Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS: Kameralna wystawa poświęcona NSZZ „Solidarność”

Redakcja
W gmachu „Nowej Humanistyki” przy pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4B można oglądać niewielką kameralną wystawę poświęconą całemu dziesięcioletniemu okresowi działalności „Solidarności” na UMCS w schyłkowej dobie komunizmu w PRL.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Wystawa zatytułowana „NSZZ „Solidarność” UMCS w latach 1980-1989” jest dziełem Magdaleny Bielskiej, która w Instytucie Historii UMCS sfinalizowała swą rozprawę doktorską pod tym samym tytułem. Jądrem tematycznym ekspozycji jest cały dziesięcioletni okres działalności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na największej uczelni we wschodniej Polsce w schyłkowym okresie istnienia PRL.

- Przygotowałam wystawę, ponieważ uważam, że historia przedstawiona nie tylko w postaci opracowania lecz także dająca możliwość zapoznania się z nią w formie wizualnej, jest o wiele bardziej atrakcyjna – wyjaśnia powód otwarcia ekspozycji jej autorka.

W siedmiu gablotach i na sześciu stelażach wystawowych umieszczone zostały eksponaty, na które doktorantka natknęła się podczas gromadzenia materiałów źródłowych do rozprawy. Częściowo są to przedruki oryginalnych dokumentów, w większości jednak oryginalne pozycje sprzed 20-30 lat i więcej: dokumenty, prasa, zdjęcia, plakaty oraz literatura tzw. „drugiego obiegu”, która była kolportowana na UMCS w tamtym ukresie.

- Ze względu na ograniczone możliwości organizacyjne przedstawione dokumenty stanowią jedynie niewielką część materiałów - informuje Magdalena Bielska - z którymi miałam okazję zapoznać się podczas prowadzonych badań. Niemniej jednak wystawa w sposób możliwie przekrojowy obrazuje wycinek działalności NSZZ „Solidarność” w UMCS.

Komunikaty, odezwy, plakaty, broszury oraz zdjęcia i wycinki prasowe, a także rękopisy i różnego rodzaju pisma, ogłoszenia są oglądane z dużym zainteresowaniem przez studentów i młodszych pracowników, ale przede wszystkim przez tych starszych nauczycieli akademickich, którzy tworzyli tę najnowszą historię UMCS, Lublina, Polski. Wśród wielu innych sylwetek przypomnieć sobie można przedwcześnie zmarłego w 2003 roku Lesława Pagę – absolwenta I LO im. St. Staszica i UMCS, pracownika i doktoranta UMCS, współtwórcę Giełdy Papierów Wartościowych i pierwszego przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych.

Wystawa przygotowana została przy pomocy pracowników Archiwum oraz Muzeum UMCS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto