Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości: wywieszanie flag narodowych

Redakcja
Sławomir Ostrowski
Flaga powinna być zamocowana na drzewcu, a nie - tak jak robią niektórzy - przyczepiona do parapetu albo do szyby okna.

Kraków: Otwarte i zamknięte sklepy 11 listopada Święto Niepodległości


W święta narodowe z okien i balkonów każdemu obywatelowi wypada wywiesić flagę narodową. Dotyczy to m.in. Święta Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada.

Nie wszyscy pamiętają o tym zwyczaju, ale osobnym problemem są błędy popełniane przez tych, którzy o wywieszeniu flagi pamiętają.

Flagi w naszych oknach są np. bardzo różne - są zwykłe biało-czerwone (a niekiedy nawet biało-pomarańczowe z powodu upływu czasu) albo dodatkowo z godłem. Jedni wywieszają je na drzewcach, inni przypinają do parapetu okna tak, aby flaga zwisała poziomo.

Czy to wszystko jedno, jak wywiesimy flagę?

Oczywiście, że nie, w tej sprawie są szczegółowe i bardzo precyzyjne przepisy.

- Wygląd naszej flagi państwowej precyzuje ustawa o godle, barwach i hymnie z 1980 r. - mówi Tadeusz Jeziorowski, kurator Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, który jest także członkiem Komisji Heraldycznej przy MSWiA.

Ustawa określa, że flaga państwowa to dwa pasy bieli i czerwieni tworzące prostokąt o przepisowej proporcji 5:8, przy czym na górze znajduje się biel. Pojawia się jednak problem właściwych odcieni kolorów przede wszystkim czerwieni, bo przecież jedna czerwień drugiej nierówna.

- Biel i czerwień została zdefiniowana w ustawie z 1980 r., ale przy przekładaniu jej na kolory używane dzisiaj, ulegają zniekształceniu i do tej pory nie zostało to sprecyzowane - wyjaśnia Jeziorowski.

Na wygląd flagi wpływa też materiał, z którego została wykonana. Jeśli użyta tkanina jest przejrzysta, powiewająca flaga może przybrać kolor biało-różowy.

Nie wieszamy flagi z godłem

Powiewające na naszych ulicach flagi różnią się nie tylko barwami, ale także wyglądem - niektóre mają dodatkowo herb. Okazuje się, że to także prawidłowa flaga ujęta w ustawie jako flaga państwowa z godłem, ale nie można jej powszechnie używać.

- Jest to flaga przysługująca wyłącznie polskim placówkom dyplomatycznym, portom, lotniskom oraz statkom handlowym, gdzie jest używana jako bandera. Dopuszczono ją także do używania przez wojsko, ale tylko poza granicami kraju lub w kontaktach zagranicą - tłumaczy Jeziorowski, który krytykuje wywieszanie ich na balkonach mieszkań. - Niektórzy z nas wywieszają ją bezmyślnie, uważając, że taka jest ładniejsza.

Jeśli chodzi o przepisy wywieszania flagi to nie ma szczegółowych wskazówek, przepisy mówią tylko o tym, że symbolom narodowym należy się cześć i szacunek. Jest jednak sprecyzowanie, że przy wywieszaniu flagi pionowej biel powinna znajdować się po lewej stronie dla patrzącego na nią. Flaga powinna być zamocowana na drzewcu, a nie - tak jak robią niektórzy - przyczepiona do parapetu albo do szyby okna. - Lepiej odżałować kilka złotych i zamontować uchwyt dla drzewca - uważa Jeziorowski.


Źródło: Zenon Kubiak Jak prawidłowo wywieszać flagę państwową MM Moje Miasto Poznań


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto