Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS dla dzieciaków: Na początek pstryczek elektryczek

Redakcja
Pierwsze zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego UMCS w nowym semestrze to warsztaty „Pstryczek elektryczek - fizyczne doświadczenia z elektrycznością“. Dzieciaki spotkają się 28 września.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Inauguracja drugiego już roku akademickiego odbędzie się o godz. 10 w Auli nr I Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki.

- Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w niesamowitej przygodzie, jaką jest poznawanie największych tajemnic nauki. Postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące otaczającego nas świata. Wybiegniemy w kosmos, a nawet poza granice Wszechświata – obiecuje Anna Bukowska, koordynator Uniwersytetu Dziecięcego UMCS.

- Większość krajów prowadzi dla najmłodszych zajęcia w ramach uczelni wyższych – wyjaśnia Magdalena Kozak-Siemińska, rzeczniczka UMCS. - Charakteryzuje je niekonwencjonalne, dalekie od tradycyjnego, nauczanie oraz stały, bezpośredni kontakt dziecka z wysoce wykwalifikowaną kadrą akademicką. Tematyka przedmiotów oscyluje wokół wielu dziedzin nauki.

Chodzi o to, by zainteresować dzieci naukami ścisłymi poprzez interesujące prezentacje i wykłady.

- Prowadzą je wybitni naukowcy w danych dziedzinach – twierdzi Magdalena Kozak-Siemińska. - Dzieci na uczelniach w całej Europie zafascynowane słuchają wykładów o planecie Ziemia, o kosmosie, o zadziwiających i nieoczekiwanych wręcz prawach fizyki, o zjawiskach chemicznych, zgłębiają tajemnice zagadek działania ludzkiego mózgu i prawidłowości matematycznych. Tym samym są inspirowane do podążania ścieżką swoich naukowych zainteresowań, do zadawania pytań, do wyrażania wątpliwości w sposób właściwy prawdziwym naukowcom.

Wiele uniwersytetów organizuje wykłady również z dziedzin obejmujących nauki humanistyczne i sztukę.
- Dzieci poznają piękną stronę nauki, w ciekawy i pasjonujący sposób przedstawiamy to, czego chciałyby się dowiedzieć, a nie to, czego chcą je nauczyć dorośli – wyjaśnia Anna Bukowska. - Pragniemy zachęcić dzieci do myślenia, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. W przestrzeni prawdziwego uniwersytetu najmłodsi nasi studenci zgłębiają tajniki różnych dziedzin wiedzy. Wykłady prowadzą pasjonaci i popularyzatorzy nauki. Chcemy, aby po takich wykładach dzieci nie mówiły, że nie lubią chemii, astronomii, czy biologii, ale aby powiedziały, że lubią wszystkie dziedziny wiedzy, a najpiękniejszą jest ta najciekawsza dla nich.

W Uniwersytecie Dziecięcym UMCS trwa rekrutacja na rok akademicki 2013/2014.

Uczelnia przygotowała dla dzieci 234 miejsca. Studentami UD mogą zostać dzieci w wieku 6-12 lat.

Opłata za semestr to 130 zł – tyle, co w ubiegłym roku. Zajęcia będą odbywały się w pomieszczeniach uniwersyteckich raz w miesiącu w ostatnią sobotę w godz. 10 -11.30.

Więcej informacji o UD UMCS oraz zasady rekrutacji znajdziesz na stronie: www.uniwersytetdzieciecy.umcs.pl.


Trochę historii

Rok temu, 3 września, rektor prof. Stanisław Michałowski podpisał dokument, na mocy którego powołał do życia Uniwersytet Dziecięcy UMCS, pierwszą tego typu placówkę w regionie. Z kolei 12 grudnia 2012 roku, oficjalnie uruchomiona została pierwsza Filia UD UMCS w Nałęczowie.

W całej Europie ponad 200 ośrodków naukowo-dydaktycznych urzeczywistnia niemiecką ideę tworzenia uniwersytetów dziecięcych.

Pomysł ten ma stosunkowo krótką historię. Powstał on na Uniwersytecie w Tybindze w 2002 roku. Od razu też zawładną sercami dzieci i ich rodziców. Zawsze w uniwersyteckich aulach było więcej chętnych do wysłuchania akademickiego wykładu młodocianych studentów niż wolnych miejsc.

Stosunkowo niedawno również i większe miasta w Polsce zaczęły organizować tego rodzaju ośrodki dziecięce. Wszystkie one są skupione w sieci EUCUNET.

- Punktem wyjścia dla idei powstania uniwersytetów dziecięcych były prace poczynione przez dziennikarzy niemieckich, którzy jako pierwsi rozpowszechnili pomysł prowadzenia dla dzieci specjalistycznych zajęć – przypomina Aneta Adamska z biura prasowego UMCS. - Z czasem inicjatywa przeniosła się do innych krajów europejskich, aż w 2007 roku dotarła do Polski.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto