MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Te stacje benzynowe fatalnie wypadły w raporcie UOKiK. Sprawdź, gdzie jest „chrzczone” paliwo i LPG

asz
Gdzie jest "chrzczone" paliwo? Te stacje benzynowe i LPG nie wypadły dobrze w raporcie UOKiK. Zobacz na kolejnych slajdach, gdzie jest niskiej jakości paliwo.
Gdzie jest "chrzczone" paliwo? Te stacje benzynowe i LPG nie wypadły dobrze w raporcie UOKiK. Zobacz na kolejnych slajdach, gdzie jest niskiej jakości paliwo. istockphoto.com
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) opublikował raport z kontroli stacji paliw. Okazuje się, że w Polsce wciąż działają stacje benzynowe, które sprzedają tzw. „chrzczone” paliwo – czyli takie, które nie spełnia wymaganych norm. Gdzie lepiej nie tankować? Zobacz listę stacji paliw, które źle wypadły w trakcie kontroli.

Najnowszy raport UOKiK dotyczący jakości paliw na stacjach benzynowych obejmuje punkty skontrolowane między 8 stycznia a 30 czerwca 2020 roku. Nie wszystkie stacje, na których przeprowadzono badania, wypadły dobrze. Problem z niespełnianiem norm mają zarówno stacje paliw, jak i punkty sprzedające LPG.

Niskiej jakości paliwa na stacjach benzynowych. Które punkty źle wypadły w raporcie UOKiK?

Kontrole jakości paliwa są prowadzone w Polsce od lat – systemem zarządza UOKiK, który sporządza także raporty, natomiast same kontrole są prowadzone przez Inspekcję Handlową. Kontrolowane są nie tylko stacje benzynowe, ale także producenci i hurtownie paliw czy też rolnicy, którzy na własny użytek wytwarzają biopaliwa ciekłe.

Co się dzieje, gdy kontrola wykaże, że stacja benzynowa sprzedaje paliwo złej jakości?

W przypadkach, gdy kontrola na stacji paliw wykaże, że paliwo nie spełniało wymagań jakościowych, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów niezwłocznie wyznacza do kontroli dostawcę tego przedsiębiorcy, u którego stwierdzono paliwo niewłaściwej jakości – czytamy na stronie UOKiK.

Należy pamiętać, że stacja paliw, która źle wypadła w raporcie UOKiK niekoniecznie celowo i z premedytacją sprzedaje niskiej jakości paliwo. Diabeł tkwi w szczegółach, a przyczyną złych wyników badań laboratoryjnych paliwa może być m.in. kiepski stan infrastruktury stacji benzynowej.

Czym grozi „chrzczone” paliwo? Takiego lepiej nie tankuj

Z raportami UOKiK warto być na bieżąco, ponieważ można dzięki nim sporo zaoszczędzić. Problem paliw niespełniających norm wciąż istnieje, a skutki ich tankowania mogą mocno uderzyć w nasze finanse. Jednorazowe zatankowanie „chrzczonego” paliwa może nie przynieść żadnych negatywnych skutków, a nawet jeśli będziemy tankować je regularnie, problemy z samochodem nie pojawią się od razu. Z czasem jednak wypełnianie baku paliwem złej jakości może powodować:

  • zwiększone spalanie,
  • zatykanie dysz wtryskiwaczy,
  • szybsze zużycie katalizatora,
  • odkładanie się nagaru.

Które stacje paliw źle wypadły w raporcie UOKiK i sprzedają niskiej jakości paliwo i LPG? Sprawdź!

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te stacje benzynowe fatalnie wypadły w raporcie UOKiK. Sprawdź, gdzie jest „chrzczone” paliwo i LPG - Gazeta Współczesna

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto