Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taka karta to przepustka do zniżek, ulg i bonusów. W Lublinie 20 tysięczna osoba otrzymała kartę Rodzina Trzy Plus

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Roczny bilet na wszystkie linie za 10 zł, zwolnienie z opłat za wywóz śmieci, niższa stawka za pobyt w przedszkolu – lubelskie rodziny mogą korzystać z programu ulg. Ale jest warunek. Trzeba mieć co najmniej trójkę dzieci i dysponować kartą Rodzina Trzy Plus.

Dziewięcioletni Filip Furman został posiadaczem 20 tysięcznej karty Rodziny Trzy Plus w Lublinie. Odebrał ją, wraz z rodzicami i dwójką rodzeństwa – Julką (5 lat) i Frankiem (7 miesięcy) - w środę (13 lipca).

- Dla nas to duża niespodzianka, na początku było ciężko nam w to uwierzyć. Cieszymy się – mówi Grzegorz Furman, tata Filipa. Dodaje, że rodzina już skorzystała z promocji dostępnych dzięki karcie. - Filip chodzi do szkoły, ta karta pozwoliła dofinansować kurs języka angielskiego.

- Chcemy też posłać syna – i córkę – do szkółki piłkarskiej – i tu też skorzystamy – przekonuje Wiesława Furman.

W Lublinie mieszka 4368 rodzin wielodzietnych, czyli takich, które mają troje i więcej dzieci (to 8 proc. wszystkich rodzin - 49 906). Najwięcej jest takich, które mają troje – pięcioro dzieci (4158). W przypadku 11 liczba dzieci to 9-11.

- 90 procent dużych rodzin korzysta z programu „Rodzina Trzy Plus” – wskazuje Monika Lipińska, z-ca prezydenta Lublina.

Program ruszył w 2012 r. – Lublin był drugim w Polsce samorządem, który zainteresował się tym projektem i który chciał współpracować. Wtedy to było nowość, że samorząd słucha głosu rodzin – przypomina Bożena Pietras, przewodnicząca koła Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus".

Obecnie program ma ponad 220 partnerów. - Karta umożliwia rodzinom, dzieciom korzystanie z różnego rodzaju ulg, bonusów, zniżek a czasem bezpłatnych wejść. Dotyczy to różnych obszarów życia: edukacji, kultury, sportu, rekreacji czy usług związanych z biznesem: zakupy, restauracje – wylicza Lipińska.

Np. ulga w odpłatności za przedszkole waha się do 50 do 100 proc. na trzecie i kolejne dziecko. Przez ostatnich dziesięć lat wydano ponad 23 tys. biletów rodzinnych (roczna przejazdówka na wszystkie linie kosztuje 10 zł). „Duże rodziny” skorzystały z 4,5 tys. bezpłatnych karnetów na pływanie w szkolnych basenach. Osoby od szóstej „w górę” w danej rodzinie są zwolnione z opłat za wywóz śmieci.

- Program „Rodzina Trzy Plus” to też zmiana wizerunku dużych rodzin, pokazanie jak są fajni, jak są wspaniali, jaką są wartością – podkreśla Lipińska.

- Wprowadzenie programu było innowacyjnym krokiem w myśleniu o przyszłości mieszkańców. Potwierdzeniem właściwego kierunku realizowanej przez Lublin polityki rodzinnej jest przyznanie naszemu miastu Certyfikatu Samorząd Przyjazny Rodzinom, co stanowi dla nas ogromne wyróżnienie – przekonuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto