Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To była wyjątkowa przysięga. Nadbużańscy terytorialsi przysięgali na trójstyku granic we Włodawie. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Ppodczas przysięgi we Włodawie po raz pierwszy można było także zobaczyć nadbużańskich terytorialsów w siodle. fot.
Ppodczas przysięgi we Włodawie po raz pierwszy można było także zobaczyć nadbużańskich terytorialsów w siodle. fot. Tomasz Derkacz
Kolejna przysięga nowych żołnierzy 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się 20 maja i przyciągnęły do Włodawy prawdziwe tłumy. Piąta uroczystość była wyjątkowa ponieważ miała miejsce przy trójstyku granic: polskiej, ukraińskiej i białoruskiej we Włodawie. Rotę przysięgi wypowiadała rekordowa liczba rekrutów. Po raz pierwszy można było także zobaczyć nadbużańskich terytorialsów w siodle.

- Jesteście w różnym wieku, wykonujecie różne zawodowy, jesteście ojcami, matkami, synami, córkami a łączy Was jedno – Polska – mówił do żołnierzy dowódca 19. NBOT, płk Robert Kasperczuk.

Słowa roty przysięgi wypowiedziało 50 nowych terytorialsów. Dowódcą uroczystości był ppłk Michał Szmajda, Szef Sztabu. Oprawę muzyczną wydarzeniu i defiladzie pododdziałów 19.NBOT zapewniła Orkiestra Wojskowa z Lublina.

To już piąta przysięga od początku istnienia Brygady a czwarta, która odbyła się poza koszarami jednostki. Brali w niej udział żołnierze dwóch „szesnastek” – szkolenia stacjonarnego oraz nowatorskiej, niezintegrowanej formuły szkolenia ochotników Terytorialnej Służby Wojskowej.

- Wyjątkowego charakteru i znaczenia zorganizowanej uroczystości nadaje fakt styku trzech granic i tego, że za jedną z nich od ponad roku toczy się konflikt zbrojny – podkreśla por. Marcin Zelent, oficer prasowy 19. NBOT.

W duchu patriotyzmu

Odpowiedzialność za kraj była jednym z powodów, dla których nowi żołnierze zdecydowali się wstąpić do służby. Wśród nich jest szer. Sebastian Kogut, 42 letni nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie. Prywatnie ojciec piątki dzieci.

- Większość moich uczniów chodzi w mundurach a kilku ślubowało dzisiaj razem ze mną. Chciałem być lepiej przygotowanym do tego, żeby wspierać ich w nauce. Do służby wstąpiłem także z myślą o rodzinie i swoich dzieciach. Chcę dać im przykład swoim postępowaniem i lepiej wychowywać ich w duchu patriotyzmu – mówił szer. Sebastian Kogut.

Poczucie odpowiedzialności nie jest obce także szer. Ewelinie Sawickiej, która po 17 latach życia na obczyźnie wróciła do Polski.

- Dużo dobrego słyszałam o Wojskach Obrony Terytorialnej i postanowiła sama spróbować swoich sił. Nie było lekko, bo szkolenie jest wyczerpujące, daje w kość i trzeba było czasami przełamywać swoje ograniczenia. Ale udało się i bardzo się cieszę, że pomyślnie je przeszłam - podkreśla.

Terytorialsi z awansami i w siodle

Sobotnia przysięga była wyjątkowa także pod innymi względami. Podczas uroczystości dowódca Brygady wręczył nominacje na pierwszy stopień podoficerski ośmiorgu terytorialsom, którzy pomyślnie przeszli kurs SONDA. Po raz pierwszy można było także zobaczyć nadbużańskich terytorialsów na koniach. Od niedawna terytorialsi, pod okiem ppłk Wojciecha Bryknera, zastępcy dowódcy 19.NBOT, uczestniczą w szkoleniu z wykorzystania tych wyjątkowych zwierząt w służbie.
W trakcie trwania uroczystości żołnierze brali udział w akcji krwiodawstwa, ustanawiając swoisty rekord, oddając 15,85 litra krwi.

Na mieszkańców Włodawy i gości, którzy przyjechali na przysięgę, czekały liczne atrakcje. 19. NBOT przygotowała pokaz sprzętu wojskowego, punkt informacyjno-rekrutacyjny oraz wojskowy poczęstunek. Wśród najmłodszych największym zainteresowaniem cieszył się elektroniczny trenażer tzw. 'Cyklop", służący w OT do ćwiczeń strzelania na celność.

Przysięga wojskowa rozpoczyna trzyletnią służbę w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Nadbużańska Brygada prowadzi nabór na kolejną „szesnastkę”, która rozpocznie się już w lipcu. Interesujesz się wojskom? A może chcesz sprawdzić, czy dasz radę? Więcej informacji pod linkiem https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl./

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To była wyjątkowa przysięga. Nadbużańscy terytorialsi przysięgali na trójstyku granic we Włodawie. Zobacz zdjęcia - Włodawa Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto