Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto teatru w Gardzienicach. Rozpoczął się Festiwal Akademii Praktyk Teatralnych

Anna Pawelczyk
Jeden ze spektakli Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
Jeden ze spektakli Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” Marcin Oliva Soto/archiwum
W środę rozpoczął się 22 Festiwal Akademii Praktyk Teatralnych. Przez pięć dni będzie można obejrzeć szesnaście spektakli i wysłuchać ośmiu koncertów. Nie zabraknie również sympozjów i konferencji.

- Tegoroczny festiwal możemy nazwać „zlotem absolwentów” – żartował na konferencji prasowej Włodzimierz Staniewski, założyciel, reżyser i dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Łącznie na 22 edycję festiwalu ma przyjechać ponad 200 absolwentów ośrodka. - Zwołujemy naszych uczniów, którzy są rozsiani po całym świecie i stanowią o sile teatru. Chcemy, by było to jedno z najważniejszych wydarzeń w 40-letniej historii ośrodka – dopowiadał dyrektor.

Do Gardzienic przyjadą nie tylko absolwenci Akademii, ale i przedstawiciele współpracujących z ośrodkiem instytucji międzynarodowych. Popis artystów z zagranicy będzie można zobaczyć już pierwszego dnia festiwalu. Wydarzenie rozpocznie spektakl „Sceny z Maskami” studentów Rose Bruford College na podstawie „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego.

W tegorocznym repertuarze Akademii Praktyk Teatralnych znalazło się łącznie szesnaście spektakli. Wyjątkową propozycją będzie przedstawienie kończące festiwal czyli przygotowane specjalnie na okoliczność zjazdu absolwentów Akademii „Wesele Wyspiański-Malczewski-Konieczny” teatru Gardzienice w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego.

- „Wesele” wydawało się już być tematem zamkniętym, jednak spektakle oparte na rdzennych obrzędach mają to do siebie, że zmieniają swój wydźwięk w zależności od miejsca i anturażu – mówi Stanewski.

Oprócz spektakli, goście Gardzienic będą mogli wysłuchać ośmiu koncertów przygotowanych przez aktorki i aktorów ośrodka. Zostanie wyświetlony również film i zaprezentowana wystawa malarstwa, podsumowujące działalność Akademii. Wydarzenie dopełni dwudniowe sympozjum, podczas którego pedagodzy podejmą się tematów związanych z rolą ucznia i nauczyciela w praktykach teatralnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto