Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”: Przyjdź na otwarte wykłady z historii sztuki

nanna
nanna
Arystoteles twierdził, że nie ma geniuszu bez ziarna szaleństwa.

O tym, jakimi ścieżkami podążała szalona i kapryśna wyobraźnia wybitnych artystów możemy posłuchać podczas wykładów organizowanych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

Kolejna, trzecia już seria wykładów jest – jak piszą organizatorzy – zaproszeniem słuchaczy do wędrówki w krainę artystycznej fantazji. Formuła otwartych spotkań sprawia, że zaproszony jest każdy, niezależnie od tego czy sztuka to jego hobby, pasją czy profesją. Każdy wykład odbywa się dwukrotnie, najpierw w środę o godz. 17, w filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Hempla 5, a następnie w poniedziałek o godz. 18, w galerii Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (CH Plaza, ul. Lipowa 13, wejście od ul. Obrońców Pokoju).

Przedmiotem najbliższego wykładu będą outsiderzy i buntownicy sztuki. W tę tematykę, z punktu widzenia socjologa, wprowadzi słuchaczy dr Małgorzata Stępik. Oto zapowiedź jej wystąpienia, którą można znaleźć na stronie KUL:

Outsider jawić się może jako ktoś „obcy”, pozostający – przynajmniej do pewnego czasu – poza głównym nurtem życia społecznego przez wzgląd na swe pochodzenie lub przynależność klasową. Może być nim równie dobrze banita z wyboru, kontestujący formy zachowań przyjęte w swoim, dobrze znanym milieu. Jakkolwiek zdefiniujemy kim jest outsider –  na gruncie świata artystycznego odgrywa on niezwykle istotną rolę. Wytwory „wygnańców sztuki”, zrazu uznawane przez ogół za dziwaczne, po latach zyskują często status dzieł kanonicznych.

Owi „wygnańcy sztuki” stanowią przedmiot żywego zainteresowania socjologów – dość wspomnieć klasyczne już dziś rozprawy Pierre’a Bourdieu, czy też Outsider Art Very L. Zolberg. W toku wykładu nakreślone zostaną sylwetki wybranych postaci – od poetów wyklętych, poprzez subkulturę beatników, aż po anonimowych, niczym budowniczowie gotyckich katedr, twórców steet artu. Przy okazji, przedstawione zostaną rozmaite strategie przyjmowane przez artystycznych outsiderów, w tym bodaj najciekawsza – strategia mistyfikacji łącząca postaci tak odległe jak Edgar Allan Poe i Banksy
.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto