Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To koniec pewnej ery. Mniejszość Niemiecka poza Sejmem! Po raz pierwszy od 1991 roku MN bez mandatu

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Próbowaliśmy się skontaktować z Ryszardem Gallą, ale nie odebrał od nas telefonu.
Próbowaliśmy się skontaktować z Ryszardem Gallą, ale nie odebrał od nas telefonu. archiwum
Wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych przyniosły niespodziewaną i historyczną stratę dla Mniejszości Niemieckiej. Po raz pierwszy od 1991 roku w polskim Sejmie zabraknie posła reprezentującego tę mniejszość narodową.

Oficjalne wyniki wyborów opublikowane przez Państwową Komisję Wyborczą rzeczywiście są zaskakujące. Mniejszość Niemiecka zdobyła zaledwie 5,24 proc. głosów na Opolszczyźnie, zajmując szóste miejsce. Te wyniki, przeliczone metodą d'Hondta, jednoznacznie wykluczają możliwość uzyskania mandatu przez przedstawiciela tej mniejszości.

Dla wielu obserwatorów wyborów oraz samych członków Mniejszości Niemieckiej ta porażka jest trudna do przełknięcia. Dla wielu członków tej społeczności to koniec pewnej ery.

Od 1991 roku, kiedy to Mniejszość Niemiecka zdobyła swojego pierwszego reprezentanta w Sejmie w osobie Georga Bryłka, ta społeczność była obecna w parlamencie.

A od 2005 roku posłem tej mniejszości był Ryszard Galla, który w tych wyborach nie przekonał mieszkańców do oddania na niego głosu. Galla zdobył 8400 głosów, co jest wynikiem porównywalnym z poprzednimi wyborami.

Porażkę wyborczą odniósł także kandydat na senatora Henryk Lakwa z Mniejszości Niemieckiej, który w okręgu obejmującego Opole i powiat opolski uzyskał trzecie, ostatnie miejsce. Głos na starostę Lakwę oddało 29 tys. wyborców.

Próbowaliśmy się skontaktować z Ryszardem Gallą, ale nie odebrał od nas telefonu.

Przed godziną 20.00 Mniejszość Niemiecka nadesłała oficjalny komunikat. Między innymi czytamy w nim:

Po 33 latach obecności zabraknie przedstawiciela mniejszości niemieckiej w Sejmie

Członkowie KWW Mniejszość Niemiecka z zaskoczeniem i smutkiem przyjęli informację o nieuzyskaniu mandatu poselskiego i senatorskiego dla żadnego z kandydatów startujących z listy nr 11 – KWW Mniejszość Niemiecka, w tegorocznych wyborach do Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej.

Po raz pierwszy od roku 1990 w ławach poselskich nie zasiądzie przedstawiciel mniejszości wybrany z tego komitetu. To z pewnością duża strata dla całej społeczności związanej z Mniejszością Niemiecką.

Mamy świadomość, że w sytuacji, kiedy 15 października br. ważyły się losy demokratycznej Polski i jej miejsca w Europie wielu wyborców stanęło przed dylematem – dokonać wyboru dużych partii, które w przekazie medialnym były wskazywane jako te, które mają wpływ na kierunek rozwoju kraju czy regionalnego komitetu, który funkcjonuje tylko na poziomie jednego województwa? Pomimo utraty naszego reprezentanta w polskim parlamencie, jesteśmy głęboko przekonani, że zmiana jaka nastąpiła w proporcjach głosów w Sejmie, przyniesie demokratyzację życia społecznego, poprawę wielu fundamentalnych filarów państwa i powrót do elementarnego dialogu społecznego.

Jako mieszkańcy kraju jesteśmy zbudowani odpowiedzialną obywatelską postawą wyrażoną we frekwencji – szczególnie wśród młodych ludzi.

Jednocześnie jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy w tych wyborach oddali swój głos na kandydatki i kandydatów z list Mniejszości Niemieckiej. Zebranie blisko 26 tys. głosów w tak spolaryzowanej i brutalnej kampanii wyborczej to dla nas wszystkich kandydatów z listy nr 11 wyraz ogromnego zaufania...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To koniec pewnej ery. Mniejszość Niemiecka poza Sejmem! Po raz pierwszy od 1991 roku MN bez mandatu - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto