Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS: Rozpoczynają się Dni Kultury Bałkańskiej (Program)

Redakcja
Ta dwudniowa impreza, która we środę i czwartek (8-9 maja) ...
Ta dwudniowa impreza, która we środę i czwartek (8-9 maja) ... Leszek Mikrut
Ta dwudniowa impreza, która we środę i czwartek (8-9 maja) będzie odbywać się pod honorowym patronatem rektora UMCS prof. dra hab. Stanisława Michałowskiego w pomieszczeniach Wydziału Humanistycznego powoli na trwałe wpisuje się już do kalendarza kulturalnego Lublina.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Głównym celem organizowanych już po raz drugi Dni Kultury Bałkańskiej jest uwidocznienie podstawowych elementów szeroko rozumianej kultury Półwyspu Bałkańskiego, poprzez usytuowanie w centrum wydarzenia syntezy dźwięku, obrazu, a nawet smaku potraw, sporządzanych przez ludzi, zamieszkujących ten obszar Zjednoczonej Europy.

- Całe przedsięwzięcie jest integralną częścią programu uruchomionej w ubiegłym roku akademickim specjalności bałkanistyka, realizowanej w ramach unijnego projektu dydaktycznego „UMCS dla rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy” - informuje główny pomysłodawca i realizator projektu prof. Petar Sotirov, kierownik Zakładu Słowianoznawstwa w Instytucie Filologii Słowiańskiej. - Innymi komponentami tej specjalności są zajęcia w postaci wykładów i ćwiczeń, warsztaty folklorystyczne, dwutygodniowa praktyka wyjazdowa po Bałkanach oraz staże studenckie w instytucjach i firmach związanych z tym regionem naszego kontynentu – dodaje.

Oprócz pracowników naukowo-dydaktycznych Zakładu Językoznawstwa Słowiańskiego UMCS realizatorami tego projektu są inne jednostki uczelni (np.: Instytut Historii, Instytut Romanistyki, Wydział Politologii, Zakład Lingwistyki Stosowanej) oraz niektóre uniwersytety krajowe (np. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) i zagraniczne z Bułgarii, Grecji czy z Serbii.

Dni Kultury Bałkańskiej - PROGRAM

  • 8 maja 2013 r. (środa)

• 10.30 – 11.45 - Mała Aula Wydziału Humanistycznego UMCS, Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a

⋅ Uroczyste otwarcie Dni Kultury Bałkańskiej
⋅ Wystąpienie Ambasadora Republiki Bułgarii w Polsce
⋅ Śpiewy bizantyjskie w wykonaniu Chóru Żeńskiego Monasteru p. w. Opieki Matki
Bożej – Turkowice
⋅ Cykl prezentacji autorstwa przedstawicieli bałkańskich uniwersytetów partnerskich

• 12.00 – 14.00 - Plac Marii Curie-Skłodowskiej 5 (przy pomniku Marii Curie-Skłodowskiej)
⋅ Pokazy kuchni bałkańskiej połączone z warsztatami gotowania i degustacją

• 14.00 – 16.00 - Mała Aula Wydziału Humanistycznego UMCS
⋅ Współczesne kino bałkańskie – pokaz filmu w tłumaczeniu studentów specjalności
Bałkanistyka (po projekcji dyskusja)

• 17.00 – 19.00 Mała Aula Wydziału Humanistycznego UMCS
⋅ Warsztaty Folklorystyczne muzyki i tańców bałkańskich – zespół SARAKINA

• 19.00 – 21.00 Wydział Humanistyczny, s. 24 B
⋅ Wieczór autorski – spotkanie z Bożko Bożkowem, autorem książki „Od Gomułki do
Kwaśniewskiego i od Żiwkowa do Pyrwanowa”

  • 9 maja 2013 (czwartek)

• 10.00 – 13.00 Wydział Humanistyczny, s. 24 B
⋅ Panel dyskusyjny nt. „Współczesne realia bałkańskie” z udziałem przedstawicieli uczelni
krajów bałkańskich oraz studentów specjalności bałkanistyka i Koła Naukowego Studentów
Bułgarystów
⋅ Oficjalne zamknięcie Dni Kultury Bałkańskiej

- Na uwagę w pierwszej części imprezy zasługuje wystąpienie Ambasadora Republiki Bułgarii w Polsce oraz koncert Chóru Żeńskiego Monasteru w Turkowicach, który zaprezentuje śpiewy bizantyjskie – relacjonuje prof. Petar Sotirov. - Druga zaś odsłona – to coś dla podniebienia: elementy bałkańskiej kultury kulinarnej na placu przy pomniku patronki uniwersytetu zaprezentuje firma BUL-ECO. Będą to pokazy kulinarne połączone z degustacją. Natomiast część trzecia imprezy dotyczy współczesnego kina bałkańskiego. W tym roku w centrum uwagi będzie grecki film pt. „Polityka kuchni” – rzecz o wielkiej miłości na tle konfliktu grecko-tureckiego na Cyprze, a do tego piękna muzyka i malownicze okolice Stambułu. Następnie zapraszamy gości na warsztaty folklorystyczne w Małej Auli w wykonaniu zespołu SARAKINA – będzie muzyka bałkańska z demonstracją najbardziej typowych instrumentów muzycznych regionu.

Pierwszy dzień zamknie wieczór autorski Bożko Bożkowa – wieloletniego tłumacza podczas spotkań oficjalnych delegacji państwowych bułgarskich i polskich, autora książki „Od Gomułki do Kwaśniewskiego, od Żiwkowa do Pyrwanowa”.

- Dni Kultury Bałkańskiej mają dla nas ważne znaczenie promocyjne, gdyż od roku akademickiego 2014/2015 planujemy uruchomienie licencjackich i magisterskich studiów bałkanistycznych o profilu kulturowo-filologicznym – wyjaśnia prof. Peter Sotirow. – Do programu włączone zostaną przedmioty dotyczące historii, współczesnych realiów, literatury u kultury Półwyspu Bałkańskiego oraz zajęcia z praktycznej nauki dwóch języków bałkańskich – bułgarskiego oraz do wyboru – greckiego, rumuńskiego, serbskiego lub chorwackiego. Stymulatorem przygotowywania programu przyszłych studiów bałkanistycznych jest wciąż wzrastające zainteresowanie obecną specjalnością bałkanistyka, która przewidziana jest jako druga dla studentów studiów magisterskich całego uniwersytetu. Naszymi słuchaczami są studenci historii, politologii, stosunków międzynarodowych, kulturoznawstwa, turystyki i rekreacji, polonistyki, slawistyki, psychologii i wielu innych - dodaje.

Za sensownością uruchomienia nowych studiów bałkanistycznych przemawiają również sygnały, pochodzące od podmiotów gospodarczych województwa lubelskiego oraz ze strony władz samorządowych. W związku z sukcesywną integracją państw bałkańskich do Unii Europejskiej mile widziani będą przyszli pracownicy z biegłą znajomością języków bałkańskich - bułgarskiego, rumuńskiego serbskiego, chorwackiego czy greckiego oraz praktycznie przygotowani pod względem realioznawczym i kulturowym do wykonania zadań w warunkach regionu bałkańskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto