Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 25 w Lublinie ma już 94 lata

redakcja
redakcja
sp25.lublin.pl
17 grudnia w lubelskiej SP 25 ważne święto - uczniowie i nauczyciele będą świętować 94-lecie funkcjonowania szkoły.

A wszystko zaczęło się w 1919 roku na ulicy Złotej w prywatnym budynku p. Bernarda Majerskiego. Wtedy to powstała Męska Siedmioklasowa Szkoła Podstawowa nr 25 im. Tadeusza Kościuszki.

Kierownikiem placówki został Antoni Dryja, zespół nauczycielski liczył dziewięciu nauczycieli, w siedmiu oddziałach uczyło się 232 chłopców. Obowiązującymi przedmiotami były wówczas: religia, język polski, arytmetyka, przyrodoznawstwo, historia, śpiew, geografia, rysunki, roboty ręczne, gimnastyka i język niemiecki.

W roku 1933 w budynku przy ul. Złotej zostały tylko klasy pierwsze i drugie, natomiast klasy starsze przeniesiono do drewnianego budynku przy ul. Miedzianej.

Rok później do rejestru uczniów zapisane zostały dziewczęta i tym samym Szkoła Podstawowa nr 25 stała się koedukacyjna. Kolejna zmiana w szkole nastąpiła w 1938 roku. Tym razem dotyczyła nowej lokalizacji. Cały zespół SP nr 25 przeniósł się na ul. Lubartowską 76.

Po wybuchu II wojny światowej szkoła znów zmieniła adres, tym razem na ul. Lubartowską 30. Związane było to z tym iż w poprzednim gmachu utworzono niemiecki szpital wojskowy.

Pod nowym adresem lekcje trwały tylko do 1940 roku, później władze okupacyjne zamknęły szkołę. Po wyzwoleniu miasta, w 1944 r. szkoła powróciła do macierzystego budynku, ale wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 4. Kierownikiem placówki został wówczas Wincenty Kurek

Ważną datą dla szkoły jest rok 1956, kiedy to Inspektorat Oświaty zaplanował budowę nowego budynku szkolnego przy ul. Sierocej 17, a kierownictwo szkoły powierzył Władysławowi Sakławskiemu, późniejszemu wieloletniemu dyrektorowi.

15 października 1959 r., po trzech latach budowy, uroczyście otwarto nowy budynek szkolny. Dwa lata później szkoła otrzymała nowy sztandar i nową elewację budynku, sfinansowaną z nagrody pieniężnej, jaką otrzymała placówka za zajęcie pierwszego miejsca w Polsce w zbiórce na Fundusz Odbudowy Stolicy.

W czerwcu 1963 szkole nadano imię Władysława Broniewskiego, a w uroczystości wzięła udział żona poety- Wanda Broniewska.

I tak dzień za dniem, rok za rokiem nowe pokolenia dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów budowali wizerunek SP nr 25.

Wszystkiego co najlepsze SP 25!



Więcej o Szkole Podstawowej nr 25 można przeczytać na stronie internetowej www.sp25.lublin.pl.



Tekst przygotowany przez SP 25, opr. red.



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto