Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Muzyczny w Lublinie przygotował na październik szereg atrakcji! Sprawdź, na co możesz się wybrać

Leszek Mikrut
W rozpoczynającym się niebawem miesiącu Teatr Muzyczny w Lublinie, przygotował dla swych bywalców szereg interesujących propozycji. Tradycyjnie, nie zapomniano także o najmłodszych widzach, dla których w ofercie też coś się znalazło.

Pomimo trwającej pandemii po bardzo długim okresie pauzowania, gdy podobnie jak branża hotelarska czy restauratorska, także instytucje kultury nie mogły normalnie funkcjonować, te ostatnie mają już od pewnego czasu zielone światło. Teatr Muzyczny rozpoczyna zatem kolejny sezon artystyczny, tradycyjnie w październiku.

- Włączając się do akcji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - "Weekend Seniora z Kulturą" - Teatr Muzyczny zaprasza osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia na koncert "Muzyczny dla Seniorów" - informuje Ewa Joanna Sobkowicz, kierownik działu sprzedaży i promocji TM oraz specjalista ds. kontaktów z mediami i sponsoringu. - W ramach biletu w cenie 10,00 zł. każdy senior otrzyma nasze wydawnictwo "Teatr rzeka".

Koncert odbędzie się już w najbliższą sobotę, 2 października. o godz. 16.00.

W drugi weekend miesiąca - 9 października (sobota), o godz. 18.00 oraz 10 października (niedziela), o godz. 17:00 widzowie będą mieli możliwość obejrzenia widowiska "Hallo Szpicbródka" w reżyserii Mirosława Siedlera. Jest to adaptacja sceniczna według scenariusza filmowego Ludwika Starskiego. Jeśli film Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody z 1978 roku "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", jest wciąż jednym z największych przebojów w historii polskiego kina, to lubelski spektakl również staje się wielkim teatralnym przebojem.

- Dwudziestolecie międzywojenne, Warszawa - przypomina czas i miejsce akcji kierownik działu sprzedaży i promocji Teatru Muzycznego Ewa Sobkowicz - teatrzyk rewiowy „Czerwony Młyn” przeżywa finansowy i artystyczny kryzys. Na scenie i za kulisami, szkoda gadać. Na widowni pustki, a właściciel nie ma już pieniędzy na wypłaty dla artystów. Gdy w teatrze pojawia się komornik i chce zająć majątek teatru, niespodziewanie zjawia się także elegancki dżentelmen, inżynier Fred Kampinos i proponuje swoją pomoc w ratowaniu sceny bo... kocha teatr? A może ma zupełnie inny cel? Bardziej od tego, co dzieje się na scenie, interesuje go jednak tancerka Anita i sąsiadujący z teatrem bank... Jak potoczą się losy bohaterów? Czy Fred Kampinos zakocha się… w teatrze? Przekonamy się o tym już niebawem. Szpicbródka w Lublinie!!!

Dwukrotnie 13 października (środa), bo o godz. 9.00 i 12.00, artyści Teatru Muzycznego wystawią widowisko dla dzieci.

"O krasnoludkach i sierotce Marysi" - to bajka przygotowana została na podstawie baśni literackiej Marii Konopnickiej pod tym samym tytułem - zauważa Ewa Sobkowicz. - Jerzy Turowicz, autor scenariusza i jednocześnie reżyser, wprowadził do spektaklu nowe postaci, uwspółcześnił bajkę. Młodziutka publiczność będzie więc mogła śledzić nieznane dotąd historie o krasnoludkach i o sierotce Marysi. Wśród wielu przygód spotykają oni na swojej drodze gęsi, żabę która śpiewać nie potrafi, ale śpiewa, lisa Sadełko...

16 października (sobota) br. o godz. 18.00 oraz 17 października (niedziela) o godz. 17.00 TM zaprasza na muzyczne show dla zakochanych.

- Koncert "W duecie z Muzycznym" to koncert o miłości - romantycznej, nostalgicznej, twórczej, nieszczęśliwej, a nawet tragicznej, której zawsze towarzyszą oczarowanie i tęsknota... - obiecuje Ewa Sobkowicz. - Publiczność będzie mogła zatopić się w całej palecie tych uczuć. I będzie też mogła ona przeżyć niezwykłe chwile z naszymi artystami. Solistom towarzyszyć będzie zespół muzyczny. Ze sceny rozbrzmiewać będą najpiękniejsze utwory z musicali oraz piosenki o miłości wielkich diw muzyki rozrywkowej. Mamy nadzieję, że wzruszymy naszą publiczność, ale i porwiemy ją do tańca, bo miłość ma wiele odcieni!

Wystąpią: Kamila Lendzion, Anna Barska, Paulina Janczaruk, Dorota Szostak-Gąska, Jakub Gaska i Patryk Pawlak. Znakomici soliści zaśpiewają miłosne hity wszech czasów. W programie koncertu znalazły się najpiękniejsze utwory muzyki rozrywkowej i musicalowej traktujące o miłości, m.in. takie jak": "Woman in Love", "Memory", "I will always love You" czy "Only You".

Duża gratka czeka wielbicieli musicali 23 października (sobota) br. o godz. 18.00 oraz 24 października (niedziela) o godz. 17.00, kiedy to zaprezentowany zostanie nieśmiertelny "Skrzypek na dachu", tym razem w reżyserii Zbigniewa Czeskiego. Premiera lubelskiego przedstawienia „Skrzypka...”, który już od 27 lat gości w naszym mieście, miała miejsce na scenie legendarnego Domu Kultury Kolejarza 20 listopada 1994 roku. Wciąż cieszący się wielką popularnością wśród widzów musical powraca.

- To jeden z najsłynniejszych musicali, którego fabułę oparto na prozie tworzącego w jidysz pisarza Szolema Alejchema - konstatuje Ewa Sobkowicz. - Osadzony w realiach carskiej Rosji sprzed wieku ukazuje codzienne życie mieszkańców Anatewki – i Żydów, i gojów. Głównymi postaciami są mleczarz Tewje, jego żona Gołda i ich młode córki. Ale w „Skrzypku na dachu”, jak zresztą już na początku mówi sam mleczarz, są i inni. Piosenka „Gdybym był bogaczem”, jedna z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie, jest sztandarowym utworem spektaklu. Nie mniej piękne i wzruszające są „To świt, to noc”, „Kwiatku mój”, czy też finałowa „Anatewka”.

W ostatni październikowy weekend, 29 i 30 października br. (piątek, sobota) o godz. 18.00, zespół Teatru Muzycznego zaprezentuje publiczności wspaniałą "Krainę uśmiechu" - wielki i jeden z najczęściej wystawianych szlagierów Franciszka Lehára, twórcy "Wesołej wdówki" i "Cygańskiej miłości" - węgierskiego kompozytora operetkowego, którego dorobek artystyczny porównywany jest do muzycznej spuścizny słynnej wiedeńskiej rodziny Straussów,

- Ktoś kiedyś powiedział, że operetka to najpiękniejsza baśń dla dorosłych. I właśnie jedną z tych niezapomnianych i nietuzinkowych baśni zaprezentujemy na naszej scenie - zachęca Ewa Sobkowicz. - Operetka ta opowiada historię wielkiej miłości Hrabianki Lizy do Księcia Su-Czonga. Akcja utworu rozgrywa się w Wiedniu i w Pekinie w roku 1912. Liza zakochuje się z wzajemnością w księciu Su-Czongu, chińskim pośle w Wiedniu. Ich miłość jest tak ogromna, że Liza postanawia wyjechać ze swoim ukochanym do dalekich Chin. Ale czy małżeństwo Europejki z chińskim następcą tronu jest możliwe? Przecież zgodnie z tradycją pielęgnowaną przez kilka tysięcy lat książę ma obowiązek poślubić cztery chińskie dziewice. A Liza? Liza za przyzwoleniem cesarza może zostać jego piątą żoną... Jak zakończy się ich wielka miłość i jedna z najpiękniejszych muzycznych historii? Czy ta miłość, która pomimo różnic kulturowych nie będzie mogła trwać wiecznie, zostawi niezatarty ślad w ich sercach?

W ten sposób pod romansowym konwencjonalnym kostiumem pojawia się inny temat: spotkanie dwóch równorzędnych kultur - Zachodniej Europy i Chin, jak również próba dialogu pomiędzy nimi. To zapisany w libretcie ślad po autentycznej fascynacji Orientem, potęgą starej, wielkiej cywilizacji z jej osobnymi wartościami i zwyczajami.

- Ale ten metaforyczny, podwójny romans Europy i Chin - księcia Su-Czonga i Lizy Lichenfelds oraz księżniczki Mi i porucznika Gustawa von Pottensteina - nie kończy się happy endem - zauważa Ewa Sobkowicz. - Fascynacja zamienia się w gorzką wiedzę, różnice kulturowe i społeczne okazują się nieprzekraczalne, a marzenia o miłości i emancypacji - niemożliwe do zrealizowania ani w Chinach, ani w Europie. Orient okazuje się początkowo pięknym snem, który zmienia się w odzierający ze złudzeń koszmar. Liza i Gutek odjeżdżają, żegnani arią Su-Czonga. „Nie płacz, mała Mi”… „Uśmiech na ustach na dobre i złe”… Finał ujawnia ironiczny, pełen tragizmu sens tytułu tej późnej operetki z okresu tauberowskiego, trudnej do zakwalifikowania, spoglądającej w stronę opery. O tym widzowie dowiedzą się, słuchając muzyki węgierskiego kompozytora i oglądając „Krainę uśmiechu” na lubelskiej scenie. Ta historia z pewnością wywoła ogromne wzruszenie, a niejednemu widzowi wyciśnie łzy.

Ze względu na obostrzenia sanitarne, związane z wirusem SARS CoV-2 każdy z widzów zobowiązany będzie do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, wymagane będą maseczki oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do budynku, w którym odbywa się wydarzenie artystyczne. Z treścią takiego dokumentu można wcześniej zapoznać się na stronie internetowej Teatru Muzycznego w Lublinie, jak również wydrukować je i wypełnić już w domu.

Aktualności Teatru Muzycznego w Lublinie można na bieżąco śledzić na www.teatrmuzyczny.eu. Bilety są do nabycia zarówno w kasie, jak i przez Internet. Dostępna jest też wstępna rezerwacja biletów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto