskiej wśród młodzieży ponadgimnazjalnej. Kultury, co warto podkreślić, niezmiernie bogatej i interesującej – mówi dr hab. Alina Orłowska, wicedyrektor IFS. – Chcemy zachęcić młodych ludzi do pogłębienia swojej wiedzy o naszych wschodnich i południowych sąsiadach: Rosji, Ukrainie, Białorusi, Bułgarii i Czechach. Kraje te wybraliśmy nieprzypadkowo: ich kulturę poznają nasi studenci - slawiści. Stawiamy na uczniów kreatywnych, ciekawych świata, gotowych podjąć trud zgłębienia wybranego aspektu wschodniej kultury - konkluduje.

Tegoroczny konkurs adresowany jest, jak zwykle - do uczniów szkół ponadgimnazjalnych Lubelszczyzny oraz województw ościennych. Zadanie konkursowe jest pozornie proste i polega na przygotowaniu krótkiego wystąpienia poświęconego wybranemu elementowi kultury Słowian. W pierwszych edycjach konkursu uczestnicy prezentowali najciekawsze słowiańskie zwyczaje i obrzędy, ale z czasem tematyka konkursowa znacznie się rozrosła. Na gali finałowej uczestnicy konkursu zaskakiwali jury prezentacjami tanecznymi, pantomimą, a nawet lekcją gotowania.

- Zadanie konkursowe jest tylko pozornie łatwe, z roku na rok coraz trudniej przejść do ścisłego finału - mówi dr Agnieszka Dudek-Szumigaj, wieloletnia przewodnicząca jury. –Młodemu człowiekowi niekiedy trudno odnaleźć się w różnorodności kultury, tradycji i obyczajowości państw słowiańskich.

Od pierwszych edycji konkursu jego uczestników przygotowują najlepsi nauczyciele z Lublina i regionu. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu prezentacje konkursowe zachwycają publiczność i jury.

– Cieszy nas, że od pierwszych edycji konkursu biorą w nim udział uczniowie szkół patronackich naszego Instytutu – zaznacza dr Ewa Białek, koordynator ds. promocji IFS. – Znakomita współpraca i komunikacja z nauczycielami zaprzyjaźnionych z Instytutem szkół owocuje prezentacjami konkursowymi na wysokim poziomie, co odzwierciedlają wyniki konkursu. Także w tym roku liczymy na promocję konkursu przez nauczycieli przedmiotów humanistycznych, zwłaszcza rusycystów i polonistów, ale także historyków. W dotychczasowych zmaganiach konkursowych dominowała kultura rosyjska, ale należy podkreślić, że wśród krajów wzbudzających zainteresowanie uczniów były także: Bułgaria, Ukraina, Czechy i Białoruś. Cenimy również fakt współpracy ze szkołami patronackimi w zakresie organizacyjnym - dodaje.

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej. Dla uczestników obu kategorii wymagania konkursowe są podobne: prezentacja powinna trwać nie dłużej niż 10 minut i może mieć formę referatu, prezentacji medialnej lub multimedialnej, recytacji, tańca, pokazu pantomimy, śpiewu, scenki rodzajowej.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

- Technika jest dowolna - podkreśla mgr Tomas Typovsky, wieloletni członek konkursowego jury. – Najważniejsze jest zgłębienie tematu i jego kreatywne przedstawienie. Jak zwykle, w ocenie wystąpień konkursowych będziemy punktowali przygotowanie młodzieży, ale także jej pomysłowość i indywidualne podejście do tematu. W przypadku oceny prezentacji zespołowych będziemy zwracali uwagę także na harmonijność przekazu i współpracę członków zespołu - zaznacza.

Uroczysta gala finałowa Konkursu Slawistycznego co roku gromadzi tłumy publiczności. Nic dziwnego: wśród studentów studiów slawistycznych nie jeden przygodę z kulturą słowiańską rozpoczynał jako uczestnik konkursu.

- Z sentymentem wspominam moją prezentację - mówi Anna Kłosińska, obecna studentka filologii rosyjskiej. – Nie weszłam do finału, ale przygotowany przeze mnie pokaz multimedialny utwierdził mnie w przekonaniu, że będę studiować kierunek humanistyczny. Język rosyjski od zawsze zachwycał mnie swoją śpiewnością i melodyką. Wybór kierunku okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko uczę się języka, ale także czytam w oryginale Dostojewskiego. Jestem z tego dumna! A moja prezentacja konkursowa wcale nie dotyczyła kultury rosyjskiej, tylko bułgarskiej. Bo dziś pamiętam jej temat: „Bułgarskie święto wiosny” - dodaje.

- Konkurs Slawistyczny pełni w naszym regionie wyjątkową rolę. Jego uczestników i laureatów witamy w naszym Instytucie szczególnie – zapewnia wicedyrektor Alina Orłowska. – Często okazuje się, że są oni najlepszymi studentami. Dlatego oferujemy im nie tylko zajęcia dydaktyczne na najwyższym poziomie, ale także możliwość bezpłatnych wyjazdów na najlepsze uczelnie zagraniczne w ramach programu Erasmus. Staramy się, aby program studiów odpowiadał wymogom naszych czasów. Nasz student poznaje, obok rosyjskiego, inne języki słowiańskie. Może być on zatem pewien, iż po ukończeniu studiów odnajdzie się na rynku pracy – uzupełnia.

Kilku uczestników poprzednich edycji konkursu studiuje obecnie filologię ukraińską.

- Tematem mojej prezentacji było życie ukraińskiego pisarza Tarasa Szewczenki – informuje Joanna Mrugała, obecnie absolwentka filologii ukraińskiej. – Temat wybrałam przypadkowo, wcześniej słyszałam o ukraińskim piłkarzu o tym nazwisku. Przygotowując recytację, próbowałam trochę czytać po ukraińsku. Szło mi marnie, ale się nie zniechęciłam. Na szczęście, już na pierwszym roku filologii ukraińskiej okazało się, że zajęcia prowadzone są od podstaw, od alfabetu. Potem poszło już gładko – dodaje.

Wśród laureatów konkursu byli już uczniowie z Białej Podlaskiej, Hrubieszowa, Włodawy, najwięcej jednak laurów odebrała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Organizacji Narodów Zjednoczonych w Biłgoraju. Czy i w tym roku Biłgoraj najbardziej zachwyci publiczność oraz konkursowe jury?

A może znajdzie się jakaś inna szkoła, która pokona Biłgoraj?

Współpraca: dr Agnieszka Goral (IFS UMCS)__

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto