Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci z Lublina odwiedzili nowy terminal Portu Lotniczego Lwów (zdjęcia)

Redakcja
Studenci slawistyki UMCS, jako pierwsza zagraniczna grupa, mogli zobaczyć w miniony wtorek nowy terminal Międzynarodowego Portu Lotniczego Lwów.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Port im. Daniiła Galickiego usytuowany jest w odległości tylko 6 km od centrum miasta i 10 km od nowego stadionu piłkarskiego.

41 studentów slawistyki z Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS wraz z opiekunem odbywało praktykę w porcie lotniczym na Ukrainie w ramach specjalizacji turystyka kulturowa.

Jej ukończenie będzie uprawniało absolwentów do przystąpienia do organizowanego przez Urząd Marszałkowski egzaminu państwowego na pilota wycieczek.

Terminal A, w którym odbywała się praktyka, nie został jeszcze oddany do użytku - dlatego też studenci mieli dostęp do wszystkich stref i pomieszczeń tego nowego obiektu.

Działalność swą zainauguruje on już za kilka dni - 25 marca. Będzie to międzynarodowy port lotniczy, więc znajdująca się tam umowna granica państwowa Ukrainy uniemożliwi w przyszłości zapoznanie się ze specyfiką pomieszczeń o znaczeniu strategicznym, do których tym jeszcze razem praktykanci z UMCS mogli wejść.

Port lotniczy we Lwowie, posługujący się międzynarodowym kodem LWO, nosi imię księcia Daniiła Galickiego.

Taką właśnie decyzję podjął rząd Ukrainy, który nie wyraził zgody na propozycję Rady Miejskiej Lwowa, sugerującą nadanie obiektowi imienia lidera organizacji nacjonalistów ukraińskich Stepana Bandery. W wyniku głosowania na Facebooku w sprawie nazwy portu lotniczego większość internautów opowiedziała się za założycielem Lwowa, który w XIII wieku nadał miastu imię swego syna Lwa.

Lubelscy młodzi slawiści przypatrywali się nowoczesnej architekturze lwowskiego terminala, odwiedzili halę przylotów i odlotów, pomieszczenia techniczne, pomieszczenia biur linii lotniczych, przetestowali działanie infrastruktury obiektu, łącznie z tzw. bramkami bezpieczeństwa, czyli punktami przejść bezpieczeństwa lotniczego.

Zapoznali się ze specyfiką kontuarów rejestracji pasażerów, punktów kontroli paszportów. Słuchali wypowiedzi oprowadzających ich, a zarazem udzielających instrukcji pracowników obiektu, który spełnia międzynarodowe architektoniczne, budowlane i techniczne standardy oraz wymogi ICAO (International Civil Aviation Organization) oraz zalecenia Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA (International Air Transport Association).

Sam budynek portu lotniczego składa się z dwóch obszarów różnej wielkości: podstawowej części pasażersko-technologicznej oraz galerii komunikacyjnej.

W centralnej części na parterze rozmieszczone są poczekalnie oraz rejestracje pasażerów i bagażu, a na pierwszym i drugim piętrze – punkty kontroli bagażowo-celnej, paszportowo-biletowej i kontroli bezpieczeństwa. W galerii znajdują się pomieszczenia techniczne i rezerwowe, a także służbowe. Tam też zlokalizowane są punkty handlowe i gastronomiczne.

Przewidziano również czteropoziomowy garaż na 400 miejsc parkingowych, otwarty parking na 900 miejsc, w tym na 150 miejsc dla samochodów służbowych, drogi dojazdowe dla transportu publicznego i prywatnego.

Zrekonstruowane lotnisko przeznaczone dla statków powietrznych klasy „A”, „B”, „C” oraz „D”.

- Już za kilka dni ze Lwowa będzie wykonywało rejsy 11 linii lotniczych, a wśród nich także i polski LOT – informuje dyrektor ds. marketingu Galina Winarczik.

- Obecnie spośród polskich miast mamy w rozkładzie tylko loty do Warszawy, ale naszym awaryjnym portem jest rzeszowska „Jasionka”. Najprawdopodobniej wystąpimy z podobną propozycją także do władz powstającego Portu Lotniczego Lublin. Mamy nadzieję, że niedługo zainicjowane zostanie również niezwykle potrzebne regularne połączenie na linii Lwów-Lublin.

Na zmodernizowanym 3,5-kilometrowym pasie startowym lwowskiego lotniska będą mogły lądować i startować największe samoloty pasażerskie świata klasy „D”, w tym typu Boeing 767, Airbus 330 i inne.

Już w chwili obecnej stary terminal portu obsługuje połączenia nie tylko krajowe, ale i zagraniczne: do Warszawy, Madrytu, Moskwy, Neapolu, Monachium, Pragi, Timisoary, Stambułu, Wiednia, Aten.

W tym roku, wraz z otwarciem nowego obiektu, pasażerowie będą mogli dodatkowo podróżować do Dortmundu, Stambułu, Salonik, Baku, Wenecji, Antalyi, Tel Awiwu.

W perspektywie przyszłego nawiązania kontaktów z portem lotniczym w podlubelskim Świdniku jest to dobra informacja także i dla potencjalnych pasażerów z Lubelszczyzny.

- Powierzchnia u użytkowa nowego terminalu wynosi ponad 48.000 mkw, a jego przewidywana przepustowość do czterech rękawów – 2.000 pasażerów na godzinę – stwierdza Galina Winarczik.

Podczas EURO 2012 będzie on obsługiwał wyłącznie połączenia międzynarodowe, zaś stary terminal podejmie funkcję jedynie portu krajowego. Natomiast po sfinalizowaniu tej wielkiej imprezy piłkarskiej stary terminal zakończy swą działalność, a jego zadania przejmie nowy terminal.

Już dziś władze Portu Lotniczego „Lwów” otrzymały prośbę o przyjęcie w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej ponad 80 rejsów czarterowych z Polski, Portugalii, Niemiec, Danii, Włoch. Szacunkowe dane wskazują, iż w czasie EURO 2012 lotnisko lwowskie obsłuży blisko 50 tys. pasażerów, w tym głównie kibiców.

Dyrektor ds. marketingu Międzynarodowego Portu Lotniczego „Lwów” Galina Winarczik zaprosiła odbywających praktykę w tym nowoczesnym obiekcie studentów slawistyki UMCS do składania ofert, dotyczących obsługi EURO 2012 we Lwowie i czasowe zatrudnienie w charakterze tłumaczy oraz przewodników. Nazajutrz zaś przesłała do nich list w wersji elektronicznej o treści:

„Szanowni Państwo, bardzo mi było miło zapoznać się z Wami. Jesteście nacechowanymi pozytywną energią, niezwykle przyjemnymi młodymi ludźmi, prawdziwymi Europejczykami. Życzę Wam dalszych sukcesów i, oczywiście, oczekuję Was w naszym porcie lotniczym. Wszystkim przekazuję ogromne pozdrowienia ze Lwowa. Z wyrazami szacunku - Galina Winarczik”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto