Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Straszny dwór" Stanisława Moniuszki w Kozłówce

Leszek Mikrut
Już w najbliższy czwartek, 15 sierpnia br., na dziedzińcu Pałacu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce wystawiony zostanie "Straszny dwór" autorstwa twórcy polskiej opery narodowej.

Przedstawienie odbędzie się w ramach projektu "Opera na prowincji" i będzie ono największym wydarzeniem związanym z obchodami Roku Stanisława Moniuszki na Lubelszczyźnie, ustanowionego w związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora. A ponieważ w bieżącym roku przypada również 75. rocznica utworzenia Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, zatem nadarzyła się znakomita okazja, aby dzieło wielkiego polskiego kompozytora zaprezentowane zostało w naturalnej scenografii kozłowieckiego pałacu, w którym życie zawsze toczyło się wokół muzyki i teatru. Będzie to przy tym świetny sposób zarówno udostępnienia, jak i upowszechniania tego wybitnego spektaklu operowego.

Projekt został wpisany do programu oficjalnych obchodów Roku Moniuszkowskiego w Polsce.

- Jest on zrealizowany dzięki współpracy puławskiej Fundacja im. Wincentego i Franciszka Lesslów z Teatrem Muzycznym w Lublinie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz z Puławskim Ośrodkiem Kultury "Dom Chemika" - tłumaczy p.o. kierownika działu sprzedaży i promocji Teatru Muzycznego Ewa Sobkowicz. - Ta plenerowa realizacja opery na kozłowieckim dziedzińcu pałacowym odbędzie się z udziałem m.in. solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu, chóru i orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie, a także Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” z Puław.

Inicjatorem, a zarazem reżyserem spektaklu jest Tomasz Mazur, będący solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz prezesem promującej muzykę klasyczną Fundacji Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach. Sam pomysł przedstawienia - jak konstatuje jego autor - powstał jeszcze w 2006 roku.

Pałac i dziedziniec staną się żywą scenografią nieśmiertelnego dzieła Stanisława Moniuszki, będą stanowiły zatem piękne tło dla samej opery, która z pewnością zaistnieje jako niesamowite przeżycie w pamięci wszystkich widzów. - Wydaje mi się, że nie ma piękniejszego miejsca na tego typu wydarzenie. Cieszę się, iż może się ono odbyć właśnie w takiej scenerii. Uznaliśmy, że będzie to piękne wydarzenie i warto byłoby w tym miejscu "Straszny dwór" pokazać - zauważa, dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie Kamila Lendzion. - Chcemy przybliżyć tę operę społeczności, która nie zawsze może przyjechać do nas do teatru - dodaje.

Wstęp na kozłowieckie przedstawienie operowe jest bezpłatny, jego początek o godz. 20.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto