Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS rozbierze kładkę przy Radziszewskiego

Aleksandra Dunajska
Anna Kurkiewicz
Decyzja w sprawie rozbiórki kładki na ul. Radziszewskiego zapadła już prawie dwa lata temu. Teraz uczelnia zdecydowała się na przejście do działania i złożyła do ratusza wniosek o zgodę na przeprowadzenie prac.

- Jesteśmy na wstępnym etapie postępowania - mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Kładka, prowadząca od rektoratu do budynku Biblioteki Głównej powstała w latach 70, w tym samym czasie kiedy drugie przejście - od rektoratu w stronę akademików, nad ulicą Sowińskiego.

- Konieczność rozbiórki kładki nad ul. Radziszewskiego wiąże się z jej stale postępującą degradacją - tłumaczy Aneta Adamska, rzeczniczka prasowa UMCS. - Od wielu lat nie była też ona praktycznie użytkowana - dodaje.

Warto przypomnieć, że kładka nad Radziszewskiego, zgodnie z pierwotnymi założeniami, miała prowadzić wprost na pierwsze piętro Biblioteki Głównej UMCS. Umożliwiające to wejście do biblioteki nigdy jednak nie powstało. Jeszcze kilka lat temu brano pod uwagę remont kładki ale ze względu na szacowane koszty - ponad 1 mln zł - uczelnia nie zdecydowała się na przeprowadzenie takich prac.

- Uważam, że rozbiórka to dobra decyzja - ocenia Olga Szczygielska, przewodnicząca zarządu Samorządu Studentów UMCS. - Nikt tamtędy nie chodzi, a kładka tylko niszczeje, co nie wpływa pozytywnie na wizerunek uczelni - dodaje.

Innego zdania jest Kamil Zieliński, student III roku kognitywistyki na UMCS.

- Kładka powinna być zmodernizowana i pozostać - przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. W tym miejscu nie ma przejścia dla pieszych a studenci w drodze do biblioteki przechodzą przez środek ulicy - podkreśla.

Jako nietrafiony ocenia argument, że nikt z kładki nie korzysta. - To efekt tego, że przez lata nikt nie zajął się jej remontem. Od dłuższego czasu kładka jest w ogóle zamknięta, ze względu na stan techniczny. Trudno więc ocenić, czy i jaką cieszy się popularnością - dodaje.

Zdaniem władz uczelni studenci ani pracownicy nie chodzili tym przejściem także przed jego zamknięciem.

W związku z rozbiórką kładki trzeba będzie przeprowadzić dodatkowe prace. Chodzi głównie o przebudowę wejścia do rektoratu. Znajdujące się nad nim zadaszenie jest bowiem częścią kładki i ono także ma być rozebrane.

- Rozbiórka kładki wymusza również zabudowę tarasu przedwejściowego na poziomie pierwszego piętra Biblioteki - dodaje Aneta Adamska.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto