"Tożsamość. 100 lat polskiej architektury". Wystawa w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Materiał informacyjny
"Tożsamość. 100 lat polskiej architektury" to w sumie pięć wystaw w pięciu miastach Polski. Każda z nich opowiada o innym fenomenie architektonicznym po 1918 roku. 11 października w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zostanie otwarta ekspozycja poświęcona okresowi 1956–1970

Organizatorem wystaw jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Tworzą one opowieść o budynkach, przestrzeniach i twórcach, którzy wpłynęli na wygląd polskich miast po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Seria pięciu ekspozycji ma pokazać dorobek naszej architektury i urbanistyki, na który oddziaływały różnorodne, lokalne procesy modernizacyjne.

"Chcemy tym samym nie tylko promować polską kulturę architektoniczną, lecz także zaprosić Was do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy" - piszą organizatorzy wystaw "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury".

Każda z nich będzie opowiadała o innym okresie i innym zjawisku. Pierwsza zostanie otwarta 27 września w Krakowie i skupi się na wątku "sztuki" oraz jej wpływu na architekturę miasta (1918-1939). Druga odbędzie się w Warszawie (temat "władza", okres 1939-1956), a kolejna we wspomnianym już wyżej Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur.

Zobaczymy na niej różne przykłady architektury i projektowania miasta po 1956 roku, które wpłynęły na tożsamość współczesnego Lublina. Budowano wówczas nowoczesne osiedla z przestrzeniami wspólnymi, przyjaznymi dla mieszkańców, w których nie brakowało zieleni, placów zabaw, szkół czy sklepów. Wybudowano też wiele ważnych dla lublinian obiektów, jak dworzec autobusowy, Powszechny Dom Towarowy, nowe gmachy Dzielnicy Uniwersyteckiej.

"W planie urbanistycznym Lublina, przygotowanym przez zespół Romualda Dylewskiego, nakreślono kontynuowane do dzisiaj kierunki rozwoju miasta, w oparciu o idee strefowania, tworzenia dzielnicowych centrów i wykorzystania ukształtowania terenu" - piszą twórcy wystawy. - W 25. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku odsłonięto pomnik i mauzoleum, symbolizujące wielką traumę i zmianę struktury społecznościowej miasta".

Wystawa potrwa do 15 grudnia 2019. Jej kuratorami są: Marcin Semeniuk, Karol Krupa.

Kolejna ekspozycja z serii "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury" zostanie otwarta w Poznaniu (obejmie okres 1970–1989, temat – "transfer"). Zwieńczeniem projektu będzie w grudniu wystawa w Katowicach (okres 1989–2018, temat - "przemiana").

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto