Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Supernowoczesne centrum naukowe Eco-Tech Complex w Lublinie za rok

redakcja
redakcja
Gmach stanie u zbiegu ulic Głębokiej i Pagi. Będzie to kompleks ...
Gmach stanie u zbiegu ulic Głębokiej i Pagi. Będzie to kompleks ... Wizualizacja
Gmach stanie u zbiegu ulic Głębokiej i Pagi. Będzie to kompleks nowoczesnych laboratoriów podzielony na cztery części: agro (m.in. ochrona roślin i krajobrazu), eco (m.in. alternatywne źródła energii), food (m.in. wpływ środowiska na łańcuch żywnościowy) i biol (m.in. badania mózgu).

W Eco-Tech Complex w świetnych warunkach będą pracowali naukowcy z Lublina, Puław i Rzeszowa. Koordynatorem przedsięwzięcia, w którym uczestniczy kilka uczelni, jest UMCS.

Inwestycja dofinansowana z Unii Europejskiej ma już swoją historię. Początkowo kompleks stawiał rzeszowski Budpol. Dostał na to 16 miesięcy – Eco-Tech Complex miał być gotowy do końca tego roku. Jednak firma wpadła w tarapaty finansowe i wstrzymała prace w grudniu ubiegłego roku. Uczelnia rozwiązała z nią umowę. Kolejny przetarg został ogłoszony w maju.

– Umowę z Interbudem podpiszemy jeszcze w sierpniu, o ile pozostałe trzy firmy uczestniczące w elektronicznej aukcji nie zgłoszą zastrzeżeń. Mają na to 10 dni – mówi Aneta Adamska z biura prasowego UMCS.

Dlaczego trzeba było aż pół roku, żeby znaleźć nowego wykonawcę? – Musieliśmy zrobić inwentaryzację, sprawdzić, co zrobił Budpol, a co jeszcze trzeba wykonać, potem dużo czasu zajęły procedury przetargowe – tłumaczy Adamska. Dodaje, że choć prace fizyczne zostały zawieszone, to trwały prace merytoryczne nad tym, co będzie się działo w Eco-Tech Complex.

Interbud będzie miał rok na wykonanie inwestycji od daty podpisania umowy z uczelnią. Centrum będzie kosztowało ponad 140 mln zł (40 mln zł dokłada UE).
W Eco-Tech Complex znajdzie się jeden z najnowocześniejszych na świecie rezonansów magnetycznych i jedyny taki w Polsce. Właśnie trwa przetarg na jego zakup. Pierwsze postępowanie skończyło się niczym, bo jedyny oferent zaproponował zbyt wysoką cenę. A na świecie są tylko trzy firmy produkujące taki sprzęt.

Rafał Panas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto