Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świat nauki na starym dworcu

Łukasz MM-kowicz
Łukasz MM-kowicz
Laboratorium, sala kinowa, wystawy i pokazy fizyczne oraz warsztaty z robotyki. W ten sposób fizycy i pedagodzy chcą zagospodarować stary dworzec PKP, który od dawna niszczeje.

Dworzec Północny na Tatarach dziś jest głównie miejscem spotkań okolicznych pijaczków. Już niedługo miałby się zmienić nie do poznania dzięki projektowi, który zakłada wybudowanie Centrum Nauki. Jak wyglądają jego plany? W korytarzu podziemnym dworca, który jest obecnie zamurowany, miałoby się znaleźć miejsce na warsztaty techniczne. Prowadziłyby do niego trzy wejścia.

W budynku znalazłyby się dwa akwaria oraz terrarium, a także sala kinowa na 95 miejsc.

Oprócz pokazów fizycznych można byłoby tam obejrzeć filmy trójwymiarowe. – Zobaczylibyśmy jak wygląda pojedyncza komórka albo układ słoneczny w przestrzeni – mówi Jacek Warda, jeden z pomysłodawców projektu z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA.

Inna atrakcja, która czeka małych odkrywców to warsztaty z robotyki.

Tam można byłoby z wykorzystaniem specjalnych klocków budować z nich roboty i uczyć się programowania. Na dachu budynku znalazłby się ogród. Organizatorzy chcą również prowadzić warsztaty z technik myślenia czy wpływu mediów na nasze życie.
Budynek dworca nie straciłby swej funkcji. Część dworcowa byłaby wydzielona. Tam można byłoby kupić bilet i poczekać na pociąg.

- Takie centrum właśnie powstaje w Warszawie. „Kopernik”, bo tak się nazywa, będzie jedną z pierwszych takich instytucji w Polsce – mówi Jacek Warda. – W mieście uniwersyteckim, takim jak Lublin, też powinno się znaleźć – uważa.

Pomysł przypadł do gustu władzom miasta.

– Myślę, że budowa centrum jest bardzo realna. Przede wszystkim dlatego, że mamy już budynek, a poza tym dobrego partnera, którym jest Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów „Klanza – mówi Krzysztof Łątka z Urzędu Miasta. Również zastępca prezydenta Włodzimierz Wysocki popiera powstanie centrum. – Postrzegam ten projekt w inicjatywę w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – tłumaczy.

Teren dworca należy do kolei.

Paweł Chmielewski, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Lublinie również zapowiada gotowość do dyskusji. – Zarządzamy ok. 80 dworcami, z czego prawie połowa jest nieczynnych. Chcemy jak najlepiej zagospodarować te miejsca. We wrześniu zamknięto ostatnią kasę na dworcu północnym. Myślę, że pomysł budowy centrum nauki jest bardzo dobry – mówi Chmielewski.

W najbliższych dniach ma dojść do spotkania przedstawicieli miasta, PKP oraz rady dzielnicy. Do sprawy wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto