Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek 2016. Czas sięgnąć po pączka (ZDJĘCIA)

GB
Tłusty czwartek 2016
Tłusty czwartek 2016 Małgorzata Genca
Tłusty czwartek to już dziś. Czas więc sięgnąć po pączka. Historia tego wypieku ginie w mrokach dziejów. Raczyli się nim już starożytni Rzymianie. W Rzeczpospolitej szlacheckiej pączki nadziewano słoniną.

Tłusty czwartek to słodki akcent końca karnawału. Dziś przez cały dzień zajadamy się różnego rodzaju pączkami i faworkami. A jak było przed wiekami?

W karnawale, zwanym mięsopustem, szczególnie w jego ostatnich dniach, nasi przodkowie jedli dużo i na zapas. „Po wieczerzy mięsnej w ostatni wtorek dawali około godziny dwunastej północnej mleko, jajca i śledzie. (...) Ta maślana kolacja zwała się podkurek; była wszędzie w używaniu tak w wielkich domach, jako też w małych” - czytamy w „Opisie obyczajów za panowania Augusta III” autorstwa Jędrzeja Kitowicza.

Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku!

Do obficie zastawionych stołów szlachta zasiadała po kolejnym kuligu albo balu. O pączkach pisał już sam Mikołaj Rej. Nie od początku były to wyroby słodkie, za to obficie nadziewane słoniną i przygotowywane z chlebowego ciasta.

Trudno powiedzieć, czy taki smakołyk przypadłby współczesnym smakoszom do gustu. Tym bardziej że - jak ostrzegał nieoceniony Jędrzej Kitowicz - „staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko, mógłby go był podsinić”.

A jak polska wieś przygotowywała się do czterdziesto-dniowego postu?

- Gospodynie gotowały bigos dobrze okraszany i przygotowywały chrust. Faworki były popularne na przykład na Podlasiu - mówi Kurierowi Krystyna Figiel, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Lubelskiej.

Do postu podchodziło się wtedy dużo poważniej niż obecnie. Nie było mowy o łamaniu zakazów. - Na koniec mięsopustu trzeba było dokładnie wyszorować wszystkie garnki, tak żeby nie został na nich nawet ślad tłuszczu. Ograniczenia dotyczyły też używania jajek, dopuszczany był tylko olej roślinny - dodaje dyrektor Figiel z lubelskiego skansenu.

Tłusty czwartek z Kurierem Lubelskim
Z okazji tłustego czwartku przygotowaliśmy niespodziankę dla naszych Czytelników. W dzisiejszym Kurierze Lubelskim (poniżej) drukujemy specjalny kupon. Wystarczy go wyciąć i pójść 4 lutego po darmowego pączka do jednej z piekarni firmy Grela, w Lublinie, Świdniku lub Łęcznej. Liczba pączków jest ograniczona.

Pączki za kupon z Kuriera mogą Państwo odebrać w następujących punktach firmy Grela w Lublinie: ul. 1 Maja 28; Aleje Racławickie 27; aleja Tysiąclecia 6; ul. Braci Wieniawskich - targowisko; ul. Bukowa 17; ul. Jasna 8; ul. Jutrzenki 5; ul. Krasińskiego 3; ul. Królewska 7; ul. Zamojska 16.

W Świdniku słodkie pączki czekają na naszych Czytelników przy ul. Racławickiej 22b, a w Łęcznej przy ulicy Górniczej 14.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto