Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ul. Czeremchowa w Lublinie. Zapomniana rudera nadal straszy (ZDJĘCIA)

Leszek Mikrut
Rudera przy ul. Czeremchowej w Lublinie
Rudera przy ul. Czeremchowej w Lublinie Leszek Mikrut
Chociaż zlokalizowana jest ok. 30 metrów od jednej z głównych arterii wylotowych z Lublina, to z jezdni właściwie jej nie widać. Schowana w gąszczu gęstych zaniedbanych krzaków i podobnych im drzew - od strony osiedla budzi jednak niepokój, gdyż czyhające niebezpieczeństwo widać stąd jak na dłoni.

Ale szybkimi krokami zbliża się jesień, potem zima, opadną liście z otaczających drzew, a wtedy i z przejeżdżających samochodów rudera ta będzie dobrze widoczna.

Na skrzyżowaniu al. Warszawskiej z ul. Czeremchową i ul. Strzelecką od dłuższego już czasu nie ma kto zająć się starym opuszczonym drewnianym domem. Nie tylko lata świetności ma on już dawno za sobą, ale nawet w stosunku do tego obiektu trudno mówić, że czeka na remont. Z pewnością nawet do rozbiórki się on już nie nadaje, gdyż właściwie nie można liczyć na odzysk żadnych materiałów użytych kiedyś do jego budowy.

Rudera znajduje się, jak informują tabliczki z numerami posesji, przy ul. Czeremchowej Nr 2 i jednocześnie przy ul. Skrajnej.

Dwie tabliczki z dwóch różnych stron domu - to chyba najlepiej zachowane jego elementy. Można jeszcze odczytać na nich nazwiska właścicieli. Ale ich samych dawno już tu z pewnością nie ma Zawalony dach, sterczący z ruin komin, brak całych fragmentów ścian, powybijane szyby, otwarte na roścież drzwi, mnóstwo zepsutych sprzętów, które widoczne są również w różnych miejscach dawnego podwórka. Obok niewielkie pozostałości jakiejś szopy, komórki. Zgrozą napawa fakt, że niektóre fragmenty zabudowań i drzew noszą wyraźne ślady pożaru. A wszystko wręcz tonie we fragmentach starych mebli, zniszczonych sprzętów domowych, w śmieciach, które pochodzą nie tylko z gospodarstwa domowego dawnego właściciela, ale ich ilość oraz gabaryty świadczą, że najprawdopodobniej zostały one tam już dawno podrzucone i do dziś nie są uprzątnięte..

Pozostałości zabudowań otoczone są przez stare drzewa owocowe, krzewy, ale przede wszystkim przez chaszcze. Posesja usytuowana jest przy samej ul. Czeremchowej z jednej strony, od al. Warszawskiej oddziela ją tylko jeszcze jeden zamieszkały piętrowy dom, także drewniany. Z tyłem posesji natomiast sąsiadują nowe bloki mieszkalne, które wzniesione są w odległości ok. 20 metrów od niej. Od wschodu widoczny jest hotel i restauracja "Na Rogatce".

- Działka nr 151 położona przy al. Warszawskiej 26 / ul. Czeremchowej 2 ma nieuregulowany stan prawny – relacjonuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin. - Z ewidencji gruntów wynika, że nie ma ona założonej księgi wieczystej, zaś zgodnie z ewidencją gruntów właściciel nieruchomości jest nieustalony. Ujawniona jest natomiast osoba fizyczna jako władający. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części działki nr 151, położonej wzdłuż ulicy Czeremchowej, przewiduje funkcje komunikacyjne – uzupełnia.

- Mieszkam w pobliżu przy ul. Baśniowej już ponad 7 lat – zauważa Agata Nieścioruk, spacerująca za rękę z małym dzieckiem. - Ta rudera od początku mnie przerażała i nadal przeraża. Niekiedy wieczorami odbywają się tu jakieś libacje, podobno kiedyś w środku, chyba w piwnicy, nocowali jacyś bezdomni. Pełno tu śmieci, nieopisany wręcz bałagan. Jakiś czas temu zawalił się dach, ale ponieważ nikogo wtedy nie było, więc na szczęście nie doszło

do tragedii. Starszego syna, który wychodzi na podwórko, na rower zawsze strofuję, aby nawet nie zbliżał się do tego miejsca. Aż strach pomyśleć, jakie niebezpieczeństwa tam mogą czyhać - dodaje.

- Sterty śmieci wewnątrz, pełno drewna na zewnątrz, stare szmaty, papa - czego jeszcze brakuje, aby wybuchł pożar? - zadaje retoryczne pytanie przechodzący obok starszy mężczyzna.

Rzeczywiście, rudera pośrodku Sławinka stoi już nazbyt długo. Służby porządkowe, jak widać, zupełnie zapomniały o tym miejscu. Najwyższy zatem czas, aby zajęto się tą posesją i nie wyczekiwano na docelową realizację planu zagospodarowania przestrzennego.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto