Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy nowe kierunki na UP w Lublinie: Bioinżynieria, zielarstwo i terapie roślinne oraz agrobiznes

oprac. red
Trzy nowe kierunki na UP w Lublinie
Trzy nowe kierunki na UP w Lublinie sxc.hu
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie uruchomił trzy nowe kierunki: bioinżynieria, zielarstwo i terapie roślinne oraz agrobiznes. Pierwsi studenci będą mogli rozpocząć na nich naukę w roku akademickim 2013/2014.

Bioinżynieria

Bioinżynieria to kierunek łączący nauki przyrodnicze i techniczne. Zajmuje się pogłębianiem wiedzy

i propagowaniem nowoczesnych rozwiązań w zakresie modelowania organizmów i środowiska w celu zapewnienia zdrowia ludzkiego i promowania zrównoważonego rozwoju.

Prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, dziekan Wydziału Agrobioinżynierii i jeden z twórców kierunku mówi: - Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie dysponuje odpowiednio przygotowaną kadrą naukowo-badawczą oraz laboratoriami i pracowniami, niezbędnymi do zapewnienia realizacji procesu kształcenia na wysokim poziomie. Umiejętne połączenie wiedzy technicznej, biologicznej z technikami molekularnymi będzie w niedalekiej przyszłości główną siła napędzającą właściwy rozwój gospodarczy z zachowaniem równowagi środowiska.

Absolwent może podjąć pracę w przemyśle, instytucjach wspomagających rolnictwo, administracji, jednostkach samorządowych zwłaszcza powiązanych z projektowaniem i kontrolą zakładów wykorzystujących procesy bioinżynieryjne w zakresie modelowania i ochrony środowiska.

Przedmioty brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, matematyka, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, geografia.

Studia stacjonarne I i II stopnia.
Kierunek prowadzi: Wydział Agrobioinżynierii.

Zielarstwo i terapie roślinne

Zielarstwo i terapie roślinne to pierwszy w Polsce kierunek omawiający zagadnienia dotyczące szeroko pojętego zielarstwa i ziołolecznictwa. Zielarstwo to dział wiedzy zajmujący się identyfikacją, hodowlą, uprawą, zbiorem i badaniem roślin mających zastosowanie w profilaktyce, lecznictwie, kosmetyce, dietetyce. Obejmuje także zagadnienia związane z przygotowaniem leczniczych surowców roślinnych pochodzących ze stanowisk naturalnych oraz z uprawy, a także ich przetwórstwem i przechowywaniem.

- W programie nauczania zamieszczono najważniejsze przedmioty z dziedziny zielarstwa i ziołolecznictwa, uwzględniając najnowsze trendy i osiągnięcia naukowe w tym zakresie. Zajęcia prowadzone są z użyciem specjalistycznej aparatury do laboratoryjnej oceny jakości surowców i preparatów roślinnych - mówi prof. dr hab. Jan Dyduch, jeden z twórców kierunku.

Kierunek przygotowuje do pracy w sektorze zielarskim. - Absolwent zdobywa wiedzę o roślinach zielarskich oraz ich podstawowych funkcjach życiowych, zna wymagania środowiskowe oraz zasady agrotechniki, zbioru i przerobu ziół, a także ma wiedzę z zakresu analityki laboratoryjnej, standaryzacji i oceny jakości surowców roślinnych, obrotu oraz sprzedaży ziół i preparatów ziołowych i wykorzystania wymienionych produktów w terapiach roślinnych – dodaje prof. Jan Dyduch.

Przedmioty brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, matematyka, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, geografia.

Studia stacjonarne I stopnia.
Kierunek prowadzi: Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.

Agrobiznes

Agrobiznes łączy różnorodne działania człowieka, których celem jest wytworzenie produktów żywnościowych. Współczesny agrobiznes w sposób wymierny umożliwia analizę potrzeb i oczekiwań nabywców.

Jak mówi prof. dr hab. Dionizy Niezgoda, jeden z twórców kierunku: - Agrobiznes to największy subsystem gospodarki w każdym kraju, utworzony przez zintegrowane pionowo systemy gospodarcze rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego i usług w tym handlowych, finansowych i doradczych, służący w sposób bezpośredni lub pośredni zaspokajaniu potrzeb żywnościowych konsumentów. Istotnym novum w nauczaniu na kierunku agrobiznes będzie opanowanie przez studenta wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w układzie zintegrowanych pionowo ogniw technologicznych wytwarzania i udostępniania poprzez wymianę rynkową produktów żywnościowych tj. „od pola do stołu”.

Absolwent studiów kierunku agrobiznes może podjąć pracę w zakładach przemysłowych wykorzystujących nowoczesne technologie przetwarzania bioproduktów oraz przedsiębiorstwach usługowych. Jest przygotowany do samodzielnego prowadzenia biznesu. Może znaleźć zatrudnienie w agencjach

i instytucjach zajmujących się zarządzaniem produktami spożywczymi.

Przedmioty brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, matematyka, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, geografia, wiedza o społeczeństwie.

Studia stacjonarne I i II stopnia.
Kierunek prowadzi: Wydział Agrobioinżynierii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto