Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Test gimnazjalny 2010: Gimnazjaliści odliczają dni do egzaminu

Łukasz MM-kowicz
Łukasz MM-kowicz
Powtórki, zajęcia dodatkowe, rozwiązywanie zadań i ćwiczeń – dla gimnazjalistów z klas trzecich, rozpoczyna się gorący okres. Został im miesiąc, by przygotować się do sprawdzianu, który zadecyduje o tym, do jakiej trafią szkoły. Już 27 kwietnia zmierzą się z częścią humanistyczną, dzień później – z matematyczno-przyrodniczą.

Do egzaminu przystąpi ponad 27 tysięcy gimnazjalistów z regionu. W szkołach trwają intensywne przygotowania. – Nauczyciele i uczniowie są w okresie podwyższonej gotowości – przyznaje Elżbieta Bolibok, dyrektorka lubelskiego Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza.

O efekt egzaminów martwią  się uczniowie, nauczyciele i rodzice. – W tym tygodniu mamy z nimi spotkanie. Poinformujemy rodziców, jak będzie wyglądał sprawdzian. Chcemy też doradzić, w jaki sposób mogą pomóc swojemu dziecku dobrze wykorzystać czas, który pozostał do egzaminu – tłumaczy Bolibok.

Maturzyści drżą na myśl o egzaminie z matematyki, a czego boją się gimnazjaliści? – Nie jestem mocna z przedmiotów ścisłych. Jestem typową humanistką i dlatego boję się, jak pójdzie mi część matematyczno-przyrodnicza – przyznaje Marta, gimnazjalistka z Lublina.

Nauczyciele potwierdzają, że uczniowie najbardziej obawiają się egzaminu z przedmiotów ścisłych. – Nasze społeczeństwo ma dziwny uraz do matematyki. Uczniowie często z góry zakładają, że przedmioty ścisłe są dla nich za trudne. To niestety przekłada się na ich chęć do pracy – komentuje Marek Krukowski, dyrektor Gimnazjum nr 18 im. Macieja Rataja.

Gimnazjalistów uspokajają  ci, którzy egzamin zdawali kilka lat temu. – Ja podeszłam do tego sprawdzianu na luzie. Pomyślałam, że skoro uczę się systematycznie, to nie mam się czego obawiać – mówi Beata Piskorska, licealistka z Lublina. – Stresu nie da się uniknąć, ale nie wolno się mu poddawać. Pozytywne podejście jest najważniejsze – dodaje.

A jak dobrze wykorzystać  ostatni miesiąc przygotowań? – Najlepiej skupić  się na rozwiązywaniu testów z ubiegłych lat. Jeśli ktoś  dopiero teraz zaczyna poważne przygotowania do egzaminu, nie zdąży powtórzyć już całego materiału. Powinien skoncentrować się na rozwiązywaniu zadań. Jeśli w trakcie natrafi na nieznane zagadnienia, musi zajrzeć do podręcznika i je powtórzyć – radzi Elżbieta Bolibok.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto