Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci UMCS dla podopiecznych hospicjum [ZDJĘCIA]

Leszek Mikrut
Studenci Wydziału Humanistycznego UMCS znów zbierali zakrętki na rzecz Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie

Idea zbierania zakrętek propagowana jest przez Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia od kilku lat. Łączy się ona z promowaniem ekologii oraz ochrony środowiska.

Ale podobne akcje rozpoczęły się jeszcze przed laty...

Wtenczas właśnie, na początku lat 90. ubiegłego stulecia zbierano jeszcze nie zakrętki, ale kody kreskowe „z czwórkami”, aby w ten sposób gromadzić środki pieniężne na pomoc dla dzieci poszkodowanych przez los, którym fizyczne dolegliwości utrudniały kontakt z otaczającym je światem. Następnie, za pośrednictwem różnych organizacji charytatywnych, wymieniano te kody na wózki inwalidzkie. Na jeden egzemplarz takiego sprzętu potrzeba było aż 9 tysięcy sztuk pojedynczych kodów kreskowych.

Studenci rusycyści z UMCS w trakcie kilku tego rodzaju akcji pomagali potrzebującym dzieciom i udało się im przekazać aż 5wózków inwalidzkich.

Ale dziś kody kreskowe już nie są obiektem zbieractwa. Istnieje natomiast inna forma pomocy dzieciom poszkodowanym przez los - zbieranie plastikowych zakrętek. Zamiast wyrzucać do śmietników gwintowane "kapsle" - można je gromadzić. Do tego zaś celu nadają się nie tylko zakrętki po napojach. Mogą to być zamknięcia opakowań, np. po kawie, po szamponie, płynie do kąpieli, po kremie i po wielu innych produktach. Warunek podstawowy – wszystkie one muszą być z plastiku.

Kontynuując tradycje zapoczątkowane przed laty przez swe koleżanki i kolegów, obecnie studenci Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS, rokrocznie gromadzą plastikowe nakrętki.

Plon zbiórki prowadzonej przez rusycystów i ukrainistów, do których tradycyjnie przyłączyli się również studenci turystyki historycznej, germanistyki, romanistyki i iberystyki, jest imponujący.

Młodzież akademicka z Wydziału Humanistycznego UMCS w ciągu kończącego się roku akademickiego zebrała aż dwanaście 120-litrowych worków plastikowych zakrętek, głównie po napojach. Studenci tradycyjnie przeznaczają swój dar serca na rzecz małych pacjentów Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

A zebrane zakrętki Hospicjum przekazuje następnie firmie recyklingowej, która zajmuje się przetwarzaniem surowców odnawialnych. Jednym z nich są właśnie zakrętki ze względu na dobrą i dużą jakość plastiku, z którego są wykonywane. W zamian za te zakrętki firma przekazuje na rzecz dzieci z „Małego Księcia” stosowne wynagrodzenie, które naliczane jest według ilości pozyskanych zakrętek w kilogramach.

Studenci nie tylko chętnie przynoszą przez wiele tygodni zakrętki. Później pomagają je także pakować do worków. Za pieniądze pozyskane z zakrętek Hospicjum spełnia marzenia swoich podopiecznych: organizuje dla nich wyjazdy wakacyjne, ferie, kupuje prezenty urodzinowe i mikołajkowe.

Działalność studentów Instytutu Filologii Słowiańskiej oraz ich koleżanek i kolegów z innych kierunków Wydziału Humanistycznego UMCS dowodzi, iż akcja zbierania zakrętek zatacza coraz szersze kręgi i jest doskonałą odpowiedzią na to, że zbieranie tego rodzaju surowca staje się bardzo popularne nie tylko wśród dzieci i młodzieży. A najbardziej poświadcza ono fakt, iż takie bezinteresowne zbieractwo naprawdę przydaje się potrzebującym, którymi w tym wypadku są pacjenci Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Wszyscy zainteresowani tego rodzaju poczynaniami mogą odnaleźć pomocne wskazówki na stronie internetowej Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia poświęconej zbieraniu zakrętek: www.zakreconaakcja.pl.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto