Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci filologii rosyjskiej UMCS dwukrotnymi laureatami konkursu w Belgradzie

Redakcja
W stolicy Serbii, Belgradzie, odbył się III Międzynarodowy Festiwal Studencki „Wspaniałe są nasze przyjaźnie!”, którego laureatami została grupa studentów filologii rosyjskiej z Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS.

Zajęli oni dwa III miejsca przy sporej konkurencji z całej Europy, tuż za Uniwersytetem Complutense z Madrytu oraz Uniwersytetem Sapinenza z Rzymu i Wolnym Uniwersytetem Czernorizec Hrabar z Warny, a ex aequo ze studentami z Uniwersytetu Belgradzkiego oraz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Impreza została zorganizowana przez moskiewską fundację „Russkij Mir” oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Belgradzkiego. Poprzednie dwie edycje festiwalu odbyły się w Polsce: w 2009 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie studenci UMCS zajęli I miejsce, a rok później na Uniwersytecie Warszawskim – miejsce II. W Belgradzie spotkało się niemal 250-ciu studentów uczących się języka rosyjskiego w 12 wiodących uniwersytetach europejskich – w Hiszpanii, Belgii, Austrii, Polsce, Czechach, Bułgarii, Serbii, Czarnogórze, Rumunii, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech i na Węgrzech. Łącznie pojawiły się w stolicy Serbii 23 dziesięcioosobowe drużyny.

- Na wielu uczelniach we wspomnianych powyżej krajach działają uruchomione przez Fundację „Russkij Mir” tzw. „centra rosyjskie”, analogiczne do Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej utworzonego przy UMCS w 2009 roku – informuje dyrektor CjiKR UMCS dr Swietłana Szaszkowa. - Zaproszenie do udziału w festiwalu zostało skierowane bezpośrednio do Centrum, które wspólnie z Instytutem Filologii Słowiańskiej podjęło się przygotowania reprezentacji UMCS. Organizatorzy Festiwalu zapewnili uczestnikom zakwaterowanie, wyżywienie oraz bogaty program artystyczno-kulturalny. Natomiast koszty związane z przelotem grupy do Serbii zostały częściowo pokryte przez rektora UMCS. W przygotowaniu występu grupy na festiwalu oraz w organizacji samego wyjazdu pomagały mi: mgr Elwira Michalska (CJiKR) oraz mgr Weronika Markowską (IFS UMCS) - dodaje.

W skład reprezentacji UMCS weszli studenci I i II roku drugiego stopnia filologii rosyjskiej: Ewelina Legieć, Iwona Malewska, Iwona Pasternak, Anna Poniewozik, Magdalena Tararuj, Weronika Trochonowicz, Jacek Staszewski i Krystian Szpruch.

- Młodzi ludzie przyjechali do Belgradu, żeby zaprezentować swój poziom znajomości języka rosyjskiego oraz wiedzę w zakresie literatury, kultury i historii Rosji – wyjaśnia Elwira Michalska z CJiKR UMCS. - Festiwal stał się także znakomitą okazją do poznania przez naszych studentów swoich rówieśników-rusycystów z całej Europy. Oprócz licznych atrakcji turystycznych, jakimi niewątpliwie może poszczycić się zarówno Serbia, jak i sam Belgrad, organizatorzy festiwalu przygotowali dla uczestników szereg zajęć kształtujących kompetencję językową, kulturową i komunikacyjną. Dzięki licznym konkursom, quizom i warsztatom tematycznym, studenci mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w zakresie języka, literatury i kultury rosyjskiej oraz szeroko pojmowanego „krajoznawstwa”. Udało się stworzyć wspaniałą atmosferę zdrowego grupowego współzawodnictwa i, przede wszystkim, dobrej zabawy - dodaje.

Studenci nie zawiedli! Już pierwszego dnia festiwalowych zmagań drużyna z Lublina zajęła III miejsce w konkursie „Praca domowa” na najlepszą prezentację swojego państwa, miasta, rodzimej kultury oraz swej Alma Mater.

Językiem prezentacji był, oczywiście, język rosyjski. Podczas 10-minutowego występu przed europejską publicznością znalazły się: polonez M. K. Ogińskiego odtańczony przez studentów w przepięknych polskich strojach szlacheckich, i przy skrzypcowym akompaniamencie Anny Poniewozik, oraz nagrany samodzielnie przez studentów film o najważniejszych lubelskich zabytkach. Studenci wykonali również autorską piosenkę o Lublinie i Uczelni (wokalistki: Anna Poniewozik i Magdalena Tararuj).

- Zaproszeni do Belgradu goście mieli okazję wykazania się również umiejętnościami artystycznymi – uzupełnia Weronika Markowska z IFS UMCS. - Uczestnicy wieczorka poetyckiego, poświęconego twórczości rosyjskiego poety, prozaika i dramaturga Michała Lermontowa, którego 200. rocznica urodzin obchodzona jest w roku bieżącym, tym razem nie byli wyłącznie biernymi słuchaczami. W poetyckiej formie żacy prezentowali najważniejsze fakty z życia i twórczości tego literata, w tym również z zakresu jego dorobku dramaturgicznego. A nasi studenci znów i tutaj stali się laureatami – dodaje.

Studenci z UMCS zdobyli również III miejsce w konkursie teatralnym na najlepsze przedstawienie fragmentów dramatów rosyjskich autorów.

- Festiwal stał się nie lada gratką także dla fanów muzyki rosyjskiej – dodaje Elwira Michalska. - Uniwersytet Belgradzki swoją obecnością zaszczycił gwiazdor rosyjskiej estrady Grigorij Gładkow – kompozytor, bard, autor wielu piosenek dla dzieci, rekordzista Guinnessa w ilości wydanych płyt z muzyką dziecięcą. Muzyk poprowadził warsztaty, podczas których nie tylko wykonał swoje największe hity, zarówno w duetach wokalnych, jak i instrumentalnych ze studentami, ale również zaprezentował kilka zupełnie nowych aranżacji - uzupełnia.

Tydzień spędzony w Belgradzie był również dla grupy z UMCS okazją do wyjątkowych spotkań z serbską kulturą, architekturą i historią.

- Niezapomnianym przeżyciem stała się dla nas wizyta w cerkwi św. Sawy, będącej jedną z największych świątyń prawosławnych na świecie – zaznacza Weronika Markowska - oraz w twierdzy Kalemegdan – jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych stolicy. A początki tej fortyfikacji sięgają jeszcze czasów celtyckich. Na uwagę zasługują również wizyty w belgradzkich muzeach, a przede wszystkim w Muzeum Etnograficznym. Natomiast w oddalonym o 80 km od Belgradu mieście Topola odwiedziliśmy muzeum wodza pierwszego serbskiego powstania przeciwko Turkom (1804 r.), i założyciela dynastii Karadjordjeviciów. Na wzgórzu Oplenac nad miastem Topola usytuowana jest cerkiew św. Jerzego, będąca mauzoleum serbskiej rodziny królewskiej. Sama cerkiew słynie z przepięknych i misternie wykonanych mozaik – uwieczniono na nich 1500 figur, a ich ogólna powierzchnia wynosi 3500 metrów kwadratowych. Do wykonania mozaik użyto 40 milionów szklanych elementów w 15 tysiącach kolorach

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto