Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Muzyczny w Lublinie. Prezentujemy repertuar na kwiecień (ZDJĘCIA)

Redakcja
Karolina Deptuś/Teatr Muzyczny
W rozpoczynającym się miesiącu Teatr Muzyczny w Lublinie (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5) przygotował dla swych bywalców szereg interesujących propozycji. W kwietniu będzie miało miejsce aż dziewięć znakomitych wydarzeń artystycznych, przygotowanych z myślą o wielbicielach operetek, musicali i innych odmian widowisk muzycznych. Tradycyjnie, nie zapomniano także o najmłodszych widzach.

Już w poniedziałek, 1 kwietnia o godz. 11.00, wystawiony zostanie spektakl familijny pod nieco zagadkowym tytułem: "Nie taki Straszny dwór" - opera w pigułce. Wydarzenie przygotowane zostało we współpracy z Centrum Inicjatyw Artystycznych, specjalnie z okazji przypadającej w bieżącym roku 200. rocznicy urodzin twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki. Czas trwania spektaklu - 1 godz. 15 minut ( bez przerwy), zaś preferowany przedział wiekowy: szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe.

- Przygotowaliśmy specjalny spektakl dla dzieci i młodzieży, który wprowadzi je w piękny świat muzyki i w elegancki świat teatru operowego - zaprasza Ewa Sobkowicz, specjalista ds. kontaktów z mediami i sponsoringu Teatru Muzycznego. - Możliwe, że dla niektórych będzie to pierwsze zetknięcie z muzyką klasyczną, dlatego wybraliśmy na tę okazję operę Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”, opracowaną w wersji kameralnej i skróconej. Spektakl prezentuje najważniejsze muzyczne fragmenty i sceny połączone narracją, która przybliży treść narodowego dzieła już najmłodszym widzom. Elementy scenografii, kostiumy z epoki, a przede wszystkim piękne głosy i tańce narodowe z pewnością przysporzą operze nowe rzesze miłośników. "Straszny dwór"? To brzmi dość groźnie. I jeszcze Opera? Ale bez obaw. Nie wszystko jest takie straszne, jak nam się wydaje. Nie bójmy się rozpocząć muzycznej edukacji od „Strasznego dworu”, arcydzieła gatunku, jakim jest opera - dodaje.

W trakcie spektaklu młodym widzom towarzyszy narrator, pełniący rolę ich "przewodnika" po odległym czasowo świecie. Wprowadza on swych podopiecznych w realia historyczne, wyjaśnia meandry fabuły w sposób bardzo przystępny i umożliwiający pełne uczestnictwo w wydarzeniu scenicznym. Akcja utworu rozgrywa się w pierwszej połowie XVIII wieku. Bracia Zbigniew i Stefan powracają z wojska i postanawiają, że nigdy nie ożenią się. Ale u starego Miecznika poznają jego córki, które wywierają na braciach wielkie wrażenie. Jednakże Cześnikowa pragnie młodych mężczyzn ożenić z innymi pannami. I dlatego podejmuje próbę skompromitowania braci przed Miecznikiem... Ta historyjka jest pretekstem do ukazania osobliwości polskiego dworu szlacheckiego w czasach jego świetności, postaw patriotycznych, czyniąc to w sposób pełen subtelnego humoru.

Wspaniałym przedstawieniem nie tyle dla dzieci, ile dla całych rodzin jest "Ania z Zielonego Wzgórza". Z pewnością także dorośli znajdą w nim wiele „smaczków” dla siebie. A ten 3-godzinny spektakl z dwiema przerwami grany będzie dwukrotnie w nadchodzącym miesiącu - 3 i 4 kwietnia (środa-czwartek) przed południem. - Musical powstał na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery z muzyką Zbigniewa Karneckiego. Przez wiele lat był on z powodzeniem grany w teatrach muzycznych w Polsce - konstatuje Ewa Sobkowicz. - Nic dziwnego, bo ma wiele zalet: wspaniałą muzykę, teksty, przy których można się i wzruszyć i pośmiać. Przedstawienie jest zabawne, obfitujące w komediowe wręcz dialogi i sceny, ale odnajdziemy w nim także rozważania nad sensem życia, poszukiwaniem przyjaźni i miłości, nad dobrocią, tolerancją. Wszak Montgomery w swej powieści pokazuje, że nie należy ulegać stereotypom, wszystkie błędy można naprawić, zaś nowy dzień jest po to, by zacząć wszystko od nowa.

- W pierwszy weekend miesiąca, 5-6 kwietnia (piątek-sobota), proponujemy naszym widzom wzięcie udziału w 3-godzinnej rewii przebojów zatytułowanej "Czy można w taką noc… ZAKOCHAĆ SIĘ? " - zachęca Ewa Sobkowicz. - Będzie to koncert w wykonaniu solistów, chóru, baletu i orkiestry naszego Teatru Muzycznego. Spotkamy się przy dźwiękach pięknych melodii operetkowych, muzyki filmowej i przebojów starego kina.

- Czy można zakochać się w przestępcy? Czy można porzucić karierę, sławę, Teatr dla uczucia? Czy miłość następcy tronu do Hrabianki Lizy jest możliwa? Czy Chiny nie są zbyt daleko od Wiednia? Postaramy się w tym koncercie odpowiedzieć choć w części na te pytania. Opowiemy o miłości i przyjaźni, o spotkaniach które przyspieszają bicie serca - dodaje Ewa Sobkowicz.

Zapowiadany koncert połączy elementy gali operetkowej i bardzo roztańczonego scenicznego show. Będzie to rewia wspaniałych przebojów "podkasanej muzy" i melodii z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Ten okres jest często nazywany szalonymi latami, a wszyscy z pewnością tuż po Nowym Roku zasługują na odrobinę muzycznego szaleństwa. W koncercie nie zabraknie też muzyki filmowej i ogromnej porcji tańca w znakomitych układach choreograficznych.

- W pierwszej części wieczoru zaprosimy swych widzów do Krainy Operetki - obiecuje Ewa Sobkowicz - ale znaczną część uwagi poświęcimy melodiom z „Krainy uśmiechu”. Usłyszą oni najpiękniejsze arie i duety operetkowe najwybitniejszych twórców tego gatunku, by w drugiej części zanurzyć się w polskich szlagierach teatrzyków rewiowych i w muzyce filmowej. Ten koncert będzie zapowiedzią premier, jakie planujemy w najbliższych sezonach. Kto wie, czy do tańca nie porwie nas sam Szpicbródka, zanim włamie się do banku i zakocha się uroczej Anicie, gwieździe rewiowego teatrzyku „Czerwony Młyn”? A może Anita poflirtuje z Księciem Su Czongiem, zanim swoje serce odda gangsterowi...? - dodaje.

Kolejny tytuł przeznaczony dla dzieci i ich rodziców, którzy chcieliby choć na chwilę powrócić do czasów swojego dzieciństwa i znów poczuć się dziećmi - to "Jaś i Małgosia" - w nowej odsłonie. Spektakl trwa około 60 minut (bez przerwy), a po jego zakończeniu widzowie będą mieli możliwość zwiedzania teatru od kulis. Przedstawienia przewidziane są w dwa poniedziałki: 8 kwietnia (10.30, 12.00) oraz 9 kwietnia (9.00, 10.30, 12.00).

- Wszyscy znamy "Bajkę o Jasiu i Małgosi", ale nie wszyscy wiedzą, że Czarownica wcale nie musi być taka straszna jak nam opowiadano w dzieciństwie - tłumaczy Ewa Sobkowicz. - Czasem tylko wszystkich musi postraszyć, bo inaczej nie byłaby Czarownicą. Jak się okaże na koniec naszej Bajki, po postu uwielbia słodycze, tak jak wszystkie dzieci. Amatorami słodyczy są także leśne zwierzątka, które popisują się w akrobatycznych układach baletowych, a wszystkiemu przygląda się z ukrycia tajemniczy Wilk… Zapraszamy na piękną muzyczną baśń z zaskakującymi zwrotami wydarzeń. Jak zakończy się historia Jasia i Małgosi, którzy w ciemnym lesie odkrywają chatkę z piernika. Czy chatka skrywa jakiś sekret, a Czarownica okaże się zupełnie kimś innym niż wszyscy przypuszczają? O tym opowiemy w spektaklu, odkrywając tajemnicę Czarownicy i piernikowej chatki w lesie. Zapraszamy w podróż do krainy słodkiej baśni.

Niestety, ale tylko jeden raz, w poniedziałek 8 kwietnia o godz. 18.00, na scenie kameralnej Teatru Muzycznego odbędzie się na wyjątkowy wieczór z tradycyjną muzyka cygańską. Z okazji Międzynarodowego Dnia Romów wystąpi zespół "Romałe" z koncertem zatytułowanym "Graj Cyganie". - W jego trakcie usłyszymy najpiękniejsze piosenki cygańskie, znane i lubiane przeboje, a także opowieści o kulturze i tradycjach romskich - informuje Ewa Sobkowicz. - Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego z naszego krajobrazu zniknęły cygańskie tabory. Zapraszamy w muzyczną podróż z Cyganami, mając nadzieję, że nas wszystkich melodie cygańskie porwą do tańca.

Będzie to także jedyna okazja, aby obejrzeć książki edukacyjne w języku romskim oraz unikatowy album Andrzeja Polakowskiego z lat 60. ubiegłego wieku „Pożegnanie z Taborem”.

Duża gratka czeka wielbicieli musicali w drugi weekend miesiąca. 12, 13 i 14 kwietnia (piątek-sobota-niedziela) w godzinach wieczornych wystawiony zostanie "Skrzypek na dachu". Premiera lubelskiego przedstawienia „Skrzypka...”, który już od 25 lat gości w naszym mieście, miała miejsce na scenie legendarnego Domu Kultury Kolejarza w 1994 roku. Wciąż cieszący się wielką popularnością wśród widzów musical powraca.

- To jeden z najsłynniejszych musicali, którego fabułę oparto na prozie tworzącego w jidysz pisarza Szolema Alejchema - konstatuje Ewa Sobkowicz. - Osadzony w realiach carskiej Rosji sprzed wieku ukazuje codzienne życie mieszkańców Anatewki – i Żydów, i gojów. Głównymi postaciami są mleczarz Tewje, jego żona Gołda i ich młode córki. Ale w „Skrzypku na dachu”, jak zresztą już na początku mówi sam mleczarz, są i inni. Piosenka „Gdybym był bogaczem”, jedna z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie, jest sztandarowym utworem spektaklu. Nie mniej piękne i wzruszające są „To świt, to noc”, „Kwiatku mój”, czy też finałowa „Anatewka”.

29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji Teatr Muzyczny przygotował w ostatni weekend miesiąca, 26 i 27 kwietnia (piątek-sobota), specjalne wydarzenie – „Czajkowski – Taniec miłości”. Będzie to premiera spektaklu.

- W pierwszej części zaprosimy widzów na pokaz technik tańca klasycznego - wyjaśnia Ewa Sobkowicz - do sali ćwiczeń, miejsca, gdzie tancerze, krok po kroku, poza za pozą, pozycja za pozycją, wykonując kolejne ćwiczenia, zwane w ich zawodzie po francusku grand plié, battement tendu, grand battement i wiele, wiele innych - mocują się z rolą, pokonują kolejne etapy, by osiągnąć perfekcję, poczuć szczęście oraz mieć i dać innym wrażenie lekkości. Ta swego rodzaju lekcja baletu będzie odniesieniem do spektaklu, który odbędzie się w drugiej części wydarzenia, na scenie. Nauka tańca zaprowadzi nas zatem do bohatera drugiej części spektaklu. Taniec posłuży do zilustrowania pełnej emocji historii życia Piotra Czajkowskiego, jednego z najgenialniejszych kompozytorów XIX wieku, twórcy muzyki między innymi do znanych i podziwianych baletów: “Jezioro łabędzie”, “Dziadek do orzechów”, “Śpiąca królewna”.

Ohad Naharin, współczesny izraelski tancerz, choreograf i muzyk powiedział o sile przekazu tańca: „Taniec polega na trwaniu chwili. Narracja tańca to delikatność i moc, połączenie przyjemności i wysiłku, przemiana pasji i fantazji tancerzy w czystą formę”.

- Pokochaliśmy muzykę Czajkowskiego za jej liryzm, doskonałość kształtu, w przypadku oper także za mistrzowskie wyczucie teatru - przypomina Ewa Sobkowicz. - Tymczasem kryją się za nią niezwykłe, dramatyczne losy jej autora. Usłyszmy fragmenty jego wielkiej urody baletów, symfonii i oper. Czajkowski od dzieciństwa łączył w sobie sprzeczności. Był jednocześnie delikatnością i mocą, tak jak taniec. W życiu osobistym wiecznie niespełniony, targany namiętnościami. Oparcie znalazł w kobiecie, która zapewniła mu byt i zrozumienie. Obdarzyła przyjaźnią, ale nie mogła miłością. W teatrach Europy i Ameryki witany owacyjnie, otaczany przez tłumy, w domu przygnębiająco samotny. Pewny swego talentu, ale nie zawsze doceniany przez krytykę. Zamknął swe życie w tragicznych okolicznościach. Kolejnym pokoleniom o Czajkowskim i o wielkiej skali ludzkich emocji opowiada jego wiecznie porywająca muzyka. Tancerze wracają do ćwiczeń, by dzięki swej pasji i fantazji, wyraziście oddać jej przesłanie. Adagio z Pas de deux, Coda… i dalej, niestrudzenie. Za chwilę brawa, ukłony, kwiaty, uwielbienie, a potem zgasną światła i każdy z nas będzie sam ze sobą wobec wymagającej codzienności. Nie traćmy na tej drodze lekkości bytu, choćby miała być tylko wrażeniem.

Pełen wrażeń artystycznych miesiąc zakończy 30 kwietnia (wtorek) "Bajkolandia" - przedstawienie dla dzieci gwarantujące moc wrażeń, niezapomnianych przeżyć i wspaniałą zabawę! Odbędą się wtedy dwa spektakle o godz. 9.00 i 11.30.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych widzów przygotowaliśmy kolejną familijną pozycję - informuje Ewa Sobkowicz. - Propozycja ta skierowana jest zarówno do widzów najmłodszych, jak i do ich rodziców, dziadków, a także kadry pedagogicznej. To niezwykle barwne, rozśpiewane i roztańczone widowisko muzyczne z udziałem solistów, chóru, baletu oraz orkiestry. W ich wykonaniu będzie można usłyszeć i zobaczyć m.in. największe hity disneyowskich produkcji, a także piosenki z filmu pt. "Akademia Pana Kleksa". W programie koncertu oczywiście nie zabraknie przebojów z naszego bajkowego repertuaru. To jedyna i niepowtarzalna okazja, aby ujrzeć razem na scenie Shreka, Pocahontas, Else z Krainy lodu , Pana Kleksa czy wyginającego śmiało ciało króla Juliana, bohaterów filmów, którzy podbili serca dziecięcej i dorosłej widowni.

Aktualności Teatru Muzycznego w Lublinie można na bieżąco śledzić na www.teatrmuzyczny.eu. Bilety mogą zostać zakupione zarówno w kasie, jak i przez Internet. Na wszystkie wydarzenia możliwa jest również telefoniczna wstępna rezerwacja biletów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto