Studenci rusycyści z UMCS na festiwalu "Wspaniałe są nasze przyjaźnie!" (ZDJĘCIA)

Leszek Mikrut
Studenci rusycyści z UMCS na festiwalu "Wspaniałe są nasze przyjaźnie!" Leszek Mikrut
W malowniczo położonym nad Morzem Czarnym bułgarskim kurorcie Kamczija miała miejsce kolejna odsłona Europejskiego Festiwalu Studenckiego „Wspaniałe są nasze przyjaźnie!”.

Jak co roku, konkurs zorganizowany został przez Fundację „Russkij Mir”, zaś tegoroczna jego edycja - przy współudziale Fundacji „Stabilny Rozwój Bułgarii” i we współpracy z Ministerstwem Kształcenia Bułgarii. Dwie pierwsze edycje festiwalu odbywały się w Polsce: w 2009 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, w 2010 roku na Uniwersytecie Warszawskim, w ubiegłym zaś roku – w stolicy Serbii, Belgradzie. Za każdym razem studenci UMCS zdobywali na nich czołowe nagrody.

Na miejsce tegorocznej edycji tej cyklicznej imprezy wybrane zostało niezwykle urokliwe, oddalone zaledwie o 25 km na południe od Warny i położone nad Morzem Czarnym miasteczko Kamczija. Znajdujący się w nim kompleks sanatoryjno-zdrowotny i rekreacyjno-wypoczynkowy pod taką też nazwą stał się miejscem festiwalowych prezentacji.

W pierwszych dniach jesieni przyjechało do Bułgarii niemal 300 uczących się języka rosyjskiego studentów z ponad 30 wiodących europejskich uniwersytetów. W Kamcziji pojawili się reprezentanci uczelni z Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Węgier, Niemiec, Grecji, Gruzji, Włoch, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii i Czech. We wszystkich tych krajach w wybranych szkołach wyższych działają zorganizowane przez Fundację „Russkij Mir” tzw. „centra rosyjskie”, analogiczne do Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej utworzonego przy UMCS w 2009 roku.

- Zaproszenie do udziału w festiwalu skierowane zostało bezpośrednio do naszego Centrum – wyjaśnia dr Swietłana Szaszkowa, dyrektor Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS - które wspólnie z Instytutem Filologii Słowiańskiej podjęło się przygotowania reprezentacji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Organizatorzy tej międzynarodowej imprezy zapewnili uczestnikom zakwaterowanie, wyżywienie oraz bogaty program artystyczno-kulturalny. Nasi studenci pojechali nad Morze Czarne, aby zaprezentować swój poziom znajomości języka rosyjskiego oraz wiedzę w zakresie literatury, kultury i historii Rosji. W tym też zakresie musieli przygotować się do występu w czterech kategoriach konkursowych, tzw. „zadaniach domowych”: prezentacja państwa, miasta i uczelni; na konkurs piosenki zobowiązani byli do przygotowania dwóch utworów oraz prezentacji na temat literacki - dodaje.

Wyjazd oraz występ na festiwalu grupy lubelskich studentów został zorganizowany przez dyrektor CJKR Swietłanę Szaszkową oraz przez pracowników Centrum Elwirę Michalską i Jarosława Wojtaszkę.

- Pierwszego dnia festiwalowych zmagań grupa z Lublina miała za zadanie przedstawić w języku rosyjskim dziesięciominutowy występ demonstrujący swój kraj, jego kulturę, miasto oraz uczelnię tłumaczy Elwira Michalska. - Po zaprezentowaniu Polski, wspólnie ze studentami z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego i z Akademii Pomorskiej w Słupsku, wszyscy polscy studenci odtańczyli poloneza. Następnie żacy z UMCS przybliżyli europejskiej publiczności Kozi Gród, a w krótkim występie teatralnym zaprezentowali przekaz związany z założeniem UMCS oraz z wyborem dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla Marii Curie-Skłodowskiej na patronkę uczelni - uzupełnia.

- W związku z ogłoszeniem w Federacji Rosyjskiej roku 2015 „Rokiem Literatury Rosyjskiej” następny dzień bułgarskiego festiwalu dedykowany był właśnie tej sferze kultury w ojczyźnie Aleksandra Puszkina i Lwa Tołstoja – zauważa Jarosław Wojtaszko. - Reprezentacja UMCS przedstawiła prezentację poświęconą symbolice i odcieniom kolorów w liryce rosyjskiego romantyka Michała Lermontowa - dodaje.

Festiwal studencki ponownie stał się dla młodych ludzi także znakomitą okazją do poznania swoich rówieśników-rusycystów z całej Europy, do zawiązania nowych znajomości, przyjaźni. W skład reprezentacji UMCS weszli studenci obecnie już II i III roku drugiego stopnia filologii rosyjskiej: Karolina Daniluk, Ilona Żelechowska, Sandra Krawczuk, Natalia Żuk, Paulina Piech, Weronika Trochonowicz, Jacek Staszewski i Krystian Szpruch.

Studenci mieli jeszcze inne okazje do wykazania się umiejętnościami artystycznymi. Reprezentacja UMCS zwyciężyła w przeprowadzonym podczas festiwalu konkursie piosenki. Zgodnie z regulaminem imprezy lubelscy studenci wystąpili z dwoma utworami: ze znaną wszystkim Rosjanom kompozycją Maryli Rodowicz „Kolorowe jarmarki” oraz z bardzo popularną wojenną piosenką radziecką „W ziemiance”.

- Ponadto organizatorzy przygotowali dla uczestników festiwalu szereg zajęć kształtujących kompetencje językowe, kulturowe i komunikacyjne – zauważa dyrektor CJiKR UMCS. - Dzięki licznym konkursom, quizom i warsztatom tematycznym studenci mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w zakresie języka, literatury i kultury rosyjskiej oraz szeroko pojmowanego krajoznawstwa. Stronie bułgarskiej udało się stworzyć wspaniałą atmosferę zdrowego grupowego współzawodnictwa i, przede wszystkim, dobrej zabawy - dodaje.

Tydzień festiwalowych zmagań w Kamcziji uświetniły swoimi występami gwiazdy bułgarskiej estrady – Greta Ganczewa oraz Biser Kirow.

Tydzień spędzony nad Morzem Czarnym był również okresem wyjątkowych spotkań z bułgarską kulturą, architekturą i historią. Uczestnicy festiwalu wzięli udział w wycieczce do morskiej stolicy Bułgarii, Warny, odwiedzili jej najbardziej znane zabytki historyczne i miejsca związane z kulturą.

Współpraca: Elwira Michalska

Gdzie na tanie wakacje w 2021 roku?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie