Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc w Polsce na starych zdjęciach. Pamiętasz te czasy? Tak kiedyś obchodziło się święta wielkanocne. [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Wielkanoc w Polsce jak za dawnych lat. Pamiętasz te czasy? Tak kiedyś obchodziło się święta wielkanocne
Wielkanoc w Polsce jak za dawnych lat. Pamiętasz te czasy? Tak kiedyś obchodziło się święta wielkanocne NAC
Wielkanoc to wyjątkowy czas, szczególnie dla chrześcijan. Polskie tradycje obfitowały w wyjątkowe wydarzenia związane z tymi świętami. Jak dawniej obchodzono Wielkanoc? Jak przygotowywano się do świąt? Zebraliśmy zdjęcia, które przenoszą w czasie do dawnej Polski. Jak wówczas świętowano? Sprawdźcie!

Tak obchodzono Wielkanoc w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia przenoszące w czasie

W Polsce Wielkanoc ma długą i bogatą tradycję, która sięga setek lat wstecz. Wielkanoc była i nadal jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Od setek lat, zakorzeniła się jednak także w tradycji ludowej.

W okresie Wielkiego Postu, który trwa 40 dni, w Polsce przestrzegano chrześcijańskich zasad, takich jak post, wstrzemięźliwość od mięsa, alkoholu i innych przyjemności. W tygodniu przed Wielkanocą - podobnie jak dziś - ludzie zajmowali się przygotowaniami do świąt, takimi jak sprzątanie domów, malowanie pisanek i upieczenie tradycyjnych wypieków. Wśród tych ostatnich królowały mazurki, babki i serniki.

Na zdjęciach pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego można zauważyć piękno tych świąt. Czarno-białe fotografie przenoszą w czasie! Przekonajcie się sami w poniższej galerii.

Wielkanoc na starych fotografiach. Jak obchodzono Triduum Paschalne w Polsce?

W Wielki Czwartek odbywała się uroczysta wieczerza, zwana Wieczerzą Wielkanocną, podczas której spożywano tradycyjne potrawy, takie jak barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami oraz kulebiak z rybą. Kolejnego dnia - w Wielki Piątek - ludzie udawali się do kościoła na nabożeństwo i modlitwę.

W Wielką Sobotę ludzie zabierano kosze z jedzeniem do kościoła, gdzie odbywała się uroczysta liturgia i poświęcenie pokarmów. W Wielką Niedzielę rano odbywała się uroczysta msza święta, podczas której odbywało się poświęcenie pokarmów i składanie ofiar. Po mszy świętej siadano do stołu, aby spożyć świąteczne potrawy, takie jak biały barszcz, żurek, jajka, kiełbasa, szynka, chrzan i mazurki. W czasie świąt odwiedzano rodziny i przyjaciół, składano sobie życzenia i dzielono się jajkiem.

Dużym wydarzeniem, szczególnie dla najmłodszych, był drugi dzień świąt, czyli Lany Poniedziałek. To dzień, w którym w Polsce obchodzono tradycyjne święto Smigusa-Dyngusa. W niektórych regionach Polski obchodzi się też Śmigus, który polega na uderzaniu ludzi gałęziami w celu symbolicznego "odganiania zimy".

Ciekawe tradycje wielkanocne w Polsce. Tak wyglądało to za dawnych lat

Tradycje i obrzędy związane z Wielkanocą w Polsce różniły się w zależności od regionu kraju. Tak na przykład w niektórych miejscach w Polsce obchodzono tradycję "palenia Judasza", polegającą na spaleniu kukły przedstawiającej Judasza, który zdradził Jezusa. Obecnie wiele z tych tradycji zanika, choć wciąż wielu z nas przestrzega tradycyjnych obrzędów i zwyczajów wielkanocnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto