Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragiczny 9 września '39. Bombardowanie Lublina. Wystawa w 80. rocznicę nalotów

Maciej Wijatkowski
W poniedziałek odbyły się uroczystości upamiętniające 80 rocznicę najcięższego bombardowania Lublina. Na placu Litewskim otwarto wystawę zdjęć Ludwika Hartwiga z września 1939 r.

Na placu Litewskim Archiwum Państwowe i Urząd Miasta przygotowali wystawę fotografii przedstawiających zbombardowany 9 września 1939 roku Lublin. To zdjęcia Ludwika Hartwiga, który tego tragicznego dnia i w dniach następnych podjął się zadania udokumentowania niemieckiej zbrodni.

- Nalot był tragiczny, bo Lublin nie był przewidywany do odegrania szczególnej roli w wojnie obronnej - mówił Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego. - Liczbę ofiar oblicza się na 400 do 600 osób. Miasto zyskało dla najeźdźcy na znaczeniu, kiedy wobec porażki w obronie granic, zdecydowano o ewakuacji urzędów państwowych do naszego miasta.

Nalot 9 września nie był pierwszym, bomby spadały na miasto już 2, a potem 5 września, ale żadne poprzednich bombardowań nie było tak tragiczne w skutkach. Dopiero po podjęciu prób wycofania istotnych dla funkcjonowania państwa urzędów z Warszawy do Lublina, Niemcy podjęli decyzję o zniszczeniu najważniejszych budynków, węzłów kolejowych, lotniska Plagego i Laśkiewicza i innych obiektów, głównie w centrum miasta.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto