Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy owad w Szczecinku. Ktoś rozpoznaje? [zdjęcia, aktualizacja]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
To to za owad?
To to za owad? Czytelnik
Czytelnik ze Szczecinka trafił na dość niesamowicie wyglądającego owada. Ktoś może rozpoznaje co to z robak?

Martwego owada mieszkaniec Szczecinka znalazł na jednej z ulic miasta. Jego widok zaciekawił go na tyle, że zwrócił się za naszym pośrednictwem do internautów, czy nie wiedzą co to za gatunek. Czy to rodzimy owad, czy też przybysz? - Jest wielkości mniej więcej pszczoły azjatyckiej.

Aktualizacja:
Wszystko wskazuje, że to niepozorne stworzenie to świerszcz polny, tak ten sam, którego "granie" słychać wieczorami w plenerze. Wbrew pozorom ta "muzyka" to nie dzieło popularnego pasikonika, a właśnie świerszcza.

Mamy i inną propozycję odpowiedzi: - O ile dobrze rozpoznaję na zdjęciu to zadrzechnia fioletowa, zwana także czarną pszczołą - mówi starosta szczecinecki Robert Fabisiak, absolwent Akademii Rolniczej. - W Polsce objęta ochroną gatunkową, od roku 2002 uznana za wymarłą w naszym regionie, ale są doniesienia, że pojawiła się ponownie. Jest pożyteczna i niegroźna dla człowieka, aczkolwiek może użądlić jak każda pszczoła w sytuacji zagrożenia. Osiąga około 2,2-2,4 centymetra wielkości. Jej powrót może mieć związek z ocieplaniem się klimatu i stepowieniem, bo jest ciepłolubna.

Za Wikipedią - W Polsce w latach 1868–1935 gatunek ten został wykazany z ośmiu stanowisk, a w późniejszej części XX wieku już nienotowany. W związku z tym na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce z 2002 roku został umieszczony jako wymarły, a w Polskiej czerwonej księdze zwierząt jako prawdopodobnie wymarły. Jako prawdopodobne przyczyny jego zaniku w kraju wymieniono niedostatek próchniejących starych drzew i kurczenie się terenów stepowych. W 2005 roku gatunek ten ponownie został znaleziony w Polsce. W sumie w latach 2005–2016 odnaleziono go na 6 stanowiskach: w Poleskim Parku Narodowym, Bieszczadach Zachodnich, Wrocławiu, Oławie, Miechowie i Włoszczowie. W latach 2004–2014 objęty był w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, a od 2014 objęty jest częściową ochroną gatunkową. Dla skutecznej ochrony gatunek ten wymaga zachowania starodrzewów, zwłaszcza drzew suchych.

Jest też opinia Czytelnika, że to świerszcz śródziemnomorski - za wikipedią - Świerszcz śródziemnomorski (Gryllus bimaculatus) – gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny świerszczowatych (Gryllidae) blisko spokrewniony i podobny do świerszcza domowego. Występuje na obszarach przyśródziemnomorskich, w Afryce i w tropikalnej Azji. Jest często hodowany w laboratoriach, również w Polsce. Może się pojawiać jako uciekinier z hodowli, jednak w Polsce nie stwierdzono jego występowania w warunkach naturalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto