Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To się zdarza raz na dziesięć lat. I nie możesz wtedy powiedzieć „nie”. Zostało niespełna dwa miesiące do zakończenia spisu powszechnego

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
154 tysiące mieszkańców Lublina wzięło do tej pory udział w spisie powszechnym. To niespełna 45 procent. Najbardziej zdyscyplinowani w regionie są mieszkańcy gminy Goraj – ponad 88 proc. Spis potrwa do końca września.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się co 10 lat. Obecna edycja ruszyła 1 kwietnia. Zakończy się 30 września. Udział w spisie jest obowiązkowy. Nie możemy powiedzieć „nie”. – Obecnie w skali kraju mamy 80 wniosków na policję i do sądu w stosunku do osób, które nie chcą poddać się spisowi. Sąd zdecyduje o konsekwencjach jakie poniosą – mów Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie i jednocześnie z-ca Wojewódzkiego Komisarza Spisowego.

- To badanie wyjątkowe, które ma znaczenie dla nas wszystkich, dlatego tak ważne jest, żeby spisał się każdy z nas. Wyniki spisu są niezwykle istotne w zarządzaniu państwem, gminą, przedsiębiorstwem oraz dla badań naukowych. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata oraz oblicza kwoty dotacji dla poszczególnych gmin – przekonuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Aby się spisać możemy skorzystać z jednej z kilku dróg. Urzędy statystyczne zachęcają, aby kwestionariusz spisowy wypełnić samemu przez internet. Można też skorzystać z infolinii. Trzecią możliwością jest poczekanie na rachmistrza spisowego (może do nas przyjść osobiście lub zadzwonić).

- Tylko dzięki spisowi powszechnemu zyskujemy informacje na temat stanu zdrowia mieszkańców, wieku i miejsca zamieszkania obywateli, wyposażenia mieszkań, wykonywanych zawodów czy źródeł utrzymania - wylicza Markowski.

W całym kraju spisało się już ponad 51 procent osób. W Lublinie ten współczynnik jest niższy – wynosi (dane z 3 sierpnia) – 45,3 proc. (ok. 154 tys. mieszkańców). Dla porównania w Zamościu jest to 46,52 proc., Biała Podlaska – 50,25 proc. a w Chełmie – 50,38 proc.

Najbardziej zaawansowany w spisie jest w gm. Goraj (powiat biłgorajski) – 88,39 proc., najmniej - gm. Wola Mysłowska (powiat łukowski) – 24,43 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto