Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To jedno z najoryginalniejszych muzeów w Polsce, leży blisko Lublina! Zobacz

OPRAC.: AS
Screen Google Street View
Zawsze marzyłeś o podróżowaniu w czasie? Wieś Żmijowiska znajdująca się w Kotlinie Chodelskiej pochłonie cię bez reszty i przeniesie do wczesnośredniowiecznej epoki! To właśnie w tym miejscu na Lubelszczyźnie, dzięki pracy muzealników i naukowców, udało się częściowo zrekonstruować grodzisko, dzięki czemu zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć jak żyli dawni Słowianie. Zobacz niesamowite zdjęcia wykonane w tym niezwykłym miejscu i zainspiruj na kolejną rodziną wyprawę! Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo, naciskając strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Grodzisko Żmijowiska jest Oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, położonym w powiecie opolski w gminie Wilków. Grodzisko otwarte jest do zwiedzania o każdej porze dnia i roku (można je zwiedzać samodzielnie i bezpłatnie, najlepiej po uprzednim pobraniu aplikacji z mobilnym przewodnikiem).

Odkrycia archeologiczne

Pierwsze badania wykopaliskowe przeprowadzone w 1965 r. przez Instytut Archeologii UMCS w Żmijowiskach potwierdziły istnienie wczesnośredniowiecznego osadnictwa na tych terenach. Archeolodzy odkryli tam wówczas pozostałości domostw półziemiankowych, natomiast badania z lat 2002-2009 prowadzone przez Muzeum Nadwiślańskie pozwoliły na rozpoznanie drewniano-ziemnych umocnień grodziska w stopniu pozwalającym na ich rekonstrukcję. W trakcie badań zaczęto odkrywać też kolejne ciekawe zabytki tj. żelazne militaria oraz udało się potwierdzić osadnictwo ludności kultury trzcinieckiej z wczesnej epoki brązu (1650-1300 l.p.n.e.)

W okresie letnim miejsce to tętni życiem

Jeżeli pasjonujesz się historią lub po prostu lubisz odkrywać ciekawe miejsca, na mapie woj. lubelskiego Grodzisko w Żmijowiskach jest punktem na mapie regionu, który powinien zostać umieszczony na twojej turystycznej liście. Szczególnie w okresie letnim, kiedy grodzisko wręcz tętni życiem - to właśnie wtedy na jego terenie odbywają wówczas zajęcia edukacyjne oraz zajęcia warsztatowe m.in. warsztaty tkackie, ceramiczne oraz kulinarne, które poszerzają naszą wiedzę na temat życia Słowian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto