Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Andersena przeprowadzi się na ul. Kunickiego

redakcja
redakcja
Jest przełom w sprawie nowej siedziby dla Teatru Andersena. ...
Jest przełom w sprawie nowej siedziby dla Teatru Andersena. ... Archiwum
Jest przełom w sprawie nowej siedziby dla Teatru Andersena. Miasto przejmie od kolei działki, bez których gotowy już projekt budowlany jest jak dotąd bezużyteczny.

Podległy miastu Teatr im H. Ch. Andersena ma się przenieść z wynajmowanych od klasztoru oo. dominikanów pomieszczeń na Starym Mieście do gmachu, w którym niegdyś działał Dom Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego. A nieruchomość, która przysparzała problemów to pas terenu przylegający do budynku po przeciwnej stronie, niż ul. Nowy Świat.

Ziemia jest własnością Polskich Kolei Państwowych, a miasto nie mogło z nimi dojść do porozumienia. Sytuacja była patowa, bo Ratusz ma już gotowy projekt budowlany, ale nie może z nim czegokolwiek zrobić.

– Nie możemy czynić żadnych uzgodnień, czy to z wodociągami, czy to z zakładem energetycznym nie mając prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – przyznaje Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Brak porozumienia z koleją blokował jakiekolwiek zatwierdzenie dokumentacji.

Teraz sprawa jest już łatwiejsza. Na najbliższej sesji Rada Miasta ma zatwierdzić uchwałę umożliwiającą prezydentowi przejęcie prawa wieczystego użytkowania tej nieruchomości. PKP zgadzają się na takie rozwiązanie.

Na działkach mają się znaleźć miejsca parkingowe, wejście do biblioteki, ale kluczowa dla całego projektu jest droga pożarowa. – To już przestarzały budynek, który nie spełnia norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego – potwierdza Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, zastępca prezydenta miasta.

Koszty przebudowy będą spore. – Aktualnie szacujemy je na kwotę pomiędzy 25 a 30 milionów złotych – informuje Dziuba. Prace mają polegać na gruntownej modernizacji budynku, wraz z wymianą znajdujących się w nim instalacji. Planowana jest też nieznaczna rozbudowa obiektu, który ma stać się też centrum kulturalnym dla pobliskich dzielnic. Działać ma tu również biblioteka publiczna, a Ratusz chce ulokować filię Biura Obsługi Mieszkańców.

Jak prędko zaczną się tu prace? – Wszystko zależy od funduszy ministerialnych – mówi Mieczkowska-Czerniak. O dofinansowanie chce się starać u ministra kultury. Wstępnie mowa jest o latach 2016–19 i do tego czasu teatr będzie musiał wynajmować pomieszczenia. Miesięcznie miasto za najem lokalu dla teatru płaci prawie 32 tys. złotych.

Dominik Smaga


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto