18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trudne powroty do pracy i rozstania z dzieckiem... Jak sobie radzić?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Zostawienie małego dziecka pod opieką obcej osoby jest dla każdej matki trudnym doświadczeniem. Co zrobić, by powrót do pracy nie był dla kobiety i jej dziecka traumą?

Pogodzenie roli matki z rolą pracownika to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w ciągu kilku pierwszych tygodni po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego. Rozłąka z małym dzieckiem jest trudna dla kobiety, ponieważ z momentem ponownego podjęcia obowiązków zawodowych traci ona możliwość spędzania ze swoją pociechą każdej chwili i obserwowania nawet najdrobniejszych zmian towarzyszących rozwojowi dziecka. Ponadto jest zmuszona powierzyć opiekę nad maluchem obcej osobie – fakt ten nierzadko wywołuje u kobiet silny stres. Jak poradzić sobie w tej sytuacji?

Powrót do pracy a emocje matki

W obliczu rozłąki z dzieckiem, wynikającej z powrotu do pracy po przerwie spowodowanej urodzeniem potomka, wiele kobiet odczuwa lęk i napięcie emocjonalne. Reakcje poszczególnych matek mogą się jednak znacznie różnić. Jak wyjaśnia Danuta Michalczyk, psychoterapeuta i psycholog, „to, jakie emocje będą dominować w przeżywaniu matki w tym ważnym dla życia rodziny momencie, zależy od bardzo wielu czynników. Na przykład od rodzaju więzi, jaką matka buduje z dzieckiem i ważności tej relacji w jej hierarchii wartości. Matka może np. doświadczać poczucia dużej straty, przygnębienia, niesprawiedliwości, poczucia, że coś ważnego w rozwoju dziecka ją ominie, może pojawić się zazdrość o to, że świadkiem «pierwszych razów» będzie kto inny niż ona. Matce mogą towarzyszyć również różnego rodzaju lęki, obawy i niepokoje, czy otrzyma ono profesjonalną opiekę, obejmującą dużą dbałość o bezpieczeństwo dziecka, jego rozwój ruchowy, poznawczy i emocjonalny”.

Czasami sytuacja jest jednak skrajnie odmienna. „Może być też tak, że powrót do pracy dla matki jest ożywczą i upragnioną odmianą po monotonii podporządkowanych rutynie dni i w takim przypadku może łączyć się z ekscytacją i radością” ‒ tłumaczy psychoterapeuta. Warto przy tym podkreślić, że nawet wówczas kobieta może odczuwać niepokój, ale „jest on wtedy związany np. z obawami, czy sobie ze wszystkim poradzi, czy bez problemów wejdzie w rytm pracy, czy odnajdzie się na nowo w obowiązkach i zespole i wreszcie, czy pracodawca nie podejmie decyzji o wymianie pracownika na bardziej dyspozycyjnego” ‒ dodaje psycholog.

Jak ułatwić sobie i dziecku rozłąkę związaną z pójściem matki do pracy?

Bez względu na to, czy decyzja o powrocie do pracy jest podyktowana chęcią rozwoju osobistego, czy względami finansowymi, na rozłąkę z maluchem można się przygotować. Od czego zacząć? „Dobrze jest zadbać o pewność, że dziecko jest pod właściwą opieką w czasie naszej nieobecności – samo to może matce odjąć sporo niepokoi i lęków” ‒ podpowiada psycholog Danuta Michalczyk. „Warto też takie dłuższe rozstanie poprzedzić krótszymi, podczas których dziecko może doświadczać rozłąki, mając pewność, że matka nie znika na zawsze, że zawsze wraca. Przy samym żegnaniu się z dzieckiem, ważne jest zapewnienie go o swoim powrocie, można określić orientacyjnie jego czas, mówiąc np.: «Mama będzie po obiadku». Po powrocie z pracy natomiast, w miarę możliwości, przeznaczyć jakąś część czasu na zabawy, bycie tylko z dzieckiem, odkładając wszystkie obowiązki na bok”.

Czasy, w których wszystkie kobiety po urodzeniu dziecka poświęcały się wyłącznie wychowaniu potomka i zajmowaniu się domem, bezpowrotnie minęły. Obecnie wiele matek chce realizować się na płaszczyźnie zawodowej i nie wyobraża sobie rezygnacji z pracy. Mimo iż pierwsze tygodnie lub nawet miesiące po powrocie do pracy są dla nich trudne, z czasem cała rodzina oswaja się z nowym rytmem życia, a dziecko – dzięki kontaktom z opiekunką lub rówieśnikami w przedszkolu – ma styczność z nowymi, wzbogacającymi jego rozwój bodźcami.

Wsparcie redakcyjne od:

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto