Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sześć popiersi "Ojców Niepodległości" stanęło na skwerze w Krasnymstawie. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Popiersia „Ojców Niepodległości” stanęły na skwerze przy ul. Zielonej w Krasnymstawie.
Popiersia „Ojców Niepodległości” stanęły na skwerze przy ul. Zielonej w Krasnymstawie. Juliusz Stachira
Tegoroczne uroczystości Święta Niepodległości w Krasnymstawie uczczono w szczególny sposób. Zostały zainaugurowane odsłonięciem popiersi „Ojców Niepodległości” na skwerze przy ul. Zielonej, gdzie znajduje się patriotyczny mural.

Na nowo postałym Skwerze Niepodległości ustawionych zostało sześć popiersi

Trzy z nich odnoszą się do Ojców Niepodległości, czyli Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Z drugiej strony stanęły rzeźby rotmistrza Witolda Pileckiego, oraz osób, które walczyły i zginęły z rąk okupanta, a były związane z Ziemią Krasnostawską. Są to: Stanisław Sokołowski – bohaterski dowódca oddziału Batalionów Chłopskich i błogosławiony ksiądz Zygmunt Pisarski, obecnie patron Krasnegostawu.

Wizerunki Ojców Niepodległości zostały sfinansowane przez władze samorządowe - Józef Piłsudski przez Urząd Miasta w Krasnymstawie, Ignacy Jan Paderewski przez Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie oraz Roman Dmowski przez poseł na Sejm Teresę Hałas.

Figura bł. ks. Zygmunta Pisarskiego została ofiarowana przez proboszczów wszystkich krasnostawskich parafii. Pozostałe popiersia - rtm. Witolda Pileckiego oraz mjr. Stanisława Sokołowskiego sfinansowane zostały przez fundację Orlen, oraz z wkładu własnego Stowarzyszenia Narodowy Krasnystaw oraz Odra - Niemen.

Figury zostały poświęcone przez ks. dziekana Jarosława Wójcika. Mirosław Iwańczyk odczytał też wiersze o polskich bohaterach, uwiecznionych w postumentach na skwerze.

Następnie uczestnicy przemaszerowali do Ronda Jezuickiego, gdzie uroczyście poświęcono i wciągnięto flagę państwową na maszt, po czym wszyscy udali się do kościoła pw. św. Franciszka Ksawerego, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny.

Po mszy o godz. 13.30 na rynku miejskim odbył się apel poległych. Ceremoniał wojskowy przeprowadzony został z udziałem żołnierzy z 19. Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Na zakończenie odbył się „Krasnostawski Przejazd Niepodległościowy”, w którym czestniczyły zabytkowe jednoślady i samochody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto