Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnickie Spacery 2016. Mieszkańcy uczczą 34. rocznicę symbolicznego buntu wobec władzy

AW
Świdnickie Spacery 2016. Mieszkańcy uczczą 34. rocznicę symbolicznego buntu wobec władzy
Świdnickie Spacery 2016. Mieszkańcy uczczą 34. rocznicę symbolicznego buntu wobec władzy Marcin Jaszak/archiwum
W tym roku mija 34. rocznica Świdnickich Spacerów. Obchody zaplanowano na 10 lutego.

Od złożenia kwiatów pod pomnikiem Świdnickich Spacerów o godz. 9 10 lutego rozpoczną się obchody kolejnej rocznicy tego wydarzenia. Godzinę później w sali kinowo-widowiskowej Centrum Kultury wszyscy chętni będą mogli obejrzeć reportaż ,,Fenomen Spacerów”. Uczniowie zaś wykażą się wiedzą o wydarzeniach z 1982 r. podczas turnieju ,,Spartakiada”.

Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku

Podczas obchodów nie może oczywiście zabraknąć symbolicznego przejścia główną ulicą miasta. - Mieszkańców ulicy Niepodległości prosimy o zapalenie świec i wystawienie ich w oknach o godz. 17 na znak, że pamiętamy o tym, co wydarzyło się 34 lata temu - apelują organizatorzy. Zbiórka o godz. 16.50 pod pomnikiem Świdnickich Spacerów.

Rocznicowe obchody zakończy koncert Jana Kondraka pt. ,,Pożegnanie z Marią”. Początek o godz. 18 w sali kameralnej MOK.

Czym były Świdnickie Spacery?

5 lutego 1982 r. mieszkańcy Świdnika wyszli z domów w porze nadawania Dziennika Telewizyjnego. Po godz. 19 całe rodziny przemierzały ówczesną ul. Sławińskiego (dzisiejsza Niepodległości). Mieszkańcy bloków przy głównej ulicy miasta, wystawiali na parapetach włączone telewizory ekranami do okna i zapalali świece. W ten sposób protestowali przeciwko propagandzie, nierzetelności mediów i komunistycznej władzy. Inicjatorem akcji byli działacze podziemnej ,,Solidarności”.

Władze, aby zmusić mieszkańców do jej zaprzestania, wprowadziły wcześniejszą niż w całym kraju godzinę milicyjną. W Świdniku zaczynała się ona już o 19. Nie zniechęciło to mieszkańców, którzy zaczęli organizować spacery w czasie emisji wcześniejszych wiadomości, czyli o godz. 10 i 17. Spacery zaczynały gromadzić coraz więcej osób.

Na uczestników spadły represje. Byli notorycznie masowo legitymowani i zatrzymywani. Uderzono także w działaczy ,,Solidarności”. Zostali oni internowani. Z tego powodu akcja została zaprzestana 14 lutego.

Po Świdniku podobne spacery organizowano w Puławach i Lublinie, a także innych dalej położonych miastach m.in. w Elblągu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto