„Szerokopasmowe Lubelskie” coraz bliżej

Artykuł sponsorowany
Realizacja największego przedsięwzięcia telekomunikacyjnego w historii regionu postępuje w błyskawicznym tempie. Ponad 2500 km sieci światłowodowej, 158 spotkań informacyjnych, ponad 600 mieszkańców, którzy skorzystali z bezpłatnych szkoleń z zakresu obsługi internetu i komputera – to tylko przykładowe efekty wdrażania Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”.

Lubelski projekt szerokopasmowy
Budowa sieci szerokopasmowej w województwie lubelskim wchodzi w skład szerszego przedsięwzięcia jakim jest Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” (SSPW) wdrażany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 (Oś Priorytetowa II – Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego, Działanie 2.1 – Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej).

Inwestycja realizowana na terenie województwa lubelskiego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie ma na celu przede wszystkim walkę z wykluczeniem cyfrowym. Z tego względu jest realizowana na obszarach województwa, gdzie do tej pory dostęp do szybkiego internetu szerokopasmowego był mocno utrudniony lub wręcz niemożliwy. Realizacja Projektu zmieni ten niekorzystny stan rzeczy. Docelowo, internet szerokopasmowy powinien być dostępny w każdej lubelskiej gminie i objąć swoim zasięgiem 93 proc. lubelskich gospodarstw domowych.

Budowa lubelskiej sieci szerokopasmowej
Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo lubelskie” składa się
z 3 podstawowych modułów: inwestycyjno-budowlanego, informacyjno-promocyjnego oraz szkoleniowego. Pierwszy z nich jest zdecydowanie najważniejszy.

Od 19 marca 2014 r. trwa budowa infrastruktury światłowodowej o łącznej długości 2908 km, która obejmie niemal całe województwo. Pod tym względem to największy projekt szerokopasmowy w Polsce Wschodniej i drugi
w całym kraju
. Lubelskie jest także liderem regionu pod względem szybkości realizacji prac budowlanych. Do połowy marca br. wybudowano już ponad 2500 km z zaplanowanych 2908 km sieci.

Zakończenie prac budowlanych, zaplanowane na 31 sierpnia 2015 r., oznaczać będzie powstanie sieci otwartej dla wszystkich chętnych firm telekomunikacyjnych (tzw. „operatorów ostatniej mili”), którzy na jej bazie zaoferują usługi szerokopasmowe mieszkańcom Lubelszczyzny. Zarządzaniem siecią zajmie się tzw. „Operator Infrastruktury”, którym zostanie jedna z czterech wyspecjalizowanych firm telekomunikacyjnych ubiegających się
o ten status w trwającym dialogu konkurencyjnym. Rozstrzygnięcie postępowania nastąpi za kilka tygodni.
Promocja lubelskiej sieci szerokopasmowej

Drugim elementem projektu jest realizowana od marca 2014 r. kampania informacyjno-promocyjna. Obejmuje ona przede wszystkim organizację spotkań informacyjnych dla mieszkańców Lubelszczyzny. Od sierpnia 2014 r. przeprowadzono w lubelskich gminach już 158 z zaplanowanych 213 spotkań. W najbliższym czasie „szerokopasmowe” eventy informacyjne odbędą się w powiecie włodawskim (25 i 26 marca br.), a następnie
w powiatach parczewskim (kwiecień br.), radzyńskim i zamojskim (maj br.) oraz hrubieszowskim i tomaszowskim (czerwiec br.).

Oprócz organizacji spotkań prowadzone są także działania komunikacyjne w mediach tradycyjnych oraz internetowych. Przykładowo, od początku marca br. trwa kampania billboardowa (40 tablic w lubelskich miejscowościach), a już 23 marca br. na antenie TVP Lublin zostanie wyemitowana nowa audycja informacyjna zatytułowana „Internet Szerokopasmowy - nowa wiedza, nowe możliwości”. Jej celem jest pokazanie jak ważna
w dzisiejszych czasach jest umiejętność sprawnego posługiwania się komputerem oraz korzystania z internetu. Zaplanowano 6 emisji (24, 25, 26 i 28 marca br. - godz. 18.55, po „Prognozie pogody”, 23 i 27 marca - godz. 19.15, po „Pytaniach Panoramy”). Za produkcję audycji odpowiedzialna jest lubelska agencja reklamowa Modart.

W ramach kampanii prowadzone są również działania komunikacyjne skierowane do tzw. „operatorów ostatniej mili”. Ich kluczowym elementem była m.in.: I Lubelska Konferencja Operatorów Telekomunikacyjnych zorganizowana 4 grudnia 2014 r. w Lublinie. Udział w niej wzięło ponad 90 przedstawicieli lokalnych firm telekomunikacyjnych oraz zaproszeni eksperci branżowi. Za przeprowadzenie kampanii informacyjno-promocyjnej odpowiedzialna jest lubelska agencja reklamowa Vena Art.

„Szerokopasmowe” szkolenia dla mieszkańców
Ostatnim elementem Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie” jest cykl bezpłatnych szkoleń dla 1912 mieszkańców Lubelszczyzny zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Szkolenia, prowadzone na terenie województwa lubelskiego, wystartowały pod koniec grudnia 2014 r. i potrwają wraz
z dodatkowymi konsultacjami do końca sierpnia 2015 r. W ich trakcie uczestnicy zdobywają podstawową wiedzę
z zakresu korzystania z komputera oraz internetu.

Do połowy marca br. ze szkoleń skorzystało już 614 osób. Każda z nich otrzymała certyfikat poświadczający nabyte umiejętności. Realizacją modułu szkoleniowego zajmuje się lubelska firma specjalistyczna Syntea SA.

Wnioski końcowe
Do końca Projektu jeszcze trochę czasu, ale już teraz można powiedzieć, iż o jego końcowym sukcesie zadecyduje synergia 3 elementów – prac budowlanych, działań promocyjnych oraz szkoleniowych. Ich koordynacją zajmuje się Oddział Realizacji Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”
w Departamencie Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Po więcej informacji na temat Projektu, którego łączna wartość wynosi 385 084 244,27 zł, zapraszamy
na stronę www.szerokopasmowe.lubelskie.pl
.

Uwaga – ważna informacja
Dostęp do sieci szerokopasmowej budowanej w ramach Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo lubelskie”, w tym w szczególności usługa dostępu do internetu dla użytkowników końcowych będzie realizowana przez Operatorów Sieci Dostępowych na zasadach komercyjnych czyli odpłatnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto