Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ul. Spokojna: Kierowcy źle parkują, a straż pożarna i pogotowie nie mogą przejechać

Redakcja
W wielu punktach Lublina znalezienie wolnego miejsca parkingowego stanowi nie lada wyzwanie. Ulica Spokojna plasuje się w czołówce takich lokalizacji.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Liczne urzędy, biura, placówki oświatowo-wychowawcze, placówki opieki zdrowotnej, a także prywatne mieszkania usytuowane są po obydwu stronach tej niewielkiej ulicy.

Nazwa ulicy nie ma niczego wspólnego z tym, co dzieje się tutaj w dni powszednie pomiędzy godziną 7 a 16. Dopiero później oraz w weekendy i święta na Spokojnej jest (nomen omen) spokojnie.

Miesiąc temu, pragnąca zachować anonimowość starsza pani, posługująca się nickiem „Seniorita” zwróciła się na łamach MM Lublin z prośbą do: „(…) dziennikarzy obywatelskich i nie tylko, aby zajęli się autami zaparkowanymi na ulicy Spokojnej - w godzinach 8-16."

Seniorita relacjonowała: "Nie może do mnie dojechać karetkanie, mówiąc już o straży pożarnej. Znaki mówią jednoznacznie gdzie parkować wolno, a gdzie nie - ale żadne służby tego nie respektują, a nawet bagatelizują. To kwestia całej długości ul. Spokojnej i bloków na ulicy Chmielnej (…) Proszę o pomoc! Z góry dziękuję i pozdrawiam.”

Potok interesantów, a także urzędnicy i pracownicy poszczególnych placówek tłumnie napływają każdego ranka do poszczególnych budynków. Wielu z nich przyjeżdża własnymi samochodami. Szczęśliwcy mają rezerwowane miejsca parkingowe, ale takich jest znikoma ilość.

Niewielki bezpłatny parking przy ul. Wieniawskiej, kilkanaście miejsc w zatoczkach i namalowane koperty po parzystej stronie ul. Spokojnej i po lewej stronie pobliskiej ul. Jana Karskiego oraz po prawej ul. Jerzego de Tramecourta absolutnie nie rozwiązują problemu.

W pobliżu zlokalizowany jest jeszcze parking przy Collegium Iuridicum, ale tam za godzinę trzeba zapłacić 3 zł. Zdawałoby się, że taka potencjalna ilość miejsc parkingowych powinna wystarczyć, lecz jest to złudna opinia.

Wystarczy mały rekonesans, aby przekonać się, iż znalezienie legalnego miejsca parkingowego dla swego auta w godzinach przedpołudniowych na ul. Spokojnej oraz w jej najbliższym otoczeniu prawie graniczy z cudem.

Dlatego duża ilość kierowców ustawia swe pojazdy w niedozwolony sposób, a niejednokrotnie w takich miejscach, że powoduje to dodatkowo zastawienie przejazdu, zablokowanie dojścia, unieruchomienie innego auta, ograniczenie widoczność przy wykonywaniu manewrów na jezdni lub całkowite uniemożliwienie ich realizacji oraz wiele innych mankamentów. To zaś pociąga za sobą wzrost niebezpieczeństwa i to nie tylko dla ruchu drogowego czy pieszego.

Auta parkujące w niedozwolony sposób tarasują możliwość swobodnego przejazdu dla straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.

Także wozy MPO, pogotowia wodociągowego, energetycznego czy gazowniczego mają poważne problemy w tym rejonie. A przecież nie tylko biura i urzędy znajdują się w tym miejscu. Dużo osób mieszka w budynkach pod nr 6 i 8, w tzw. apartamentowcu oraz przy ul. Chmielnej (w jej części pomiędzy ul. Czechowską a Spokojną), do której jedyny dojazd jest właśnie przez najczęściej nie w pełni drożną ul. Spokojną.

W takiej sytuacji są mieszkańcy bloków nr 9, 11, 12, 13, 13a przy ul. Chmielnej, jak również pracownicy Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe.

- Nie mamy już siły aby prosić się o skuteczne interwencje z strony straży miejskiej czy policji. Bardzo rzadko ci panowie pojawiają się tu – zauważa mieszkaniec jednej z okolicznych posesji. - Zupełnie jakby zapomnieli, że tutaj także trzeba zaprowadzić porządek. Syn wielokrotnie nie może dojechać do mnie, gdyż dojazd jest zastawiony przez źle parkujące samochody – kontynuuje pan Andrzej. - Niedawno nawet karetka pogotowia nie mogła się przedostać i lekarz z ratownikiem szli kilkadziesiąt metrów na piechotę. A o nieszczęście w takich przypadkach przecież nietrudno.

Wśród wielu urzędów, biur i innych placówek zlokalizowanych przy ul. Spokojnej, do których przyjeżdżają codziennie pracownicy i interesanci, te najbardziej znane to:

• Lubelski Urząd Wojewódzki (posesja nr 4);
• Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych (posesja nr 2);
• Zespół Szkół Odzieżowo Włókienniczych, Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie, Zespół Szkół Gastronomicznych, Technikum Gastronomiczne (posesja nr 10);
• Collegium Iuridicum (posesja nr 1);
• Przychodnia MSWiA (posesja nr 3);
• Apteka Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA (posesja nr 5);
• Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (posesja nr 7);
• Starostwo Powiatowe (posesja nr 9),biura rzeczników patentowych (posesja nr 11);
• Przedszkole Nr 5 (posesja nr 13),
• Poradnia Okulistyczna (posesja nr 17),
• a do tego kancelarie notarialne, wydział komunikacji, agencja ubezpieczeniowa, biuro geodezyjno-projektowe, izba handlowa, kancelarie radców prawnych, biura rachunkowe, gabinety lekarskie, apartamentowiec…

Powyższa lista nie wyczerpuje całości wykazu. Prośba Seniority o interwencję w sprawie nieprzepisowego parkowania pojazdów w okolicy Urzędu Wojewódzkiego i Starostwa Powiatowego jest w pełni zasadna, a potwierdzają to fotografie wykonane tylko w ciągu kilkunastu minut w ciągu jednego marcowego dnia.

Niech właściwe służby sprawią, aby ul. Spokojna, jeśli nie może już być bardziej spokojna, to nich przynajmniej będzie bezpieczniejsza i bardziej przyjazna dla swoich mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto