Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Stanęliśmy na wysokości zadania”. Lublin pomaga uchodźcom z Ukrainy

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
18.11.2021 lublin 
rada miasta lublin radni ratusz sala obrad


nz 


fot. lukasz kaczanowski/polska press
18.11.2021 lublin rada miasta lublin radni ratusz sala obrad nz fot. lukasz kaczanowski/polska press Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Rodzice dzieci uchodźców z Ukrainy nie będą płacić w Lublinie za pobyt dziecka w przedszkolu. „Tak” zwolnieniu powiedzieli miejscy radni. Zdecydowali ponadto, że jeszcze przez miesiąc uciekinierzy nie będą płacić za przejazdy pojazdami komunikacji miejskiej ani parkowanie w strefie parkowania.

Uchodźcy z Ukrainy nie będą w Lublinie płacić za pobyt dziecka w przedszkolu. Ulga ma obowiązywać do końca sierpnia, czyli do końca obecnego roku szkolnego. „Tak” jej wprowadzeniu powiedzieli w czwartek (31 marca) miejscy radni. Byli w tej sprawie jednomyślni (26 głosów za). Ulga ma wejść w życie od 15 kwietnia.

W Lublinie rodzice nie płacą za pierwszych pięć godzin pobytu dziecka w przedszkolu. Każda następna jest odpłatna. Stawka wynosi 1 zł.

- Do lubelskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach uczęszcza 279 dzieci uchodźców – informuje Mariusz Banach, z-c prezydenta Lublina.

Lublin wydłużył też czas obowiązywania dwóch innych ulg wprowadzonych w lutym dla osób, które uciekły z Ukrainy po 24 lutego, czyli agresji Federacji Rosyjskiej. Chodzi o prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską (25 głosów za, zero przeciwko i jeden wstrzymujący się) oraz darmowego parkowania w śródmiejskiej strefie płatnego parkowania (24 za, 1 przeciwko, 1 wstrzymujący się). Obowiązywanie ulg przedłużono o miesiąc – do 30 kwietnia.

Spięcie o śmieci

Początek sesji był nerwowy. Tuż po rozpoczęciu - przy ustalaniu porządku obrad - doszło do spięcia między przewodniczącym klubu PiS Piotrem Gawryszczakiem a prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem.

– Wydaje się, że tak jak zwalniamy obywateli Ukrainy z opłat za parkowanie, przejazdy środkami komunikacji miejskiej, tak też trzeba zwolnić mieszkańców z opłat za wywóz śmieci, aby nie płacili więcej oddając swoje domy uchodźcom – argumentuje Gawryszczak.

W Lublinie opłaty za śmieci są naliczane od każdej osoby zamieszkującej w domu czy mieszkaniu. O tym ile tych osób jest informuje deklaracja złożona przez właściciela. Gdy liczba zamieszkujących się zmienia deklarację trzeba aktualizować. Prezydent Żuk wyjaśnia, że dla osób, które przyjęły uchodźców opłaty nie wzrosły.

– Nie podnosimy opłat, nie zmieniamy systemu. Te dodatkowe koszty bierzemy „na garnuszek gminy” – wyjaśniał Żuk.

Przewodniczący klubu PiS upierał się jednak, że trzeba przyjąć uchwałę. Przekonywał, że obecne podejście miasta można traktować jako „złamie prawa”. – Czuję się zażenowany, że wywołuje się temat dla innych celów niż merytoryczne – ripostuje Żuk. I podkreśla: - Mieszkańcy nie ponoszą dodatkowych kosztów, nie ma też potrzeby, aby zmieniali deklaracje złożone rok temu.

38 tysięcy noclegów

- Stanęliśmy na wysokości zadania – podkreśla Żuk. Ratusz przedstawił podczas sesji raport z pomocy udzielonej uchodźcom z Ukrainy ze stany Lublina i jego mieszkańców.

- 38 tysięcy noclegów udzielonych w interwencyjnych punktach noclegowych, 58 tysięcy wydanych posiłków w obiektach noclegowych prowadzonych i organizowanych przez miasto – wylicza Żuk. I dodaje: - Ponad 10 tysięcy osób znalazło schronienie w punktach prowadzonych przez miasto.

W Lublinie działa 16 „miejskich” punktów noclegowych. Może w nich przebywać ok. 2300 osób. Na terenie miasta pracuje ok. 2 tysięcy wolontariuszy, uchodźcom pomaga 460 tłumaczy.

W lubelskich szkołach podstawowych uczy się 1223 uczniów z Ukrainy, w liceach ogólnokształcących – 78 a w technikach – 4.

– Zdecydowana większość uczęszcza do klas integracyjnych – podkreśla Banach.

Klasy przygotowawcze – gdzie ukraińskie dzieci uczą się polskiego – utworzono w Szkole Podstawowej nr 34 przy ul. Kosmowskiej (4 klasy), Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej (2 klasy) oraz Państwowych Szkołach Budownictwa i Geodezji przy Al. Racławickich (2 klasy).

Prawie 3 tys. uchodźców przebywających w Lublinie nadano numer PESEL.

Mieszkańcy złożyli 246 wniosków o przyznanie wsparcie w wysokości 40 zł dziennie na osobę z Ukrainy, którą przyjęli pod swój dach.

- Chodzi o ok. tysiąc zakwaterowanych osób. To początek, mamy świadomość, że tych wniosków będzie więcej – mówi Monika Lipińska, z-ca prezydenta Lublina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Stanęliśmy na wysokości zadania”. Lublin pomaga uchodźcom z Ukrainy - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto