Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 8 w Nowym Sączu ma 125 lat. To wielkie święto dla Jagiełłowej Rodziny

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Spektakl jubileuszowy w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego oraz uczniów z klas 4-8 przybliżył postać patrona SP nr 8 - Władysława Jagiełły
Spektakl jubileuszowy w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego oraz uczniów z klas 4-8 przybliżył postać patrona SP nr 8 - Władysława Jagiełły Alicja Fałek
Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Władysława Jagiełły w Nowym Sączu w tym roku obchodzi jubileusz 125-lecia istnienia. Z tej okazji ostatni tydzień roku szkolnego to dla Jagiełłowej Rodziny czas wielkiego świętowania. We wtorek, 20 czerwca, uczniowie, nauczyciele i przyjaciele szkoły spotkali się w Miejskim Ośrodku Kultury na uroczystej akademii.

Obchody jubileuszu 125-lecia

Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Władysława Jagiełły w Nowym Sączu ma już 125 lat. Z tej okazji przygotowano bogaty program obchodów jubileuszowych, który rozpoczęto w poniedziałek, 19 czerwca. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa - kolejowym, sąsiadującym ze szkołą odprawiona została uroczysta msza święta. Przewodniczył jej ojciec Krzysztof Jeleń, szkolny katecheta. O oprawę muzyczną zadbał zespół wokalny "Ósemka", zaś czytania, modlitwę wiernych oraz procesję z darami ołtarza przygotowali reprezentanci poszczególnych klas SP nr 8.

Dzień później, 20 czerwca, w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyło się jubileuszowe spotkanie dyrekcji "Ósemki" z uczniami, rodzicami, przyjaciółmi szkoły oraz zaproszonymi gośćmi.

Okolicznościowe listy gratulacyjne z najlepszymi życzeniami przekazał m.in. minister edukacji Przemysław Czarnek oraz małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Odczytał je Adam Skwarło, dyrektor sądeckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie. Swoje listy za pośrednictwem podwładnych przekazali również prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz komendant sąsiadującego z SP nr 8 Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. Stanisław Laciuga.

Z okazji jubileuszu na deskach MOK zaprezentowany został spektakl w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego oraz uczniów z klas 4-8, który publiczność przeniósł w czasy króla Władysława Jagiełły. Uczniowie w barwnych strojach przypomnięli, jak Jagiełło został królem Polski. Był też pokaz tańca średniowiecznego i współczesnego, a także specjalna piosenka przygotowana dla odchodzącej na emeryturę wicedyrektor szkoły Ewy Dubinskiej.

- Jubileusz szkoły to też wspaniała okazja do spotkań z ludźmi, którzy na przestrzeni lat tworzyli fundamenty naszej szkoły i tych, którzy którzy nas wspierają. W MOK-u mogliśmy symbolicznie docenić naszych przyjaciół i członków Jagiełłowej Rodziny - podkreśla Beata Kozieł, dyrektor SP nr 8 w Nowym Sączu. - Po programie artystycznym był czas na okolicznościowy tort, miłe rozmowy i wspomnienia.

Historia Szkoły Podstawowej nr 8 w Nowym Sączu

W sierpniu 1896 roku dyrekcja Kolei Państwowych kupiła działkę przy ul. Batorego i rozpoczęła budowę trzeciej w Nowym Sączu szkoły oraz kościoła kolejowego. Prace zakończono 15 września 1897 r. Budynek składał się z czterech izb klasowych, sali gimnastycznej, kancelarii, gabinetu, dwóch korytarzy, mieszkania dla kierownika i sługi szkolnego oraz dwóch piwnic i ubikacji. Jednak już w pierwszych dniach jej funkcjonowania mieszkanie kierownika zamieniono na salę lekcyjną, bo do szkoły zapisano nie 320 uczniów jak palnowano, a 596.

Dopiero w 9 roku istnienia placówki, w 1906 r. zostało nadane jej imię króla Władysława Jagiełły. Po wybuchu I wojny światowej budynek został przejęty przez wojsko. Do nauczania, ale w innych obiektach wrócono w 1915 roku. Dopiero w 1920 roku udało się przejąć budynek od wojska. Konieczny był jednak jego całkowity remont.

Okres II wojny światowej to także czas tułaczki uczniów i nauczycieli dzisiejszej "Ósemki". Budynek przy ul. Batorego w 1940 roku został zajęty dla wysiedleńców, a potem przez wojsko. Po wyzwoleniu i opuszczeniu obiektu przez wojska rosyjskie nie nadawał się on do użytku. Brak było okien, drzwi, zniszczone piece i podłogi. Dopiero rok szkolny 1948/49 rozpoczęto już w wyremontowanym budynku.

Na 80-lecie istnienia szkoły - 1978 rok - Komitet Rodzicielski ufundował i wręczył placówce jej sztandar. W tym samym roku, decyzją Inspektora Oświaty i Wychowania, nastąpiło połączenie dwóch sąsiadujących ze sobą szkół : Szkoły Podstawowej m 8 im. W. Jagiełły, ze Szkolą Podstawową nr 5 im. S. Konarskiego.

Dzisiejszy budynek "Ósemki" w dużej mierze jest zasługą jej byłego dyrektora Leszka Ogorzałka, który w roku szkolnym 1986/87 skłonił władze Nowego Sącza do remontu. Etap pierwszy obejmował modernizację i nadbudowę piętra budynku dawnej szkoły nr 5 oraz połączenie obydwu budynków przestronną przewiązką.

Na mocy Uchwały Rady Miasta Nowego Sącza z dnia 18. lutego 2014 r. szkoła zmieniła nazwę na Szkoła Podstawowa Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Władysława Jagiełły w Nowym Sączu.

To była prawdziwa podróż w czasie. Ulicami Nowego Sącza przeszedł barwny Orszak Jana Długosza

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto