Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS kształci najwięcej ukraińskich studentów spośród krajowych uczelni

Leszek Mikrut
Leszek Mikrut
Lublin od lat jest liczącym się ośrodkiem akademickim w kraju. Obecny niż demograficzny, który odczuwają wszystkie uczelnie w Polsce, jest u nas łagodzony poprzez rosnącą ilość studentów zagranicznych.

Z informacji podanych przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, a zawartych w raporcie „Studenci zagraniczni w Polsce 2016”, opartym na danych za rok akademicki 2015/2016, wynikają aktualne trendy w zakresie umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego.

- Z analizy polskich uczelni w zakresie liczby studentów zagranicznych w roku 2016 wynika, że UMCS plasuje się na 6. pozycji wśród czołowych szkół wyższych w całej Polsce, z łączną liczbą 1458 studentów zagranicznych. Jest to awans o jedno miejsce w stosunku do poprzedniego roku - informuje rzecznik prasowy uczelni Aneta Adamska. - Zgodnie z zestawieniem Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zajmuje 1. miejsce wśród uczelni publicznych w kształceniu studentów z Ukrainy - zauważa Aneta Adamska. - W roku akademickim 2015/2016 przyjęliśmy 1265 osób właśnie od tego naszego wschodniego sąsiada, a w rok akademicki 2014/2015 - 954 osoby. W zestawieniu obejmującym „Studentów z Białorusi 2016” uczelnia uplasowała się z kolei na 11. miejscu z liczbą 121 studentów, co stanowi pozycję analogiczną w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia - dodaje.

Pod względem łącznej liczby studentów z zagranicy UMCS niezmiennie zajmuje 1. miejsce wśród uczelni w województwie lubelskim, z liczbą 1458 studentów obcokrajowców (w roku ubiegłym - 1131 osoba). Nasze województwo jest trzecim co do wielkości obszarem akademickim w Polsce pod względem ilości cudzoziemców, którzy podejmują tu kształcenie - 6552 osoby.

W zakresie popularności kierunków wśród obcokrajowców UMCS zajął w kraju kolejno :
- 4. miejsce w kategorii „Kierunek filologia” - 163 studentów;
- 6. miejsce w kategorii „Kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna”
- 91. studentów; - 8 miejsce w kategorii „Kierunek logistyka” - 46 studentów;
- 9. miejsce w kategorii „Stosunki międzynarodowe” - 175 studentów;
- 10. miejsce w kategorii „Finanse i rachunkowość” - 40 studentów;
- 11. miejsce w kategoriach „Turystyka i rekreacja” - 138 studentów;
- 12. miejsce w kategorii „Ekonomia” - 78 studentów;
- 15. miejsce w kategorii „Informatyka” - 59 studentów

- Na uwagę - uzupełnia Aneta Adamska - zasługuje również kierunek Zarządzanie, na którym naukę w ubiegłym roku akademickim podjęło 109 obcokrajowców. Raport "Studenci zagraniczni w Polsce 2016" oparty jest na niepublikowanych danych GUS za rok akademicki 2015/16, badaniu własnym Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, a także na danych OECD, UNESCO i Eurostatu za rok 2015 oraz Institute of International Education (Nowy Jork) za rok 2015. Jest to już siódma edycja publikacji przygotowanej w ramach programu promocji polskich uczelni za granicą „Study in Poland”, prowadzonego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto